DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Kiedy urodzi się ostatni Polak, a kiedy ostatni Europejczyk? Zatrważające dane

Kiedy urodzi się ostatni Polak, a kiedy ostatni Europejczyk? Zatrważające dane
Źródło: unsplash.com

„W 91 państwach świata liczba urodzeń jest zbyt mała, by kraje te mogły zachować liczebność populacji na aktualnym poziomie” – alarmuje brytyjska telewizja Sky News.

 

Stacja zwraca uwagę, że od roku 1950 w wysoko rozwiniętych krajach systematycznie spada tzw. współczynnik dzietności określający liczbę urodzonych dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym.

 

Z przeprowadzonych analiz wynika, że już niedługo może urodzić się ostatni Cypryjczyk, bowiem w tym kraju współczynnik dzietności wynosi obecnie… 1,30. Dla porównania – w roku 1960 wynosił on 3,50, a w roku 1990 – 2,41.

 

Nie inaczej jest w wielu innych krajach Zachodu:

Niemcy: w 1960 - 2,37, obecnie - 1,48;

Wielka Brytania: w 1964 - 3,18, obecnie - 1,75;

Francja: w 1960 - 2,85, obecnie - 1,89.

 

Według naukowców tzw. zastępowalność pokoleń osiąga się przy dzietności wynoszącej między 2,10 a 2,15 dziecka przypadającego na kobietę.

 

Brytyjska telewizja zauważa jednocześnie, że w aż 104 krajach świata współczynnik dzietności osiąga poziom powyżej tego, który gwarantuje zastępowalność pokoleń, co oznacza, że ich populacja będzie się zwiększać. „Na szczycie tej listy jest Niger, gdzie na jedną kobietę przypada… siedmioro dzieci”, podaje Sky News.

 

Bardzo wysoki współczynnik dzietności notuje się również m.in. w Czadzie (6,7 dziecka na kobietę), Somalii (6,1), Mali (6), Afganistanie (6), Sudanie Południowym (5,9), Burkina Faso (5,4), Burundi (5,3), Ugandzie (5,2), Demokratycznej Republice Kongo, Angoli i Nigerii (5,1).

 

Polska, mimo że nie należy do grona krajów wysoko rozwiniętych również cierpi na problem związany z zastępowalnością pokoleń. W 1960 roku współczynnik dzietności wynosił u nas 2,98, w roku 1990 – 2,06, w 2016 – 1,32. W roku 2017 zanotowano niewielki, ale pierwszy od wielu lat wzrost liczby urodzeń i współczynnik określono na poziomie 1,45. To jednak wciąż zbyt mało, aby spać spokojnie i w związku z tym w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości należy zapytać wprost: kiedy urodzi się ostatni Polak?

 

Źródło: rp.pl / Sky News

TK


DATA: 2018-11-10 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wyjaśnione. A pytania są nie do mnie, tylko @krisbac.
8 miesięcy temu / do trooper
 
@do trooper A czy wierzysz w to że warunkiem powstania nowego ŻYCIA ludzkiego jest działanie Pana Boga w postaci "wyposażenia" materialnego ciała w duszę? To prawda. Człowiek przy przekazywaniu życia daje ciało, a Pan Bóg duszę. Ale najpierw musi być ciało, aby napełnić je duszą, by był człowiek.Jeśli tak, to czemu się rzucasz na @krisbac że napisał prawdę? Nie napisał prawdy, bo z wypowiedzi @krisbaca wynika, że człowiek jest stworzony tylko i wyłącznie przez Pana Boga i to od niego tylko i wyłącznie zależy czy powstanie czy nie, co jest oczywistą nieprawdą. Poza tym po co te inwektywy? Już się bez tego nie da? Czy marksista=materialista?
8 miesięcy temu / trooper
 
A czy wierzysz w to że warunkiem powstania nowego ŻYCIA ludzkiego jest działanie Pana Boga w postaci "wyposażenia" materialnego ciała w duszę? Jeśli tak, to czemu się rzucasz na @krisbac że napisał prawdę? Jeśli nie, to czemu się rzucasz za to że wrzucono cię do jednego worka z materialistami-marksistami?
8 miesięcy temu / do trooper
 
@krisbac Wierzę w Ewangelię. Czy napisałem coś niezgodnego z prawdą? Czy napisałem coś marksistowskiego? Czy może użyłeś słowa marksista jako inwektywy w stosunku do mnie?
8 miesięcy temu / trooper
 
PCh artykuły nie odpowiada na pytanie zadane w tytule
8 miesięcy temu / Czytelnik
 
Taki, widzisz w czarnych kolorach.Twoje zdanie nie odzwierciedla prawdy, a na pewno prawdy o wszystkich. W moim otoczeniu, (Polska południowo- wschodnia) ludzie w większości czekają na dzieci, cieszą się nimi, żyją dla nich. Oczywiście tacy, jak piszesz, też się zdarzają, ale nie można generalizować.
8 miesięcy temu / Lu
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.