DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Kobiety rozdają Komunię Świętą, ksiądz siedzi. Katolicy oburzeni po incydencie w warszawskim kościele

Kobiety rozdają Komunię Świętą, ksiądz siedzi. Katolicy oburzeni po incydencie w warszawskim kościele
Fot. Facebook

„To jest bardzo duże nadużycie. Proboszcz nie ma prawa łamać norm ustalonych przez Episkopat” – skomentował ksiądz prof. Piotr Tomasik z UKSW wydarzenie, do którego doszło w ostatnią  niedzielę w warszawskiej parafii.

 

„Dziś nadzwyczajny dzień! Nasze misjonarki z Brazylii złożyły kolejne przyrzeczenia zakonne! Świętowaliśmy z nimi J” – taki wpis na społecznościowym profilu warszawskiej parafii pod wezwaniem Błogosławionego Edwarda Detkensa zbulwersował wielu wiernych. Powodem są zamieszczone obok fotografie i film ilustrujący rozdawanie Komunii Świętej przez kobiety.

 

W komentarzach dominuje oburzenie. Padają słowa: profanacja, nadużycie liturgiczne, „ohyda spustoszenia”. Wierni przypominają naukę Kościoła, w tym przepisy liturgiczne dotyczące udzielania Ciała Pańskiego.

 

Święty Tomasz z Akwinu podał trzy powody, dla których udzielanie Ciała Pańskiego należy wyłącznie do kapłanów: „Tak jak Chrystus konsekrował swoje Ciało podczas Ostatniej Wieczerzy, a następnie udzielił Apostołom Komunii św., tak też do posługi kapłana należy konsekrowanie, a następnie udzielanie Komunii. 2. Kapłan jest pośrednikiem między Bogiem a ludźmi (zgodnie ze słowami Listu do Hebrajczyków 5,1): skoro składa on Bogu ofiary ludu, tak też przekazuje ludowi dary przez Boga uświęcone. 3. Cześć i szacunek wobec Najświętszego Sakramentu wymaga, by stykał się on tylko z tym, co poświęcone. Jak poświęcone są przedmioty i naczynia, z którymi styka się Ciało i Krew Chrystusa, tak jedynie poświęcone (duchowo przemienione) ręce kapłana mogą dotykać Najświętszy Sakrament”.

 

Po Soborze Watykańskim II wprowadzono w Kościele instytucję szafarzy nadzwyczajnych, czyli osób świeckich, mogących po spełnieniu określonych warunków udzielać wiernym Najświętszego Sakramentu.

 

„Szafarz nadzwyczajny wykonuje swoją posługę wtedy, gdy liczba kapłanów wobec komunikujących jest za mała. Może on w ramach ważności upoważnienia świadczyć pomoc na terenie całej diecezji; poza diecezją na stałe może to czynić tylko za zgodą ordynariusza tamtej diecezji” – głoszą wydane w marcu 2006 roku „Wskazania Konferencji Episkopatu Polski odnośnie do nadzwyczajnego szafarza Komunii Świętej”.

 

Z kolei w Instrukcji Redemptionis Sacramentum opublikowanej dwa lata wcześniej przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów czytamy: „Nadzwyczajny szafarz Komunii Świętej będzie bowiem mógł udzielać Komunii jedynie w przypadku braku kapłana lub diakona, albo kiedy kapłan napotyka trudności z powodu choroby lub podeszłego wieku lub innej ważnej przyczyny albo gdy jest tak wielka liczba wiernych przystępujących do Komunii, że sama celebracja Mszy zbytnio by się przeciągnęła. Należy to jednak rozumieć w ten sposób, że w żadnym przypadku wystarczającą przyczyną nie będzie nieznaczne przedłużenie, oceniane w świetle zwyczajów i kulturowego kontekstu miejsca” (pkt 153).


„Jeśli w sytuacji zwyczajnej obecna jest wystarczająca liczba wyświęconych szafarzy, również do rozdawania Komunii Świętej, nie należy wyznaczać nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. W takich okolicznościach ci, którzy byliby wyznaczeni do tego rodzaju posługi, nie powinni jej wykonywać. Należy potępić postępowanie tych kapłanów, którzy, choć sami uczestniczą w celebracji, powstrzymują się jednak od udzielania Komunii, powierzając to zadanie świeckim” – głosi punkt 157 Instrukcji. Jak zwracają uwagę komentujący niedzielny incydent w warszawskiej parafii, taka właśnie sytuacja miała miejsce w tym przypadku.

 

„Dlaczego wbrew przepisom w ogóle jacyś nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej pomagali skoro był co najmniej jeden kapłan i diakon? Czy co tydzień Komunia trwa za każdym razem za długo i tylko teraz trwała odpowiedni czas?” – pytał m.in. na Facebooku użytkownik Stanisław Artymowski.

 

„Czy wszyscy księża w okolicy zostali pozbawieni rąk, albo był inny powód, dla którego konieczne było udzielanie Komunii przez kobiety (nawet jeśli są osobami konsekrowanymi i w NADZWYCZAJNYCH sytuacjach mogą posługiwać jako nadzwyczajni szafarze)? W praktyce w Polsce głównym powodem dopuszczania nadzwyczajnych szafarzy do udzielania Komunii jest lenistwo szafarzy zwyczajnych, ale mam nadzieję, że w tym przypadku był jednak poważny powód” – dosadnie napisał Paweł Wójcik.

 

Pośród kilkuset komentarzy, które od niedzieli pojawiły się pod wpisem, nie zabrakło też głosów entuzjazmu. „super, tylko w tym kościele dziewczynka jest ministrantką, i komunie rozdają kobiety. Nic szczególnego w niektórych kościołach na świecie, a u nas ciągle szokuje ;)” – napisała Wioletta G-s.


Z kolei publicysta Szymon Hołownia pozwolił sobie na napastliwe uwagi wobec katolików oburzonych liturgicznym nadużyciem, do jakiego doszło na Bielanach.

 

hołownia

 


Źródła: Facebook, gloria.tv.
RoM

 

 


DATA: 2019-05-01 08:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
47
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tylko z rak kaplanskich mozna przyjmowac Cialo Chrystusa Czy to tak trudno zrozumiec Zadni szafarze nie maja do tego prawa Znam pana ktory rozdaje komunie swieta Ma zone i ciekawe co np rano dotykal przed msza
8 miesięcy temu / Katoliczka prak
 
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! Do ministrant; Przykład św. Tarsycjusza nie jest usprawiedliwiający zeświecczenie. To była sytuacja wyjątkowa, bo nikt nie dałby rady zanieść Pana Jezusa więźniom, prócz dziecka, które zostało zlekceważone przez strażników. A że ręce czernieją, to nie chciej się przekonać na własnej skórze. Większość świeckich szafarzy choruje na bardzo podstępną chorobę, jaką jest pycha. Króluj nam Chryste!
8 miesięcy temu / Yamamoto
 
Mężczyźni spełniają w Kościele katolickim rolę priorytetową i tak być powinno. Uzasadnianie tego w paru zdaniach byłoby banalne. Tylko zakompleksione i liberalni nie zdają sobie z tego sprawy! H.K.
8 miesięcy temu / H.K.
 
niech jedzie do Fatimy,tam siostry zakonne rozdają komunię na mszy międzynarodowej w każdą niedzielę
8 miesięcy temu / CD
 
A czy kobieta moze pomagac ksiedzu udzielajacemu Komuni Sw. wiernym, trzymajac naczynie z komunikatami lub kielich? prosze o uzasadnienie,poniewaz ostatnio widzialem takie dziwactwo juz dwa razy.
8 miesięcy temu / pytajacy
 
religiach, kobiety są wyłączone z określonych czynności religijnych i to nie tylko chrześcijańskich. Bierze się to stąd, że były to prastare zakazy dotyczące okresu menstruacji, kiedy kobieta była uważana za nieczystą nie bez powodu, między innymi nawet dla bezpieczeństwa biologicznego kobiet i musiała przejść proces oczyszczenia. Ale, jeżeli dzisiaj dozwolone a nawet modne jest przeszczepienie niepublicznych części ciała na czoło, to czemu się dziwić?
8 miesięcy temu / W bardzo wielu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.