DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Komisja Europejska naciska na kraje UE w sprawie klimatu. Trzeba ratować Zielony Ład

Komisja Europejska naciska na kraje UE w sprawie klimatu. Trzeba ratować Zielony Ład
Frans Timmermans. FOT.REUTERS/Francois Lenoir/FORUM

Komisja Europejska nalega na niektóre państwa członkowskie, by jak najszybciej przedstawiły nowe plany ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Bruksela obawia się, że nie zdąży zaktualizować celów ograniczenia emisji do 2030 r., co zagrozi realizacji tzw. Zielonego Ładu, prowadzącego do szybszej dekarbonizacji gospodarki państw UE.

 

Nowe prawo dotyczące klimatu nie będzie zawierało zaktualizowanego ogólnego poziomu odniesienia do 2030 r., obecnie zakładającego 40-proc. redukcję emisji.

 

Komisja zobowiązała się – zamiast zaktualizowanego i ambitniejszego planu dekarbonizacji - opublikować do września zweryfikowany scenariusz, czy możliwe są cięcia o 50–55 proc. emisji CO2, by dotrzymać zobowiązania, wynikające z porozumienia paryskiego zawartego w 2015 r.

Utrudnia to znacznie negocjacje z Chinami i przyjęcie tzw. mapy drogowej finansowania wdrażania porozumienia w sprawie klimatu przed listopadowym spotkaniem COP26 w Glasgow.

 

Oba wydarzenia są postrzegane jako kluczowe dla dążenia Europy do pozyskania innych dużych emitentów do przyjęcia ambitnej polityki klimatycznej.

 

Wraz z prezentacją ustawy klimatycznej, szef UE ds. Zielonego Ładu, Frans Timmermans wyraził nadzieję, że uda się podjąć stosowane decyzje i przedstawić ambitniejszy plan dekarbonizacji gospodarki do września br.

 

Dwanaście państw UE wysłało list do Timmermansa, domagając się szybszego opracowania planów i aktualizacji. Powinny one być gotowe najpóźniej w czerwcu. Czechy i Węgry nalegają, aby nie podejmować decyzji o zwiększeniu ambicji klimatycznych do 2030 r., bez dokładnej oceny sytuacji.

 

Nowe programy

 

KE opracowując plan unijny musi uwzględniać krajowe plany energetyczne i klimatyczne (NECP) wszystkich państw członkowskich, które określą, w jaki sposób kraje te będą kształtować swoją politykę klimatyczną w ciągu następnych dziesięciu lat.

 

Do 4 marca 21 państw członkowskich przedłożyło Komisji swoje programy NECP. Francja, Luksemburg i Hiszpania, które nalegały na szybszą aktualizację unijnych cellów klimatycznych, jeszcze nie dostarczyły swoich planów.

 

Władze hiszpańskie wciąż są w trakcie oceny środowiskowej. NECP będzie gotowy do przedstawienia po jej zakończeniu. Rząd ma nadzieję dostarczyć go KE w ciągu najbliższych kilku tygodni.

 

Rząd Luksemburga zatwierdził swój plan i teraz czeka na zakończenie konsultacji społecznych. Wielkie Księstwo zamierza wysłać go do Komisji najpóźniej w kwietniu lub maju. Nadal nie jest jasne, kiedy plan Francji będzie gotowy.

 

Optymizm Timmermansa

 

Bruksela będzie próbowała wykazać, że dodatkowa redukcja emisji o 55 proc. będzie kosztowała obywateli UE tyle samo lub prawie tyle samo, co redukcja emisji o 40 proc. Eurokraci chcą to osiągnąć m.in. poprzez „aktualizację kosztów inwestycji” takich, jak: turbiny wiatrowe, czy też zaniżając ceny usług remontowych budynków.

 

W zaktualizowanym modelu większej redukcji CO2 mają być uwzględnione skutki ekonomiczne zmian klimatu, w tym szkody powodziowe i pożary lasów. Nie jest jednak jasne, jak duże znaczenie będą one miały przy staraniu się o fundusze unijne.

 

Kolejnym trudnym obszarem będzie pokazanie, w jaki sposób można faktycznie osiągnąć ogólne ograniczenie emisji. Niektóre państwa członkowskie – wszystkie z Europy Zachodniej – chcą wprowadzenia radykalnych zmian przepisów, by odgórnie wymusić dekarbonizację.

 

Do czerwca 2021 r. - zdaniem Timmermansa - ma się pojawić zaktualizowana ocena dyrektyw w sprawie odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej.

 

Timmermans, prezentując nowe prawo klimatyczne, wyraził optymizm, zapewniając, że we wrześniu negocjatorzy unijni będą przygotowani na listopadowy szczyt COP 26 w Glasgow.

Dekarbonizacja gospodarki – całkowite odejście od kopalnych źródeł energii takich, jak węgiel, ropa i gaz  - wiąże się z ogromnymi wydatkami w odnawialne źródła energii, pojazdy elektryczne itp. Konieczne jest ograniczenie konsumpcji energii przez obywateli, bo będzie ona potrzebna na wdrażanie gospodarki cyfrowej (IoT, blokchain itp).   

 

 

Źródło: euractiv.com.,

AS


DATA: 2020-03-06 20:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ten urzędnik żle się kojarzy - jako ideologiczny lewicowy biurokrata - zwłaszcza po swoich "występach" względem Polski - okazał się uodporniony na argumenty oprócz tych ideologicznych, szeptanych mu do ucha przez totalną opozycję,dlatego jest niewiarygodny!
3 miesiące temu / t
 
@ah Bo neokomunizm polega na zmianie świadomości,żebyś nie chciał uciekać.Tak ludzie są orani.
3 miesiące temu / Johny Mnemonic
 
Nowe łady już były ZSRR i III Rzesza
3 miesiące temu / Johny Mnemonic
 
czyli 500 miliardów polskich złotych trzeba nam będzie dać... Biedny polski podatnik patrzy na UE.
3 miesiące temu / PIK
 
500 miliardów złotych - tyle będzie nas podatników w Polsce kosztować to przez najbliższe lata. Oficjalne dane. I zero protestu.
3 miesiące temu / PIK
 
?Platon jest prototypem bolszewika.? ? Józef Maria Bocheński
3 miesiące temu / Teodor...
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.