DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2019 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Katedra w Kordobie może zostać odebrana katolikom! Powód: w odległej przeszłości była meczetem

Katedra w Kordobie może zostać odebrana katolikom! Powód: w odległej przeszłości była meczetem
Berthold Werner/Wikimedia

Rada Miasta Kordoby powołała specjalną komisję, która ma zająć się odebraniem praw własnościowych miejscowym katolikom i przekazaniem świątyni władzom miejskim. W roku 2006 kościół  (do XIV wieku meczet) został przekazany wspólnocie katolickiej. W tej chwili katedra – przez wielu wciąż nazywana mezquita (hiszp. meczet) – stanowi własność diecezji Córdoba.

 

Na czele komisji stoi były przewodniczący UNESCO Federico Zaragoza, który skłania się ku temu, by cenna świątynia nie pozostawała we władaniu jakiejkolwiek wspólnoty religijnej. 

 

Wiele wskazuje na to, że poprawność polityczno-religijna w Europie Zachodniej zdobędzie kolejny przyczółek. O tym, że tak właśnie się stanie, świadczą inne wypowiedzi Zaragozy, który – w przypadku niekorzystnego dla środowisk laickich wyniku sporu – grozi odesłaniem sprawy do Trybunału Konstytucyjnego. Nie wyklucza też wciągnięcia w spór instytucji europejskich.

 

Mniejszość muzułmańska z Kordoby kilkakrotnie podejmowała próby uzyskania od hiszpańskich władz kościelnych zgody na oddanie jej na modły części świątyni. Jak dotąd Watykan nie zezwolił na takie rozwiązanie. Coraz liczniejsi w tej części  Hiszpanii muzułmanie (głównie Marokańczycy) twierdzą, że nie poprzestaną na tych staraniach.

 

O tym, że katedra staje się obiektem religijnej walki, świadczą wydarzenia sprzed 8 lat. 31 marca 2010 roku w Wielką Środę grupa około stu aktywistów organizacji młodych muzułmanów z Austrii wtargnęła do świątyni pod pozorem zwiedzania. Następnie rozpoczęli muzułmańskie modły. Ochrona obiektu przerwała to zdarzenie i – po interwencji policji oraz krótkich przepychankach – usunęła osoby z katedry. Dwóch ochroniarzy zostało rannych, a przy jednym z muzułmanów znaleziono nóż.

 

 

Źródło: „Daily Sabah”

ChS

 

  


DATA: 2018-09-21 11:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

)got dal się wygonic z Romy a później z Iberia, pizdryk, w tym samym czasie Słowianin ruszyl , jakoś tak 7 wiek czasu Pańskiego
9 miesięcy temu / szpulas11
 
Szaleńcy, za te straszne wybory mogą na zawsze stać się wrogami Boga i doświadczać przez wieczność rozpaczy przez kuriozalne wybory. Można rzec, że realizują akcję satanizmu praktycznego, czyli buntu przeciw słusznym prawom Stwórcy do czci i szacunku ze strony ludzi.
9 miesięcy temu / Krakusik
 
lewacki lewiatan znów atakuje chyba że boją się kolejnych terrorystycznych zamachów w metrze ...
9 miesięcy temu / pol
 
Zatem Polska powinna wróci do wielkości z okresów najspanialszych , kiedy była większa od Francji
9 miesięcy temu / Milan
 
Moze niech oddadza Kordobe muzulmanom. W koncu kiedys do nich nalezala...
9 miesięcy temu / N
 
W katedrze w Sragossie jest kilku może nawet kilkunastometrowej wysokości ołtarz wykonany ze złota . W sprawie kradziezy , którą chce dokonać hiszpański rząd , chyba głównie chodzi o to złoto
9 miesięcy temu / Mirek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.