DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Katowicki handlarz „Mocarzem” został zatrzymany i… zwolniony za kaucją

Katowicki handlarz „Mocarzem” został zatrzymany i… zwolniony za kaucją
By Wistula (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Do szpitali w różnych częściach kraju trafia coraz więcej ofiar tzw. dopalaczy. Główny handlarz dopalaczami w Katowicach został zatrzymany i... wypuszczony za kaucją. Tymczasem, eksperci krytykują bezczynność władz, które po pokazowej akcji z 2010 roku zlekceważyły problem.

 

13 lipca wieczorem policja zatrzymała domniemanego głównego organizatora handlu dopalaczami w Katowicach. 20-letni mężczyzna, Grzegorz W., był poszukiwany od 11 lipca, kiedy to znaleziono w jego mieszkaniu 144 gramy „Mocarza” – słynnego w ostatnich dniach, szczególnie niebezpiecznego dopalacza. Został on jednak wypuszczony przez Sąd Rejonowy Katowice Zachód. Sędziowie uznali, że wystarczy kaucja wysokości 10 tys. zł oraz dozór policji.

 

"Mocarzem" zatruło się już kilkaset osób. W ostatnich dniach policjanci z katowickiej komendy miejskiej i wojewódzkiej, oprócz innych dopalaczy, zabezpieczyli wraz z funkcjonariuszami Urzędu Celnego łącznie ponad pół kilograma tego towaru.

 

Znany jest skład dopalacza. Według badań zielony susz przeznaczony do palenia  zawiera m.in kannabinoidy – substancje kilkaset razy silniejsze niż np. haszysz. „Mocarz” może wywoływać halucynacje, wzrost ciśnienia krwi, tachykardię, zaburzenia koordynacji ruchowej, zaburzenia uwagi i zawroty głowy. Szczególnie niebezpieczne konsekwencje niesie w przypadku młodzieży.

 

Liczba ofiar dopalaczy stale rośnie. Jak podaje „Rzeczpospolita”, w roku 2014 odnotowano 2,5 tys. przypadków zatruć. Od stycznia do maja 2015 roku pojawiło się kolejnych 2,2 tys. takich przypadków. Od początku lipca na liście substancji zakazanych znalazło się dodatkowe 114 związków znajdujących się w dopalaczach, traktowanych od teraz jako narkotyki. Można je odnaleźć także w „Mocarzu”. Obecnie w walce z dopalaczami organy próbują wykorzystywać także art. 165 Kodeksu Karnego, dotyczący stwarzania zagrożenia życia lub zdrowia.

 

Eksperci krytykują zaniechania w walce z dopalaczami po wcześniejszej masowej akcji zamykania sklepów sprzedających niebezpieczne produkty w 2010 r. Profilaktyka została rozpoczęta zdecydowanie zbyt późno. Zwracają również uwagę na potrzebę utworzenia jednej instytucji zajmującej się problemami uzależnień. W tej chwili instytucje takie jak Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii, czy Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, działają niezależnie, m.in. opracowując oddzielne programy profilaktyczne.

 

 

Źródła: Rzeczpospolita, policja.pl

kaw

 


DATA: 2015-07-15 10:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Głównym organizatorem handlu dopalaczami w Katowicach jest 20 letni chłopak. Aha, dobrze, że nie przedszkolak.
ponad 5 lat temu / Maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.