DZIŚ JEST:   23   SIERPNIA   2019 r.

Św. Róży z Limy
Bł. Władysława Findysza
 
 
 
 

Kardynał Müller wyraża wsparcie dla Benedykta XVI. Rzuca wyzwanie niemieckim biskupom

Kardynał Müller wyraża wsparcie dla Benedykta XVI. Rzuca wyzwanie niemieckim biskupom
FOT.REUTERS/Max Rossi/FORUM

Kardynał Gerhard Müller w ostatnim wywiadzie z portalem Life Site News omówił list Benedykta XVI opublikowany 10 kwietnia 2019 roku. Stwierdził, że jego esej wyraża większą mądrość niż wypowiedzi ekspertów z niemieckiego Episkopatu oraz uczestników rzymskiego szczytu o nadużyciach.

 

Kardynał skrytykował także konferencję Episkopatu Niemiec, gdyż na stronie finansowanej przez Episkopat Katolisch.de ukazały się wypowiedzi kilku teologów moralnych krytyczne wobec tekstu Benedykta XVI. Pojawiły się w nich nawet oskarżenia o schizmę. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary wezwał do podjęcia działań w celu zmiany w Katolisch.de lub odejścia od finansowania tej strony przez niemiecki Episkopat.

 

Kardynał Müller omówił także rolę ostatnich papieży w kwestii podejścia do problemów w teologii moralnej. Przyznał, że papieże dostrzegali zepsucie, a jednak obawiali się podjąć czynności dyscyplinujące. Wynikało to z obaw o reakcję opinii publicznej. 

 

Kardynał surowo wypowiedział się o współczesnej moralności seksualnej. Zgodnie z poglądami zwolenników rewolucji seksualnej katolickie zasady takie jak czystość przed ślubem, nierozerwalność małżeńska czy celibat są wyrządzaniem szkody ciału, przejawem idealizmu czy nieludzkiej pogardy dla przyjemności. Pokutuje także przekonanie, jakoby moralność była kwestią przede wszystkim autonomii (samodzielnego nadawania praw). Chodzi w niej bowiem przede wszystkim o czynienie dobra.

 

Kardynał Müller skrytykował także obwinianie za kryzys mgliście rozumianego klerykalizmu. Wezwał do oparcia się na fundamentach wiary, gdyż dzięki temu możliwe stanie się pełne dostrzeżenie zła wrogiej Stwórcy antropologii.

 

Benedykt XVI w swym liście zwrócił uwagę między innymi na szkodliwy wpływ rewolucji obyczajowej 1968 oraz na zapaść w teologii moralnej. Pisał o homoseksualnych klikach w seminariach, a także bronił istnienia absolutnych zasad moralnych – o czym wcześniej pisał Jan Paweł II w „Veritatis Splendor”. Stwierdził także, że część biskupów wyparła się katolickiej Tradycji, a lektura jego książek w seminariach była niemile widziana. Podkreślił również, że wraz z odsunięciem się od Boga zniszczona zostanie wolność.

 

List Benedykta XVI miał bezprecedensowy charakter. Po pierwsze z uwagi na głębię myśli i celność spostrzeżeń. Po drugie zaś z racji potwierdzenia tego, co katoliccy konserwatyści mówili od dawna. Teraz ich słowa zostały potwierdzone przez autorytet wysokiej rangi. Trudno się zatem dziwić niechęci, jaką wywołały ze strony progresistów.

 

Jednak należy pamiętać, że celem Benedykta XVI i wiernych Tradycji katolików nie jest wygranie jakiejś walki frakcji, lecz obrona wiary. Dlatego też w tych trudnych czasach kryzysu u wielu ludzi Kościoła pamiętajmy, że tego typu trudności działy się już wcześniej. Wystarczy wspomnieć kryzys ariański czy schizmę zachodnią. Za każdym razem jednak Kościół święty wychodził z nich obronną ręką.

 

Źródła: lifesitenews.com / pch24.pl

mjend

 

Cały list Benedykta XVI można przeczytać TUTAJ: 

Benedykt XVI o przyczynach kryzysu Kościoła

 

Wersja AUDIO:

  


DATA: 2019-04-18 13:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kardynał ma rację. Wszystko by się szybko skończyło, gdyby Papież przenosił takich duchownych do stanu świeckiego. Po co nam tacy mąciciele. Duchownych, którzy rozpraszają owczarnię. Niech będzie lepiej połowa księży, ale prawdziwych księży. Chrustus takich szybko prostował. Niestety mamy Papieża jakiego mamy. Faktycznie dobrze twierdzo Papież, że jest biskupem Rzymu. Do Namiestnika Chrustysa dużo brakuje.Kiedyś Pan Jezus ich wszystkich rozliczy.....
4 miesiące temu / Bartek
 
Progresiści... paskudnie brzmi to słowo, chyba dlatego, że stworzono je od obcojęzycznego "progresu". A gdzież to podział się nasz polski "postęp"? Przecież tych "progresistów" można zastąpić swojsko brzmiącym określeniem "postępacy". Od razu lepiej, prawda? A i samo określenie jakby jakieś bardziej celne i prawdziwe...
4 miesiące temu / Bondaree
 
Prawda boli niemiecki kościół. Walka trwa dalej......
4 miesiące temu / Bartek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.