DZIŚ JEST:   28   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wacława, króla
Św. Tymona
 
 
 
 

Karta Polaka na sprzedaż. Ukraińska telewizja ujawnia alternatywne sposoby na pracę w Polsce

Karta Polaka na sprzedaż. Ukraińska telewizja ujawnia alternatywne sposoby na pracę w Polsce
fot. Filip Blazejowski / Gazeta Polska / Forum

Na Ukrainie można bez większych problemów kupić Kartę Polaka. Nie ma też przeszkód, by dysponując jedynie wizą turystyczną znaleźć pracę w Polsce. Tajemnice szarej strefy ujawniła jedna z ukraińskich stacji telewizyjnych

 

Sprawę nagłośnił ukraiński dziennikarz i bloger, mieszkający obecnie poza Ukrainą, Anatolij Szarij. Telewizja pokazuje Ukraińcom sposoby na to, jak znaleźć pracę w Polsce mając jedynie wizę turystyczną – informuje portal kresy.pl.

 

W programie podkreślono, że w Polsce bez problemu w miesiąc można zarobić 15-krotność minimalnej pensji na Ukrainie, a przynajmniej 2 tys. euro. Jako przykład pokazano rozmowę we Lwowie, gdzie poinformowano o możliwości pracy na kurzej fermie – za 9 złotych za godzinę „na początek”.

 

Pokazano również, że nie jest większym problemem zdobycie Karty Polaka - w tym przez osoby, które nie posiadają polskich przodków. Zaznaczono, że taki dokument można po prostu sobie kupić – za 1290 dolarów (niespełna 5 tys. złotych).

 

W reportażu pokazano też, że praca jest oferowana Ukraińcom nawet na dworcach komunikacyjnych. Podkreślono też, że pracodawcy oferują darmowe zakwaterowanie. Pokazano, że w niektórych miejscach można pracować bez żadnych dokumentów – zarabiając np. w sklepie warzywnym 2,3 tys. złotych miesięcznie – to równowartość 16 tys. hrywien.

 

Szarij zwraca przy tym uwagę na nieścisłości w programie pokazując, że część scen została „ustawiona”. Pokazuje też, że całość materiału ma stanowić zachętę dla Ukraińców do wyjazdów do pracy za granicą, bo ta wręcz „leży na ulicy”.


Źródło: kresy.pl

MA


DATA: 2016-09-16 14:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mam kartę Polaka. Aby otrzymać Kartę Polaka, musisz przeprowadzić wywiad z konsulem być polskiego pochodzenia, mówić po polsku, znać historię, kulturę, geografię Polski. Możesz kupić tylko przygotowanie do rozmowy z konsulem i usługi wyszukiwania dokumentów, które potwierdzają polskie pochodzenie w archiwach. Wiele osób polskiego pochodzenia straciło dokumenty potwierdzające polskie pochodzenie. Ponadto wiele osób straciło znajomość języka polskiego ci, którzy mieszkają dalej na wschód, przeszli na rosyjski, a ludzie pod Lwowem na ukraiński. Ale wiele rodzin zachowało polskie tradycje kolędy, obchody polskich świąt, historie rodzinne, kontakty z rodziną w Polsce, podobnie jak moja rodzina. Wielu Ukraińców bez wiz i bez karty Polaka pracuje na czarno w całej Unii Europejskiej Włochy, Grecja, Francja, Niemcy, a także Polska i wielu innych. Karty pozyskują głównie osoby polskiego pochodzenia.
9 miesięcy temu / Piotr
 
A unia europejska nakazuje Polsce przyjmować terrorystów.Paranoja
ponad 3 lata temu / Popapraniec
 
@delgado Co do tego gdzie Pan był - każdy gdzieś tam był. Co do przodków - każdy ma jakichś przodków. Co do rozmawiania - każdy gdzieś, kiedyś, z kimś rozmawiał (albo rozmawia). Co do opowiadań dziadka - każdy miał dziadka (i każdy dziadek coś tam opowiadał). To nie ma nic do rzeczy. Natomiast to, że mieszka Pan "w mieście, które przyjęło najwięcej przybyszów ze wschodu, ponad 50 tys w pierwszym półroczu tego roku" i Pana te "50 tys" nie niepokoi - to jest problem. Co do "histerii" - w momencie, gdy Pan wpadnie w - no, może nie w histerię, ale choćby w lekki niepokój - będzie za późno. Jeśli chodzi o tubylczą administrację, to zapewniam Pana, że ja mam o niej dużo gorsze zdanie niż Pan. A p. Duda jeździ na Ukrainę (z prezentem w postaci 4 miliardów złotych ukradzionych polskiemu podatnikowi) bo mu p. Kaczyński każe. A dlaczego p. Kaczyński ... - to niech już Pan sam zgadnie.
ponad 4 lata temu / wwm
 
nie interesuje mnie skąd PAN, PANIE wwm wie, ile ja wiem, ale powiem tyle: byłem na Podolu, skąd pochodzą moi POLSCY przodkowie i rozmawiałem z tatmtejszymi; znam relacje polsko-ukraińsko-żydowskie z okresu międzywojnia z opowiadań mojego dziadka; mieszkam w mieście, które przyjęło najwięcej przybyszów ze wschodu, ponad 50 tys w pierwszym półroczu tego roku, więc skończmy tę żenującą licytację; jesli zamiarem autora tego artykulu było podgrzanie histerii, to sie udało; na temat durnej polityki emigracyjnej niby-polskiego rządu mamy podobne zdanie...jesli Polska jako państwo uwaza, ze Zbrodnia Wołyńska jest faktem o jednoznacznym wydźwięku, to po jaka cholerę prezio Duda wozi swoje d....sko na Ukrainę????
ponad 4 lata temu / delgado
 
@delgado cd. "poza tym z tego co wiem, "banderowcy" są zbyt dumni, by pracowac u Polaków" - Pan rzeczywiście mało wie, panie "delgado". "mam nadzieję, że rząd brytyjski ani niemiecki nie zaczną wkrótce prezentować stanowiska wwm - "Polacy maja dość miejsca u siebie"..." - właśnie o to chodzi, że młodzi Polacy wyjeżdżają z Polski, a tubylcza administracja (obecnie pod nazwą "PiS") sprowadza na ich miejsce miliony Ukraińców (osoba na posadzie premiera publicznie się tymi milionami Ukraińców chwali). Jeśli to nie przekracza Pańskich możliwości - panie "delgado" - to spróbuj się Pan zastanowić, czym się to skończy.
ponad 4 lata temu / wwm
 
@delgado "nie wiecie jakie kompleksy mają Ukraińcy wobec nas, Polaków... (...) my wciąż dla wielu z nich jesteśmy "Polskie Pany" - te "Polskie Pany" nie oznaczają ukraińskich kompleksów, tylko ukraińską pogardę (i nienawiść). "to nie jest jescze powód byśmy szykanowali poszczególnych obywateli tego panstwa" - nikt Ukraińców nie "szykanuje", jeśli odmawiam komuś wstępu do mojego domu, to jest to moje prawo - a nie szykana wobec nieproszonego gościa. "Duńczykom za posiadanie Szczecina w średniowieczu" - zestawianie Duńczyków (?) z tym, co Ukraińcy zrobili w latach 40. na Wołyniu, jest ... (sam siebie ocenzurowałem - domyśl się Pan, panie "delgado", co tutaj napisałem).
ponad 4 lata temu / wwm
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.