DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

KE ukarała japoński i amerykańskie banki za zmowę na rynku walutowym

KE ukarała japoński i amerykańskie banki za zmowę na rynku walutowym
Zdjęcie ilustracyjne geralt / pixabay.com

Komisja Europejska nałożyła w czwartek (16 maja) karę w wysokości ponad miliarda euro na pięć głównych banków na świecie, w tym Barclays i Citigroup. Powodem działań KE jest zmowa na ogromnym rynku walutowym.

 

Grzywny dotknęły Barclays, Royal Bank of Scotland, Citigroup, JPMorgan i japoński MUFG Bank. Łącznie sankcje wyniosły 1,07 miliarda euro. Instytucje te miały się zmówić za pomocą elektronicznych czatów, by sztucznie ustalać kursy wymiany walut.

 

Komisja stwierdziła, że ​​szwajcarski gigant bank UBS nie otrzymał żadnej grzywny, ponieważ ujawnił istnienie zmowy.

 

– Te decyzje kartelowe stanowią jasny sygnał, że Komisja nie będzie tolerować zmowy w żadnym sektorze rynków finansowych – ostrzegła unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager. – Zachowanie tych banków podważyło integralność sektora kosztem europejskiej gospodarki i konsumentów – dodała.

 

Decyzja dotyczy dwóch przypadków manipulacji na rynku forex, z których pierwszy znany jest jako „Essex Express’n the Jimmy ”, ponieważ wszyscy inwestorzy (z wyjątkiem Jimmy'ego) mieszkali w hrabstwie na wschód od Londynu, podała KE.

 

Drugi został nazwany „Three Way Banana Split”. „Niektórzy inwestorzy utworzyli pokoje czatowe, a następnie zapraszali się nawzajem do przyłączenia się, opierając się na działalności handlowej i podobieństwach, tworząc zamknięte kręgi zaufania”, wyjaśniła Komisja.

 

Zmowa miała miejsce w latach 2007–2013, czyli w czasie kryzysu finansowego i została usankcjonowana przez inne władze, w tym USA.

 

Z wyjątkiem japońskiego MUFG, banki współpracowały z Komisją i w zamian otrzymały mniejsze grzywny.

 

– Z przyjemnością rozwiązujemy tę historyczną kwestię, która odnosi się do postępowania jednego byłego pracownika. Od tego czasu poczyniliśmy znaczące usprawnienia w zakresie kontroli – tłumaczył rozstrzygniecie sprawy rzecznik banku JPMorgan.

 

Zakończenie pięcioletniego europejskiego dochodzenia w sprawie manipulacji kursami referencyjnymi jest ostatnim ze skandali, który wstrząsnął branżą bankową, gdy zarzuty pojawiły się po raz pierwszy w 2013 roku. Od tego czasu ponad tuzin największych banków na świecie zapłaciło prawie 12 mld USD kar.

  

Z dochodzenia KE wynika, że wszyscy inwestorzy, korzy kontaktowali się ze sobą za pomocą czatu online, znali się i dzielili informacjami na temat zamówień klientów, cen i innych działań handlowych w celu manipulowania kursami walut.

 

Największą grzywnę w wysokości 311 mln EUR otrzymał bank Citigroup, a następnie RBS – 249 mln EUR; JPMorgan – 229 mln EUR; Barclays - 210 mln EUR i MUFG - 70 mln EUR.

 

UBS również brał udział w manipulacjach, ale uniknął kary w wysokości 285 mln EUR, ponieważ jako pierwszy doniósł na innych bankowców. Pozostałe instytucje finansowe rozliczyły opłaty i wszystkie oprócz MUFG złożyły wniosek o złagodzenie kary, która zmniejszyłaby grzywny od 10 do 50 proc.

 

Nielegalna aktywność rynkowa miała miejsce w latach 2007–2013 i dotyczyła 11 walut, w tym euro, funta i dolara. Informacje udostępniane przez inwestorów „umożliwiły im podejmowanie świadomych decyzji rynkowych dotyczących tego, czy sprzedać lub kupić waluty, które posiadali w swoich portfelach i kiedy”. „Od czasu do czasu te wymiany informacji pozwalały również inwestorom na identyfikację możliwości koordynacji działań” – stwierdziła KE.

 

Bruksela poinformowała, że wszczęła kolejne dochodzenia w sprawie Credit Suisse, dotyczące „domniemanego naruszenia, które mogło mieć miejsce w innym pokoju czatowym”, ale odmówiła podania dalszych szczegółów.

 

Kierownictwo Credit Suisse zapewniło, że „nie wierzy, by pracownicy banku  angażowali się w jakiekolwiek zachowania na rynkach walutowych, które naruszałyby zasady konkurencji w Unii Europejskiej”. Dodano, że współpracuje w ramach dochodzenia UE „ale zamierza energicznie kwestionować treść zarzutów”.

 

– Walutowe transakcje spotowe są jednym z największych rynków na świecie, wartym miliardy euro każdego dnia – mówiła Margrethe Vestager, europejska komisarz ds. konkurencji.

 

Kancelaria Scott & Scott cieszy się z orzeczenia KE. Zamierza teraz wszcząć pozwy zbiorowe w celu odzyskania części utraconych środków swoich klientów. Chodzi m.in. o fundusze emerytalne.

 

W grudniu firma prawnicza Quinn Emanuel złożyła pozew o odszkodowanie w Londynie w 200-stronicowym dokumencie przeciwko RBS, UBS, HSBC, Barclays, Citigroup i JPMorgan, twierdząc, że banki te manipulowały rynkami walut.

 

Brytyjski urząd ds. postępowania finansowego nałożył na Citi, JPMorgan, HSBC, Royal Bank of Scotland i UBS łącznie 1,7 mld USD kar. Komisja ds. Handlu kontraktami terminowymi na towary i usługi dodatkowo obłożyła te same podmioty karami w wysokości 1,4 mld USD.

 

W maju 2015 r. amerykański Departament Sprawiedliwości zawarł ugodę z Citicorp, JPMorgan, Barclays, Royal Bank of Scotland i UBS, zadowalając się łączą kwotą zadośćuczynienia w wysokości 2,7 mld USD.

 

Rezerwa Federalna otrzymała od UBS, Barclays, Citi, JPMorgan, RBS i Bank of America łącznie 1,8 mld USD.

 

W czerwcu 2015 r. Departament Usług Finansowych w Nowym Jorku nałożył karę w wysokości 205 mln USD na Deutsche Bank.

 

W listopadzie tego samego roku nowojorski organ nałożył dodatkową karę w wysokości 150 mln USD na Barclays.

 

W maju 2017 r. nowojorski urząd obciążył grzywną w wysokości 350 mln USD BNP Paribas. W lipcu tego samego roku Amerykańska Rada Rezerwy Federalnej nałożyła na BNP Paribas grzywnę w wysokości 246 mln USD.

 

W listopadzie nowojorski Departament Usług Finansowych nałożył kare na Credit Suisse w wysokości 135 mln USD. W czerwcu 2018 r. ten sam urząd ukarał Deutsche Bank grzywną w wysokości 205 mln USD. W lutym br. karę od Departamentu Usług Finansowych w Nowym Jorku otrzymał Standard Chartered w wysokości 40 mln USD.

 

Źródło: euractiv.com / ft.com

AS


DATA: 2019-05-17 15:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.