DZIŚ JEST:   13   SIERPNIA   2020 r.

NMP Kalwaryjskiej
IV Objawienie w Fatimie
Św. Hipolita, męczennika
Św. Jana Berchmansa
 
 
 
 

Kardynał Marx na synodzie: musimy budować nowy Kościół

Kardynał Marx na synodzie: musimy budować nowy Kościół
Fot. ddp images / FORUM

Kardynał Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, podczas konferencji podsumowującej synod młodych powiedział, że należy „budować nowy Kościół, Kościół w nowym kształcie”. Wypowiedział się także na temat lobby LGBT oraz nowej roli kobiet w Kościele.

 

Kardynał Marx powiedział, że proces synodalności jest przede wszystkim procesem uczenia się od młodych. „Młodzi chcą Kościoła otwartego na dialog, musimy im towarzyszyć. Chodzi o to by nie mówić im co mają robić, ale towarzyszyć im oczekując podjęcia przez nich prawidłowej decyzji”.

 

Duchowny przyznał przy tym, że skoro w Kościele zdarzyło się tak wiele nadużyć, jak w Kościele niemieckim (chodzi o nadużycia seksualne) to należy wraz ze świeckimi „budować nowy Kościół, Kościół w nowym kształcie”.

 

Dziennikarze zadali kilka pytań dotyczących kwestii LGBT, i jej ewentualnej obecności w dokumencie kończącym synod. Marx odpowiedział, że jest już zmęczony pytaniami o to: „Jestem zaskoczony, że zawsze dostaję pytania na ten sam temat, przecież nauczanie Chrystusa zawiera tak wiele różnych wątków, życie seksualne jest tylko jednym z nich”. Dodał, że należy towarzyszyć homoseksualistom zgodnie z tym, co zapisano w Katechizmie.

 

Zaskakującą była odpowiedź kardynała na pytanie Diane Montagne z Life Site News o działalność homolobby w Kościele. Niemiecki duchowny powiedział bowiem, że „w Kościele działa wiele lobby, z różnych branż, i wszystkie chcą wywrzeć wpływ na to jakim językiem mówi Kościół, i musimy się przed tym bronić”.

 

Hierarcha odniósł się także do roli kobiet. Stwierdził, że straciliśmy ostatnie 50 lat na czerpanie z siły i mądrości kobiet. Zapytano go o to czy kobiety mogą być kapłanami w Kościele, ale na to pytanie odpowiedział nie wprost. Zaznaczył, że na synodzie o tym się nie mówiło, ale że istnieje bardzo duża potrzeba podzielenia się przez mężczyzn władzą w Kościele z kobietami. Podał przykład własnej diecezji, w której „osiem kobiet pełni bardzo ważne funkcje pastoralne”.

 

Kardynał Marx przyznał również, że jest zachwycony nową formą synodów i tym, że dokument synodalny wchodzić będzie w skład nauczania Kościoła. Dodał, że papież oczywiście może jeszcze zdecydować że na podstawie dokumentu napisze własny dokument, np. adhortację, ale to zależy wyłącznie od niego.

 

Niemiecki hierarcha podkreślił, że nie chciał brać udziału w synodzie, bowiem chciał ustąpić miejsca tym biskupom z jego kraju, którzy nie mieli jeszcze takiej okazji. Na udział duchownego w tych obradach naciskał jednak osobiście papież Franciszek, a – jak powiedział kard. Marx – „papieżowi się nie odmawia”.

 

Krystian Kratiuk, Rzym

 


DATA: 2018-10-28 13:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Z bezdomnym w śmietniku o empatii, rodzinie i Bogu" z Jak to ogarnąć? Opublikowany 1 paź 2018 Analogicznie...nieliczny w statystykach światowych = konserwatysto, wyobrażasz sobie życie bez domu? = bez starego/dawnego prawdziwie katolickiego Kościoła? Jeśli to, co prawdziwie nasze zostanie wyrzucone na śmietnik, to my = konserwatyści, też tam wylądujemy...bez względu na nasze mniejsze lub większe grzechowe nałogi...będziemy podobni do bezdomnego, który nie pasuje do tego świata...
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Taki "nowy" Kosciól, jak ten ,pożal się Boże, kardynal.
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Kardynał Z Niemiec (Marx) powinien modlić się i nie gorszyć swoimi wywodami bo są szkodliwe.
ponad 1 rok temu / Anna
 
Jak rzadko kiedy zgadzam się ks Marxem!!! 1000% racji!!!! Niech sobie budują nowy kościół. Niech sobie go nazwą np. Kościół nowo-katolicki. Niech Marx będzie tam papieżem, niech sobie robią tam co im się żywnie podoba! Jestem ZA!!! Tylko niech nie mówią, że są rzymskimi katolikami!!! BO NIE SĄ!!! TO JEST SEKTA!!
ponad 1 rok temu / Jacek67
 
Czym się różni Karol Marx od biskupa Marxa? Niczym!
ponad 1 rok temu / mazurek
 
wszyscy schizmatycy/heretycy tak mówili (Luter,Kalwin,Hus,itd.) i budowali swe nowe koscioły,które sczezły
ponad 1 rok temu / marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.