DZIŚ JEST:   14   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Bł. Radzima Gaudentego
 
 
 
 

Katoliku – zobacz na kogo nie powinieneś głosować! Przewodniczący KEP przypomina naukę Kościoła

Katoliku – zobacz na kogo nie powinieneś głosować! Przewodniczący KEP przypomina naukę Kościoła
Zdjęcie ilustracyjne. Fotograf: Pawel Stepniewski / Archiwum: Forum

Katolicy nie mogą wspierać programów promujących aborcję, próbujących przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłujących ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie swoich dzieci oraz propagujących demoralizację dzieci i młodzieży – przypomina abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w „Słowie przed wyborami parlamentarnymi” zauważa także, że „z moralnego punktu widzenia miłość Ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego”. Na kogo powinien więc głosować katolik? Hierarcha oczywiście nie mówi o konkretnych partiach czy kandydatach, jednak przypomina, że należy wspierać programy broniące życia i małżeństwa, wspierające dzietność, promujące politykę rodzinną oraz prawo rodziców do wychowania dzieci w zgodzie ze swoją wiarą.

 

„Konferencja Episkopatu Polski modli się i zachęca wiernych do modlitwy w intencji wyborów. Życzymy, aby okres kampanii mógł być zapamiętany nie tyle jako czas walki o władzę, ale raczej jako czas owocnej dyskusji o dobru naszej Ojczyzny i kierunkach integralnego rozwoju Polski. Wszystkich prosimy, aby stali się narzędziami pokoju i pojednania” – pisze przewodniczący Episkopatu Polski.

 

Abp Stanisław Gądecki przypomnia podstawowe zasady Katolickiej Nauki Społecznej odnośnie do odpowiedzialności katolików za życie polityczne. Podkreślił, że „nic – poza nadzwyczajnymi okolicznościami – nie usprawiedliwia nieobecności katolików w sprawach publicznych”.

 

„W zakresie porządku spraw doczesnych także między katolikami istnieją uprawnione różnice poglądów. Pluralizm nie może jednak oznaczać moralnego relatywizmu. Fundamentalne zasady etyczne, ze względu na swą naturę i rolę, jaką pełnią w życiu społecznym, nie mogą być przedmiotem negocjacji” – podkreśla abp Gądecki.

 

Nawiązując do nauczania m.in. św. Jana Pawła II i papieża Franciszka, przewodniczący Episkopatu pisze, że „katolicy powinni popierać programy broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, promujące politykę rodzinną, wspierające dzietność, gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i przekonaniami moralnymi”.

 

„W związku z tym, katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, próbują przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie swoich dzieci, propagują demoralizację dzieci i młodzieży. Nie mogą decydować się na wybór kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia z moralnego punktu widzenia, a także poglądy ryzykowne z punktu widzenia politycznego” – zaznacza.

 

„Wyrażam głębokie przekonanie, że – niezależnie od podziałów oraz napięć politycznych i społecznych – w Polsce jest możliwe i konieczne budowanie narodowej wspólnoty poprzez dialog i solidarność w prawdzie i z myślą o przyszłych pokoleniach. Nie rozbudzajmy emocji, które spowodowałyby, że po wyborach trudno byłoby nam odnosić się do siebie z wzajemnym szacunkiem” – podkreślia przewodniczący Episkopatu Polski.

 

 

Publikujemy pełną treść Słowa:

 

 

Słowo Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski przed wyborami parlamentarnymi (2019)

 

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie,

 

zbliżające się wybory parlamentarne są sposobnością do przypomnienia kilku podstawowych zasad Katolickiej Nauki Społecznej odnośnie do odpowiedzialności katolików za życie polityczne.

 

Zachęcając do udziału w wyborach pragnę przypomnieć, że z moralnego punktu widzenia miłość Ojczyzny i odpowiedzialność za dobro wspólne wymagają od wszystkich korzystania z prawa wyborczego. Nic – poza nadzwyczajnymi okolicznościami – nie usprawiedliwia nieobecności katolików w sprawach publicznych.

 

Ważnymi zasadami w procesie dokonania odpowiedzialnego wyboru powinny być: prawość moralna kandydata, jego kompetencje w dziedzinie życia politycznego i obywatelskiego zaświadczone dotychczasową działalnością publiczną, świadectwo życia w rodzinie oraz małej Ojczyźnie. Liczą się też cechy osobowości, takie jak wyrazista tożsamość, szacunek dla każdego człowieka, postawa dialogu i umiejętność współpracy z innymi, zdolność roztropnego rozwiązywania konfliktów, miłość do Ojczyzny oraz traktowanie władzy jako służby. Wybór takich kandydatów daje większą szansę na integralny i solidarny rozwój naszej Ojczyzny.

 

Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że w zakresie porządku spraw doczesnych także między katolikami istnieją uprawnione różnice poglądów. Pluralizm nie może jednak oznaczać moralnego relatywizmu. Fundamentalne zasady etyczne, ze względu na swą naturę i rolę, jaką pełnią w życiu społecznym, nie mogą być przedmiotem „negocjacji”. Jak wielokrotnie przypominali papieże, m.in. św. Jan Paweł II, a ostatnio Papież Franciszek, katolicy powinni popierać programy broniące prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci, gwarantujące prawną definicję małżeństwa jako trwałego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety, promujące politykę rodzinną, wspierające dzietność, gwarantujące prawo rodziców do wychowania własnego potomstwa zgodnie z wyznawaną wiarą i przekonaniami moralnymi. W związku z tym, katolicy nie mogą wspierać programów, które promują aborcję, próbują przedefiniować instytucję małżeństwa, usiłują ograniczyć prawa rodziców w zakresie odpowiedzialności za wychowanie swoich dzieci, propagują demoralizację dzieci i młodzieży. Nie mogą decydować się na wybór kandydata, który wyraża poglądy budzące zastrzeżenia z moralnego punktu widzenia, a także poglądy ryzykowne z punktu widzenia politycznego.

 

Wyrażam głębokie przekonanie, że – niezależnie od podziałów oraz napięć politycznych i społecznych – w Polsce jest możliwe i konieczne budowanie narodowej wspólnoty poprzez dialog i solidarność w prawdzie i z myślą o przyszłych pokoleniach. Nie rozbudzajmy emocji, które spowodowałyby, że po wyborach trudno byłoby nam odnosić się do siebie z wzajemnym szacunkiem.

 

Konferencja Episkopatu Polski modli się i zachęca wiernych do modlitwy w intencji wyborów. Życzymy, aby okres kampanii mógł być zapamiętany nie tyle jako czas walki o władzę, ale raczej jako czas owocnej dyskusji o dobru naszej Ojczyzny i kierunkach integralnego rozwoju Polski. Wszystkich prosimy, aby stali się „narzędziami pokoju i pojednania”.

 

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatów Europy

Warszawa, 1 października 2019 roku

 

 

KAI

MWł

 

 


DATA: 2019-10-01 15:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Northern - jest obrzydliwy. Brak zrozumienia tego oznacza, że szczęśliwie dla mnie mamy inne standardy. Jeśli dla kogoś argumentem za zabiciem człowieka jest bieda to pozostaje tylko modlić się za taką osobę. Czy ktoś zmuszał te osoby do współżycia przy świadomości słabej sytuacji finansowej? Nie, dlatego muszą ponosić odpowiedzialność swoich działań tak jak każdy człowiek. I bez demagogii o zmuszaniu - równie dobrze można powiedzieć, że jesteśmy zmuszani do chodzenia na nogach a nie na rękach. Proszę odróżniać naturalny porządek rzeczy od przymusu. Troska o własne dziecko bez względu na sytuację to właśnie naturalny porządek rzeczy. @Jskx - bzdury. Księża są od prowadzenia do zbawienia a to zyskuje się przez dobre uczynki. Wszystkie uczynki są istotne - polityczne wybory również i jest to wpisane w istotę Kościoła. Chyba nie rozumie Pan roli Kościoła w życiu doczesnym, że pisze Pan takie tezy.
1 dzień temu / Akwin
 
Uwazam, że zabieranie przez przedstawicieli kościoła glosu w sprawach wyboczych powinno byc przestępstwem - prywatnie mogą mówić co chcą, ale jako urzednicy kk nic nie powinni.
2 dni temu / Jskx
 
Do Akwin - brak pieniędzy nie jest obrzydliwym argumentem skoro chcesz zmusić rodziców do zajmowania się schorowanym dzieckiem.
2 dni temu / NorthernPhoenix
 
Konfederacja to opcja rosyjska? Kto? Korwin? To nie głosuj na Korwina, tylko na Narodowców i Wolnościowców z Konfederacji. Konfederacja to jedyna partia, która nie boi się krzyczeć o eskimoskiej grabieży Polski wspieranej przez amerykańską ustawę 447. Cała reszta partii rzeczywiście służy obcym, a nie Polsce i Polakom.
2 dni temu / Piotr
 
@MsNorthern - ale taki obowiązek jest niemożliwy z prostego powodu - odpowiedzialność spada na głównych zainteresowanych, czyli w tym wypadku na osoby, które świadomie podjęły decyzję o współżyciu doskonale wiedząc, że istnieje możliwość choroby dziecka. A brak pieniędzy to jest najbardziej obrzydliwy argument jaki można wysunąć za zamordowaniem chorego dziecka. Rozumiem, że jak już urodzone dziecko zachoruje to również jest Pani za tym, żeby w razie braku pieniędzy zabić to dziecko?
3 dni temu / Akwin
 
Konfederacja to opcja Rosyjska. Koalicja Obywatelska to opcja Niemiecka. PiS to opcja Amerykanska. PSL - Kukiz to opcja stolkowa, przylepa, do kupienia. Nasza sytuacja geopolityczna wymaga balansowania pomiedzy Niemcami, Rosja i Ameryka. Ameryka w przeciwienstwie do Niemiec i Rosji nie ma interesu w oslabianiu pozycji Polski. Wrecz przeciwnie - silna Polska przyjazna Ameryce jest im przydatna w polityce Europejskiej i Wschodniej. Uwazac tylko trzeba na Zydow i powtarzac jak z zacietej plyty, ze Polska ma takie same zasady spadkowe jak Izrael czy Ameryka i basta.
3 dni temu / Aryst
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.