DZIŚ JEST:   18   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Stanisława Kostki
Św. Józefa z Kupertynu
 
 
 
 

Klaudia Jachira chce walczyć z grzecznościowym zwyczajem całowania kobiet w rękę

Klaudia Jachira chce walczyć z grzecznościowym zwyczajem całowania kobiet w rękę
Klaudia Jachira, fot. Krzysztof Zuczkowski/FORUM

Klaudia Jachira to kontrowersyjna aktywistka, wybrana do Sejmu z list Koalicji Obywatelskiej. Tym razem zamiast typowej dla jej działalności „inscenizacji”, zapowiedziała chęć walczenia ze zwyczajem całowania kobiet w rękę. Ten gest będący objawem grzeczności i kultury miałby zostać objęty „jakąś regulacją”.

 

– Przepraszam bardzo, szanowne panie, ja proszę o jakieś regulacje w tej sprawie. Ja nigdy w mojej karierze zawodowej nie spotkałam się z tak wielką potrzebą całowania po rękach. Szczególnie posłów prawicy, ale tak naprawdę z każdej opcji – powiedziała w Sejmie Klaudia Jachira z Koalicji Obywatelskiej. Jej zdaniem, szarmancki gest całowania kobiet w rękę jest „naruszeniem cielesności”.

 

– Mówi się, że molestowanie zaczyna się, gdy kobieta czuje dyskomfort. Ja go odczuwam. Staram się miażdżyć im te ręce w uścisku, żeby mi ich nie podnosili, ale nie odbierają tych sygnałów. Realnie mnie to brzydzi. Zróbmy coś z tym, błagam – tłumaczyła Klaudia Jachira. Sprawę komentowała również na Twitterze. „Panowie w Sejmie, chcecie okazać kobietom szacunek? Nie całujcie dłoni - walczcie z przemocą domową, luką płacową, szanujcie prawa kobiet” – napisała.

 

Do podniesionego przez Klaudię Jachirę problemu odniosła się również Wanda Nowicka z Lewicy Razem, która wtórowała parlamentarzystce Koalicji Obywatelskiej. – Myślę, że wszystkie tego doznajemy, jesteśmy przeciw, to jest ważna sprawa – powiedziała Nowicka. W podobnym tonie wypowiadała się również Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska. – Starszą koleżanką jestem, ale muszę przyznać, że ja już od wielu lat z tym walczę. Ściągam tę łapę w dół – powiedziała. – To wcale nie jest okazywanie szacunku – dodała polityk.

 

Przypomnijmy, że zwyczaj całowania kobiet (i nie tylko) w dłoń ma bardzo długą historię i od zawsze był sposobem na okazanie szczególnego szacunku, a w niektórych przypadkach także podległości. „Kiedy uścisk rąk mocno podkreślał równość między obiema stronami, pocałunek dłoni wskazywał na sporą różnicę. Osoba postawiona niżej w hierarchii społecznej całowała na powitanie lub pożegnanie wyciągniętą dłoń osoby na wyższym stopniu, żeby okazać jej szacunek” – czytamy na blogu czasgentelmanow.pl.

 

 

Źródło: wprost.pl, Twitter, czasgentelmanow.pl

WMa

 

 


DATA: 2019-11-22 00:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niech odda przysluge ludzkosci i skonczy.
9 miesięcy temu / Stan
 
Drodzy Panowie dżentelmeni: warto zamiast całowania w dłoń i okazywania w ten sposób swojego "uniżenia" postawić na równość i zacząć traktować kobiety jak sami, my mężczyzni chcemy być traktowani czyli np.równe płace za tę samą pracę, Panowie trochę autorefleksji zamiast "pustych" gestów typu całowanie w dłoń - to naprawdę żaden akt szacunku
9 miesięcy temu / M667
 
Niestety, ale tu ma racje.
9 miesięcy temu / Elle
 
Klaudio Jachiro - ręce kobiet będę całować. Pani kobietą najwidoczniej nie jest lub nie chce być.
9 miesięcy temu / Grzegorz
 
Moim zdaniem całowanie po łapach to obrzydliwe, zarówno dla całowacza, jak i dla całowanej. Ale całowacz ma wybór - nie chce, to nie całuje. A całowana szczerze mówiąc takiego wyboru za bardzo nie ma. Popieram tu tę laseczkę. Całowanie matki, czy ojca po rękach, to zupełnie co innego. Szczególnie, gdy jesteśmy już wszyscy starsi, by nie powiedzieć starzy. To radość, że jesteśmy razem, zarówno gest oddania dla rodzica, jak i podzięka dla Pana, że nam daje radość wspólnego z nim, rodzicem, przebywania. Ale bycie narażonym na obślinianie dłoni przez różnych takich obleśnych kolesi, niekoniecznie bliskich jest odrażające. Żadnej tu grzeczności nie ma.
9 miesięcy temu / po łapach
 
Ma prawo sobie "nie życzyć" i trzeba to uszanować. Z kolei jeżeli pani Marszałek nie życzy sobie, żeby zwracać się do niej pani MARSZAŁKINI to również należy to uszanować.
9 miesięcy temu / qaz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.