DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Katolicki Uniwersytet w Belgii będzie kształcił imamów. To krok na drodze instytucjonalizacji islamu

Katolicki Uniwersytet w Belgii będzie kształcił imamów. To krok na drodze instytucjonalizacji islamu
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. Fot. Jamal Saidi / Forum

Od roku akademickiego 2020-2021 Uniwersytet Katolicki w Louvain w Belgii będzie kształcił francuskojęzycznych imamów. Będą to kursy formacji obywatelskiej – zapowiedział belgijski minister sprawiedliwości Koen Geens.

 

Porozumienie w tej sprawie zostało zawarte, pod egidą ministerstwa, przez uczelnię z Louvain-la-Neuve i akademię studiów islamskich AFOR – stowarzyszenie non-profit, założone we współpracy z Komitetem Wykonawczym Muzułmanów Belgii (EMB), odpowiedzialnym w łonie wspólnoty islamskiej tego kraju m.in. za szkolenie imamów.

 

Na potrzebę uniwersyteckiej formacji osób przewodniczących islamskim modlitwom wskazywała od kilku lat parlamentarna komisja śledcza, powołana po trzech zamachach terrorystycznych z 22 marca 2016 r. w Brukseli. Podkreślała, że każda z takich osób powinna znać przynajmniej jeden z języków urzędowych Belgii (francuski, niderlandzki, niemiecki), jak również podstawowe wartości belgijskiego państwa wraz z wynikającymi z nich zasadami prawnymi.

 

Formacja imamów będzie przebiegała dwutorowo i składała się z równoległych kursów: teologicznego, zapewnianego przez AFOR, i obywatelskiego na uniwersytecie katolickim, gdzie będzie można uzyskać dwa dyplomy. Pierwszy, „Religia i społeczeństwo”, będzie wydawany po zaliczeniu zajęć z psychologii społecznej, socjologii religii, świeckości i sekularyzacji społeczeństwa oraz historii. Drugi, „Islam i wzajemne współżycie”, potwierdzi zajęcia z belgijskiej różnorodności, praw człowieka, treści religijnych w internecie itp.

 

Formacja obywatelska ma trwać 4-5 lat. Jej celem jest „zrozumienie wyzwań związanych z pluralizmem religijnym”. Oprócz imamów czy kaznodziejów muzułmańskich, na zajęcia będą mogli uczęszczać wszyscy zainteresowani kwestiami religijnymi.

 

Formacja imamów jest wielkim krokiem na drodze instytucjonalizacji islamu w Belgii – oświadczył przewodniczący AFOR Salah Echallaoui. Ma on nadzieję, że instytucjonalizacja ta zakończy się pełnym sukcesem, wpisując islam „w kontekst naszego kraju”.

 

Uniwersytet Katolicki w Louvain-la-Neuve powstał w 1968 r. w wyniku podziału słynnego, istniejącego od XV wieku uniwersytetu w Louvain (Leuven) na część flamandzką (niderlandzkojęzyczną, która pozostała w Leuven) i walońską (francuskojęzyczną, która przeniosła się do nowo zbudowanego kampusu w Louvain-la-Neuve).

 

KAI

TK


DATA: 2020-02-02 14:47
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

ale tylko w języku flamandzkim
11 miesięcy temu / polecam
 
Przypomina mi to jedną z dewiz ks. kard. Wyszyńskiego z jego ostatnich lat: "wrogowi trzeba nie tylko przebaczyć, wrogowi trzeba i czasami pomóc".
11 miesięcy temu / Ryś
 
Psychologia społeczna, socjologia religii, świeckość i sekularyzacja społeczeństwa, różnorodność, prawoczłowieczyzm i do tego islam. Tylko kompletny lewacki wariat mógł wpaść na pomysł aby to połączyć.
11 miesięcy temu / Bondaree
 
nie da sie nauczyc dobra dla kogos co wierrzy w diabla allaha
11 miesięcy temu / mula
 
I potem zdziwienie, że w kościołach pustki, dotyczy też to Polski. Bo jak może być inaczej jak obchodzimy np. dzień judaizmu czy islamu. Na szczęście Kościół to nie tylko budynek, ale i ludzie, a ci nawet jeśli nie chodzą do kościoła budynku, jeśli zaprzestali go wspierać datkami, to wierzą często bardzo głęboko.
11 miesięcy temu / miklo
 
Po mojemu to szaleństwo, ale i tak będzie to w końcu na Chwałę Boga. Marzyło by mi się, że paru z tych imamow, którzy pragną Prawdy, czyli Jezusa o czym jeszcze nie wiedzą przejdą na Katolicyzm i z nową werwą i Miłością do Kościoła wywalą łajdaków z tamtąd.
11 miesięcy temu / Grzegorz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.