DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Kardynał Sarah: rozmiękczanie nauki Kościoła zniechęci młodych

Kardynał Sarah: rozmiękczanie nauki Kościoła zniechęci młodych
EIDON/MAXPPP / FORUM

Kardynał Robert Sarah przestrzegł uczestników obecnego synodu biskupów przed rozmiękczaniem nauki Kościoła. Podkreślił, że wbrew pozorom, nie przyczyni się to do zdobycia serc młodzieży.

 

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił, że katoliccy duszpasterze powinni „odważnie promować chrześcijański ideał odzwierciedlony w katolickiej doktrynie moralnej i nie rozwadniać go ukrywając prawdę. Dodał, że pragnienie „przyciągnięcia młodych ludzi na łono Kościoła” nie usprawiedliwia rozmiękczania doktryny.

 

Duchowny podkreślił, że przed synodem część młodych ludzi prosiła Kościół o jasne podejście do kluczowych dla młodzieży kwestii związanych między innymi z „wolnością seksualną". Z drugiej strony pojawiały się również głosy wzywające do zmiany katolickiego nauczania. Jak jednak jak podkreślił kardynał Sarah, nie należy im ulegać.

 

Młodzi ludzie przedstawiają różne żądania na polu doktryny moralnej – powiedział. – Z jednej strony żądają od Kościoła jasności w kilku kwestach, na jakich szczególnie im zależy: wolności we wszystkich sferach, nie tylko relacji seksualnych, niedyskryminacji w kwestii orientacji seksualnej, równości między mężczyzną i kobietą nawet w ramach Kościoła – dodał.

 

Z drugiej strony wzywają do otwartej i wolnej od uprzedzeń debaty w kwestiach moralnych, a nawet spodziewają się radykalnej zmiany, prawdziwego odwrotu od nauczania Kościoła w tych sferach. W praktyce pragną, by Kościół zmienił swe nauczanie – zauważył kardynał Sarah.  

 

Prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podkreślił, że choć nie każdy podziela nauczanie Kościoła, to jednak jest ono jednoznaczne. Skrytykował zarazem niejasność niektórych duszpasterzy w wyjaśnianiu kwestii doktrynalnych.

 

Zdaniem kardynała młodych ludzi cechuje „pragnienie stałego poszukiwania wysokich i wymagających ideałów we wszystkich sferach, nie tylko w osobistej rzeczywistości uczuć i emocji czy w sferze zawodowej, lecz również w sprawiedliwości, transparentności w walce z korupcją czy szacunku dla ludzkiej godności”.

 

Katolicki hierarcha przestrzegł także przed niedocenianiem zdrowego idealizmu młodzieży, co może doprowadzić do „zamknięcia drzwi do prawdziwego procesu wzrostu, dojrzałości i świętości”. Duchowny podkreślił, że młodzież stać się „najcenniejszym zasobem społeczeństwa pragnącego wzrostu i udoskonalenia” pod warunkiem, że doceni się jej zdrowe aspiracje.

 

Hierarcha odwołał się również do czytanej w niedzielę w kościołach przypowieści o bogatym młodzieńcu. Podkreślił, że Chrystus nie obniżył wymagań względem niego. Podobnie też Kościół nie powinien obniżać wymagań od dzisiejszej młodzieży.

 

Pochodzący z Gwinei kardynał Robert Sarah od listopada 2014 roku piastuje funkcję prefekta Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Ten autor książek znany jest też z ortodoksyjnych poglądów w sprawach etycznych i liturgicznych.

 

Źródło: catholicherald.co.uk

mjend

 


DATA: 2018-10-23 12:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dzięki Bogu za takich pasterzy.
ponad 1 rok temu / Forever young
 
Problemem nie jest to, że rozmiękczanie nauki Kościoła zniechęci młodych. Problemem jest to, że jest to droga do stworzenia antykościoła.
ponad 1 rok temu / pga
 
Ciekawe, czy znalazł się na tym synodzie biskupów drugi taki odważny jak kard. Sarah, który nazwałby rzecz po imieniu? Podejrzewam, że nie. Następnego synodu może już nie być, a jak będzie, to synod bis-KUPEK.
ponad 1 rok temu / Ewa
 
Jego Ekscelencja ma dość miękki stosunek do Novus Ordo. Mówi żeby kapłani odprawiali po łacinie i versus Deum, postuluje o powrót uklęknięć, ale jednak nie nazywa NOMu po imieniu
ponad 1 rok temu / Do Nicko
 
Pan Jezus powiedział przez Alicję Lenczewską jak być katolikiem w czasach zamętu. Mamy Jego, On jest naszym Pasterzem który nigdy nie opuści swoich owiec. Jezu ufam Tobie.
ponad 1 rok temu / Katarzyna
 
Niestety biskup na zdjęciu w mocno modernistycznym ujęciu...
ponad 1 rok temu / NICKO
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.