DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Kardynał Reinhard Marx chce, aby kazania głosili świeccy

Kardynał Reinhard Marx chce, aby kazania głosili świeccy
Kard. Marx. FOT.:Michael Thaidigsmann, commons.wikimedia.org

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec chciałby pozwolić świeckim głosić kazania. Jego zdaniem to właściwa odpowiedź na niski poziom części homilii.

 

Arcybiskup Monachium kardynał Reinhard Marx uważa, że w Niemczech kazania mogliby głosić nie tylko księża, ale również świeccy. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec spotkał się w ubiegłym tygodniu z lektorami swojej archidiecezji. Narzekał na niski poziom niektórych kazań, które słyszy w parafiach. W jego ocenie homiliom brakuje często właściwej egzegezy tekstów biblijnych. – Nie pyta się o to, o co naprawdę chodzi – powiedział.

 

Marx podkreślił, że nie wszyscy księża mają duży homiletyczny talent. Stąd należy, jego zdaniem, postawić pytanie o rolę świeckich. – Czy nie chcemy powiedzieć, że ten, kto ma talent, powinien mówić? – zapytał retorycznie kardynał. – Jak będzie wyglądać homilia przyszłości? Czy kazać wolno jedynie księdzu? To musi się dalej rozwijać – uznał. Jak stwierdził, życzy sobie „dużej różnorodności tego, czym jest kazanie”.

 

Marx zapowiedział, że póki co zamierza postawić na lepsze kształcenie lektorów. Ponadto na stronie internetowej archidiecezji będą publikowane obszerne komentarze egzegetyczne do niedzielnych czytań.

 

Sugestie dotyczące dopuszczenia świeckich do głoszenia kazań wpisują się w program zmian, jaki zainicjowali w marcu tego roku biskupi w Kościele katolickim w Niemczech. Na tak zwanej „drodze synodalnej” hierarchowie planują z dużym udziałem świeckich odrzucić to, co uznają za niepotrzebny balast przeszłości. Zakłada to między innymi zmianę moralności seksualnej, przyznanie większej roli świeckim, a zwłaszcza kobietom, docelowo także poluzowanie celibatu.

 

„Droga synodalna” jest ściśle skorelowana z Synodem Amazońskim, jaki w październiku rozpocznie się w Rzymie, a który przygotowywany jest w większości przez niemieckojęzycznych biskupów i teologów.

 

 

Pach

 

Źródła: katholisch.de, PCh24.pl

 

 

James Martin SJ o głoszeniu kazań przez kobiety

 

 

 

Zobacz także:

 

"Niemiecka rewolucja" Pawła Chmielewskiego

 

Niemiecka rewolucja

 

 

 


DATA: 2019-08-19 12:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@tradycja Ministrantów też chcesz wyrzucić?! W końcu są świeckimi, bo nie mają święceń.
10 miesięcy temu / myrtf
 
Madrosci gloszone przez swieckich tj. rozliczne teolozki, psychologow, blogerow i vlogerow "katolickich" to widac na deonie. Tam madrosc, madroscia pogania wg prywatnego rozeznania.
10 miesięcy temu / Krakowianka
 
Zbigniew raczej NAMOCZYC w wodzie swieconej, pokropienie Mu nie pomoze!
10 miesięcy temu / okirex
 
Może zorganizować dodatkowe konferencje, wykłady, spotkania, katechizację prowadzone przez i dla świeckich?
10 miesięcy temu / Gość
 
Wydaje się, że należałoby zacząć od pracy x duchowymi, tymi mniej uzdolnionymi retoryczne. Poza tym w homilii nie chodzi wyłącznie o retorykę, nawet nie przede wszystkim.
10 miesięcy temu / MW
 
Rozleniwili się duchowni w Niemczech. Nie chce im się wysilać zbytnio. U nas w kraju niestety nie lepiej. Wysługują się świeckimi szafarzami ile się tylko da. W mojej parafii do chorych z Komunią św. już się księżom chodzić nie chce, wysyłają świeckich, a w czasie wakacji w ogóle chorzy nie są odwiedzani... przykre to
10 miesięcy temu / Ewa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.