DZIŚ JEST:   11   LIPCA   2020 r.

Św. Benedykta z Nursji, patrona Europy
Św. Olgi, księżnej
 
 
 
 

Klimat, ekumenizm, synodalność, rola kobiet w Kościele. Oto nowy „Pakt z katakumb”

Klimat, ekumenizm, synodalność, rola kobiet w Kościele. Oto nowy „Pakt z katakumb”
Źródło: youtube.com / Vatican News - Italiano

Uczestnicy Synodu Biskupów dla Amazonii odnowili tzw. „Pakt z katakumb” dla ubogiego Kościoła. W taki sposób zaktualizowali gest uczestników II Soboru Watykańskiego, którzy w 1965 roku sygnowali dokument, w którym zobowiązali się do umieszczenia ubogich w centrum ich posługi. Odnowienie paktu odbyło się w miejscu, gdzie pierwotnie został on podpisany, czyli w rzymskich Katakumbach św. Domitylli. Jednak nowy dokument nie mówi tylko o ubóstwie. Znalazły się w nim bowiem odwołania do m.in. ekologii czy ekumenizmu.

 

Przyjęty dokument nosi tytuł: „Pakt z katakumb dla wspólnego domu. Dla Kościoła o amazońskim obliczu, ubogiego i służebnego, profetycznego i miłosiernego”. Przypomniano w nim, że uczestnicy synodu dzielą radość z życia pośród wielu ludów tubylczych, ludzi zamieszkujących nad rzekami, migrantów i wspólnot zajmujących peryferie wielkich miast. Sygnatariusze dokumentu piszą: „razem z nimi doświadczamy mocy Ewangelii, która działa w najmniejszych. Spotkanie z tymi ludami wzywa nas do życia w prostocie, dzielenia się i wdzięczności”.

 

W 15-punktowym pakcie znajduje się m.in. zobowiązanie do obrony puszczy amazońskiej, życia według ekologii integralnej, a także odnowienia opcji preferencyjnej na rzecz ubogich i wspierania ludów tubylczych w tym, by mogły zachować swą ziemię, kulturę, języki, historię, tożsamość i duchowość.

 

Sygnatariusze paktu zobowiązują się ponadto do przezwyciężenia w swych wspólnotach i diecezjach wszelkiego rodzaju przejawów mentalności kolonialnej i ujawniania wszelkich form przemocy i agresji wobec ludów tubylczych. Zobowiązują się także do przepowiadania wyzwalającej nowości Ewangelii Jezusa Chrystusa, podejmowania ekumenicznych działań ewangelizacyjnych, oraz troski o to, by „duszpasterstwo odwiedzin” zostało przekształcone w Amazonii w „duszpasterstwo obecności”.

 

Odnowiony „Pakt z Katakumb” został podpisany po uroczystej Eucharystii, którą w podziemiach bazyliki świętych męczenników Nereusza i Achillesa sprawował kard. Claudio Hummes, który jest relatorem generalnym Synodu Biskupów. Dokument sygnowało ok. 150 ojców synodalnych, głównie z Brazylii, Ekwadoru i Kolumbii, a także audytorów, ekspertów i gości. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele wspólnot amazońskich, którzy w czasie trwania synodu animują w Rzymie szereg inicjatyw pod hasłem „Amazonia, nasz wspólny dom”.

 

Sygnatariusze paktu zobowiązali się bronić dżungli amazońskiej w obliczu „ekstremalnego zagrożenia globalnym ociepleniem i wyczerpaniem zasobów naturalnych”. Uznali przy tym, że nie jesteśmy „właścicielami Matki Ziemi, lecz jej synami i córkami, powstałymi z prochu ziemi”. Stąd wypłynęło zobowiązanie do „życia według ekologii integralnej”.

 

Wedle paktu, lokalne kościoły mają być ukierunkowane na ubogich, zwłaszcza na rzecz ludów tubylczych i gwarantować im prawo do tego, aby to oni byli „protagonistami w społeczeństwie i w Kościele”. Sygnatariusze zaś mają wspomagać ich w zachowaniu tożsamości kulturowej, także na arenie międzynarodowej. Gdy zaś mowa o porzuceniu postaw kolonialnych, pojawia się też zapis o „pełnym szacunku dialogu ze wszystkimi tradycjami duchowymi” oraz „denuncjowaniu” wszelakich form agresji „przeciwko autonomii i prawom ludności tubylczej, ich tożsamości, terytoriom i sposobom życia”.

 

Uczestnicy paktu chcą „ekumenicznie kroczyć z innymi wspólnotami chrześcijańskimi w inkulturowanym i wyzwalającym głoszeniu Ewangelii oraz wspólnie z innymi religiami i ludźmi dobrej woli kroczyć na drodze solidarności z ludami tubylczymi, ubogimi i mniejszymi, broniąc ich praw i broniąc nasz Wspólny Dom”. Deklarują też wprowadzanie w lokalnych kościołach „synodalnego stylu życia”.

 

Chcą też jak najszybciej uprawomocnić istniejące we wspólnotach posługi. Chodzi o liderów pastoralnych, katechistów indiańskich czy posługujących Słowu – z zaznaczaniem, że chodzi tu zarówno o mężczyzn jak i kobiety. Sygnatariusze paktu pragną „uznać posługi i rzeczywistą diakonię ogromnej liczby kobiet, które obecnie kierują społecznościami w Amazonii, i starać się skonsolidować je poprzez wprowadzenie odpowiedniej formy posługi dla kobiet, będących liderkami społeczności”. Będą poszukiwać też „nowych form duszpasterstwa”, w których moderatorami będą osoby świeckie i młodzież – tu uwaga skupia się m.in. na migrantów, bezrobotnych, ubogich.

 

Uczestnicy paktu zamierzają też żyć skromnie, ograniczać produkcję odpadów, użycie plastiku, mają sprzyjać produkcji i komercjalizacji produktów agroekologicznych oraz korzystać z transportu publicznego (kiedy tylko to możliwe).

 

Na zakończenie sygnatariusze paktu podkreślili: „Celebrujemy tę Eucharystię Przymierza jako akt kosmicznej miłości. Tak, kosmicznej! Ponieważ nawet wtedy, gdy odprawiana jest na małym ołtarzu wiejskiego kościoła, to Eucharystia zawsze jest odprawiana niejako na ołtarzu świata”.

 

Źródło: tygodnikpowszechny.pl, KAI

MA


DATA: 2019-10-21 10:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na naszych oczach zmienia się wszystko!Państwa,narody upadają,zmienia się pojęcie honoru i Boga.Jeszcze do niedawna Kościół katolicki miał oblicze Chrystusowe.Dziś jakieś tam amazońskie.Znaczy w przyszłości też będziemy z piórkami,dookoła drzewka czy jeszcze jakiegoś tam innego wydumanego przedmiotu,chodzić w kółko,potrząsać grzechotkami i śpiewać 'hanaijaaa,hanaijaaaa,hanaijaaaa....'?Aż mi się już nie chce dalej czytać tych doniesień z Watykanu.U nas ogłasza się beatyfikację Niezłomnego Księcia Kościoła,który przeprowadził Polaków przez moskiewskie rządy,a w 'centrali'stale i wciąż bąka się o jakiejś ekologii.A NA ŚWIECIE LUDZIE POTRZEBUJĄ BOGA,BOGA,BOGA!!!
8 miesięcy temu / rgt
 
Pojadą do Amazonii najlepiej komunikacją miejską.
8 miesięcy temu / Frondo z Krainy
 
I nastąpił koniec.
8 miesięcy temu / Ja
 
Już widzę, jak sygnatariusze paktu jadą do ludów tubylczych, by do końca sowich dni żyć z nimi w ich wioskach nad rzekami...
8 miesięcy temu / sp
 
Co to za odlot?
8 miesięcy temu / w kosmos?
 
Marksistowska nowomowa.
8 miesięcy temu / A.G.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.