DZIŚ JEST:   11   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
NMP Świętolipskiej
Św. Klary, dziewicy
Św. Zuzanny, męczennicy
 
 
 
 

Kompromitacja „dobrej zmiany”. Słowacja przeciw genderowej Konwencji, a Polska bierna

Kompromitacja „dobrej zmiany”. Słowacja przeciw genderowej Konwencji, a Polska bierna
Źródło: pixabay.com + REUTERS/Kacper Pempel/FORUM

Parlament Słowacji wezwał rząd w Bratysławie do wstrzymania ratyfikacji genderowej Konwencji stambulskiej. W ten sposób politycy z niewielkiego państwa pokazali swoim sąsiadom z północy jak to się robi. Niestety PiS wciąż pozostaje bierny, a ideologiczny dokument Rady Europy nadal nad Wisłą obowiązuje.

 

Patrząc na skład słowackiego parlamentu widzimy rozdrobnienie i podziały. W Radzie  Narodowej zasiadają przedstawiciele kilku partii, a rząd tworzy dość egzotyczna na pierwszy rzut oka koalicja socjaldemokratycznego SMER-u, nacjonalistycznej SNS oraz formacji węgierskiej mniejszości narodowej Most-Híd.

 

Mimo tego aż 101 deputowanych słowackiego parlamentu (ze 133 obecnych podczas głosowania) poparło uchwałę zalecającą rządowi wstrzymanie ratyfikacji Konwencji stambulskiej. To więcej niż liczy sobie koalicyjna większość. Politycy – zarówno rządzący jak i część opozycyjnych – wyrazili chęć zablokowania ratyfikacji groźnego dokumentu, gdyż – jak słusznie zauważali – jego treść stoi w sprzeczności z Konstytucją kraju, która definiuje małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Ponadto Konwencja błędnie definiuje płeć.

 

Roztropność polityków z niewielkiego bądź co bądź kraju oraz ich odwaga manifestująca się w sprzeciwie wobec dokumentu akceptowanego przez większość państw tworzących Radę Europy stanowią wzór do naśladowania. Śladem deputowanych z Bratysławy podążać powinni politycy rządzący w Warszawie, a warunki, by sprzeciwić się ideologii gender, mamy lepsze niż Słowacy.

 

O ile bowiem możemy upierać się, że w Warszawie rządzi koalicja, o tyle podmiotom tworzącym Zjednoczoną Prawicę bliżej do siebie pod względem ideowym niż partiom stojącym za słowackim rządem: socjaldemokratom, narodowcom i mniejszości narodowej. Ponadto nasz kraj posiada – powiedzmy to wprost – więcej argumentów i narzędzi, by sprzeciwić się ideologicznej dyktaturze „tęczowych”. Mimo tego ciągle nad Wisłą obowiązuje dokument ratyfikowany głosami PO i lewicowych posłów SLD oraz Palikota.

 

Dlaczego? Albo politycy PiS-u odstają od swoich słowackich kolegów pod względem roztropności i męstwa, albo kierują się wyłącznie własnym interesem politycznym, a nie dobrem narodu, albo… popierają treść Konwencji stambulskiej. Byłoby to jednak o tyle kompromitujące, że Prawo i Sprawiedliwość zwyciężyło w wyborach roku 2015 jako partia obrońców rodziny, stronników cywilizacji chrześcijańskiej, formacja inspirująca się nauczaniem Kościoła. Dziś – tak jak od 3,5 roku – nic nie stoi na przeszkodzie, by genderowa Konwencja „antyprzemocowa” została wypowiedziana. PiS ma większość w parlamencie i swojego prezydenta. Nie można mieć też żadnych wątpliwości, że politycy obecnie rządzący Polską wiedzą, czym grozi obowiązywanie w naszym kraju dokumentu – wszak gdy był ratyfikowany, liderzy Prawa i Sprawiedliwości wyrażali się o nim krytycznie. Mimo tego na horyzoncie nie widać nawet cienia dobrej zmiany.

 

Czy więc politycy PiS-u są najzwyklejszymi w świecie tchórzami, którzy ze strachu przed krytyką w TVN, „Wyborczej” czy na zachodnioeuropejskich salonach nie są gotowi do zmian idących pod prąd głównemu nurtowi? Ostatnie lata pokazały, że partia Jarosława Kaczyńskiego walczyć potrafi, gdy chce. Wojna o sądownictwo jest tego najlepszym przykładem.

 

Pozostaje więc cynizm i polityczna kalkulacja – i ten powód bierności wobec Konwencji stambulskiej wydaje się najprawdopodobniejszy. Ale czy chęć uspokojenia relacji z Brukselą, by przypodobać się niektórym wyborcom, usprawiedliwia tak głębokie zaniedbanie, jakim jest pozostawienie w mocy groźnych zapisów? Czy dla sukcesu w wyborach wolno akceptować dokument, który – zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich – zobowiązuje Polskę do organizacji „tęczowych piątków” (szczególnie, że PiS wygrał wybory krytykując Konwencję)? Czy piękne hasła o obronie polskich dzieci wystarczą, gdy kolejne samorządy otwierają polskie szkoły przed homoseksualnymi deprawatorami?

 

Decyzja słowackiego parlamentu powoduje, że politycy PiS-u mają powody, by spalić się ze wstydu. Wszak coś, czego oni – politycy mieniący się jako prawicowi i katoliccy – nie zrobili przez kilka lat, wykonał parlament niedużego kraju i to głosami nie tylko konserwatystów i narodowców, ale także lewicy! Co więcej, słowaccy deputowani dokonali tego potrzebnego i odważnego czynu pomimo faktu, że niemalże w tym samym czasie społeczeństwo wybrało na prezydenta osobę o poglądach postępowych. Ciężko więc mówić o działaniu pod sondaże. Trudno również twierdzić, że Słowacja może bez konsekwencji „podskakiwać” europejskiej lewicy i liberałom – wszak to kraj mniejszy, a więc bez wątpienia silniej uzależniony od Brukseli niż Polska. Nie był to zresztą pierwszy „numer”, jaki Słowacy wywinęli siłom postępu. Rząd Roberta Fico (socjaldemokraty z przeszłością w Komunistycznej Partii Czechosłowacji!) był przecież przeciwny unijnym „kwotom” imigrantów. To wszystko nie przeszkodziło jednak Bratysławie kolejny raz pokazać, że suwerenność to stan ducha, zaś rodzinę oraz dzieci można i trzeba chronić ponad podziałami.

 

 

Michał Wałach

 

 


DATA: 2019-04-02 15:57
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Typowa reakcja " miękkich ogórów"
ponad 1 rok temu / Spoko
 
Wstyd i hanba dla PiS
ponad 1 rok temu / CH
 
Jak to możliwe że polityce PiS zdają regularnie sprawozdania z działalności Rządu w R.M , robiąc sobie piar i uwiarygodniając się przed katolikami a nikt z Księży NIE MA ODWAGI zwrócić im uwagę w temacie konieczności wypowiedzenia Konwencji Stambulskiej. Ostatnio gościł tam poseł A. Jaworski w temacie lgbt i jedyne co wymyślił to obronę indywidualną. Podał telefon gdzie można zasięgać informacji o lgbt i spotkaniach. Żenada. Należy domniemywać , że hierarchowie Kościoła Polskiego uczestnicząc w pracach Episkopatów Europejskich i realizując CELE COMECE budowania europejskiego modelu społeczeństwa , Globalnego Rządu UKRYWAJĄ PRZED WIERNYMI OTWARTOŚĆ nowego kościoła NA ZMIANY w rozumieniu PŁCI KULTUROWEJ. Skoro Hierarchowie kościoła mają powody do chowania głowy w piasek to co dopiero Prezes Kaczyński brat prawdziwego Europejczyka Lecha Kaczyńskiego.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Patrząc na poglądy nowej prezydent Słowacji nie wpadałabym w tak wielki zachwyt nad mądrością i roztropnością i męstwem Słowaków , Autor chyba trochę "popłynął"
ponad 1 rok temu / ewelina
 
Słowacja przeciw gender. Czechy z dostępem do broni dla obywateli. A my co ??? Pis na kolanach przed Niemcami, nawet ich zaprosił do V4, chyba po to, żeby tą inicjatywę rozwalić od środka.
ponad 1 rok temu / V73
 
@Barnaba: A dlaczego?
ponad 1 rok temu / kitel
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.