DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Kardynał Schonborn: Amoris Laetitia jest całkowicie zgodna z Katechizmem

Kardynał Schonborn: Amoris Laetitia jest całkowicie zgodna z Katechizmem
Kardynał Christoph Schönborn, fot. wikimedia.org

Zdaniem kardynała Christopha Schönborna, Amoris Laetitia jest zgodna z Katechizmem Kościoła Katolickiego. Teolog w wywiadzie dla agencji Kathpress zalecił krytykom adhortacji lekturę tego dokumentu i potraktowanie go jako rodzaju wstępu do adhortacji Franciszka. Jego zdaniem pozwoliłoby to na złagodzenie ich krytycznego stanowiska i ostudzenie nastrojów wokół kwestii Komunii świętej dla części rozwodników w nowych związkach.

 

Kardynał Christoph Schönborn zalecił krytykom adhortacji Franciszka lekturę szczególnie pierwszej sekcji części trzeciej. W niej bowiem autorzy Katechizmu poruszają kwestie związane z warunkami ludzkiego działania. Jego zdaniem ta lektura ostudziłaby gorącą atmosferę wokół kontrowersyjnych zapisów Franciszkowej adhortacji. 

 

Sądzę, że spór wokół Amoris Laetitia byłby znacznie bardziej pokojowy, gdyby jej krytycy przestudiowali fundamenty Katechizmu, oparte bezpośrednio na Tomaszu z Akwinu – powiedział austriacki teolog. – Chodzi o passusy wskazujące, że każde moralne działanie dokonuje się w ramach pewnej narracji, w historii konkretnych bytów ludzkich, z ich uwarunkowaniami, możliwościami, warunkami, okolicznościami życia i ograniczeniami oraz szansami wolności (…) Silnie polecam przestudiowanie tych sekcji Katechizmu jako wprowadzenia do Amoris Laetitia. Wkrótce odkryjesz, że papież Franciszek jest zgodny z linią Katechizmu – dodał.

 

Papieska adhortacja „Amoris Laetitia” spotkała się między innymi z oporem czterech kardynałów, pod nieformalnym przywództwem kardynała Raymonda Burkego. Wystosowali oni „dubia” – wątpliwości, nadal oczekujące na odpowiedź papieża. O ile formuła „dubiów” zawierała pytania, o tyle we wrześniu 2017 roku grupa duchownych i świeckich uczonych katolickich wprost zarzuciła papieżowi herezję. Spór toczy się wokół dopuszczenia w niektórych przypadkach rozwodników w nowych związkach do Komunii świętej.

 

W wywiadzie z agencją „Kathpress”, austriacki hierarcha odniósł się także do kwestii hierarchii prawd, obecnej w nauczaniu Soboru Watykańskiego II. Podkreślił, że nie oznacza ona jakoby pewne treści były ważniejsze, a inne mniej istotne. Jednak niektóre treści (takie jak doktryna Trójcy Świętej) są bardziej centralne, a inne prawdy wiary z nich wynikają. Kardynał mówił także o rozwoju doktryny, wynikającym z rozwoju świadomości ludzi, w tym wiernych. Przykładem tego rozwoju jest zdaniem kardynała stopniowe dojrzewanie do potępienia niewolnictwa i tortur, a także rosnący krytycyzm wobec kary śmierci.

 

Katechizm Kościoła Katolickiego został promulgowany przez świętego Jana Pawła II 11 października 1992 roku. Kardynał Christoph Schönborn to jedna z czołowych postaci odpowiedzialnych za jego powstanie.

 

 

Źródło: cathcon.blogspot.com / Kathpress

mjend

 

 

 


DATA: 2017-10-16 10:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Świadomość religijna leży i kwiczy, wiem po sobie, praktycznie wszystkiego uczę się sam, radosna ewangelizacja mojego pokolenia nie dała absolutnie nic, może jedynie to, że katolik to w oczach młodego człowieka jakiś za przeproszeniem frajer z gitarką. Może w samej Polsce nie było z tym za dobrze od dłuższego czasu, ale tłumaczę to komunistycznym zakazem drukowania mistyki oraz bądź co bądź większą zachowawczością w głoszeniu kazań przez księży. Pod tym względem mamy większe możliwości niż te 70 lat temu, ale co to zmienia skoro nikt nie szuka? Wszystko oparte na uczuciach, infantylizm, emocjonalizm, chwiejny fideizm. Gimnazjaliści nie znają podstawowych modlitw, nie mówiąc o prawdach wiary, przykazaniach, historii KK. Nic, jedno wielkie nic. To jest szatańska świadomość, tak to trzeba niestety określić. Co do "ruszania" Katechizmu, to bardzo nie pan zaniepokoił panie Bond. To chyba faktycznie kpina w kierunku kardynała Burke'a.
ponad 2 lata temu / incuss
 
Feliks Koneczny pisał: "Synkretyzm religijny to umiejętność układania religijnych tez w taki sposób, że każdy może w nich potem wyczytać to, co komu wygodne". Idąc za taką definicją stwierdzam, że AL jest miejscami ba..,rdzo synkretyczna.
ponad 2 lata temu / Bond (James)
 
A tak na poważnie. Jakiś czas KKK był sobie spokojnie ... Ze dwa miesiące temu kard. Burke publicznie zalecił studium KKK jako receptę na zamęt panujący w Kościele. A ostatnio obserwuję próbę majstrowania przy KKK (na razie, na początek kwestia kary śmierci). Czy tych wydarzeń nie wiąże jakiś związek przyczynowo-skutkowy??? Błagam, wykażcie że nie łączy. "Kardynał mówił także o rozwoju doktryny, wynikającym z rozwoju świadomości ludzi, w tym wiernych." Mnie empiria mówi, że statystyczna świadomość katolicka (i co z tym związane, znajomość doktryny) w ostatnim stuleciu spadła dramatycznie. Co kardynał ma na myśli mówiąc: "rozwoju świadomości ludzi, w tym wiernych" - świadomość CZEGO ? W niedawnym doniesieniu Gościa Niedzielnego papież Franciszek (http://gosc.pl/doc/4242881.Franciszek-Stanowcze-Nie-wobec-kary-smierci), w kontekście kary śmierci też użył sformułowania (w 3 akapicie od końca): "rosnącej samoświadomości ludu Bożego". Co to sformułowanie oznacza???
ponad 2 lata temu / Bond (James)
 
Tomistów reformowanych ;)
ponad 2 lata temu / Bond (James)
 
Nagle okazuje się, że mamy samych tomistów ;)
ponad 2 lata temu / incuss
 
Czy jest zgodne ze Słowem Bożym?
ponad 2 lata temu / sec
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.