DZIŚ JEST:   10   LIPCA   2020 r.

Św. Kanuta, króla
Św. Antoniego Peczerskiego
 
 
 
 

Kardynał Marx: krytycy poza synodem, a my w auli synodalnej

Kardynał Marx: krytycy poza synodem, a my w auli synodalnej
Fot. DDP Images / Forum

Słyszałem, że dokument roboczy synodu jest krytykowany w Kościele katolickim, że jest krytykowany poza synodem. Dyskusje synodalne mają jednak miejsce w auli w Watykanie – stwierdził kard. Reinhard Marx podczas osobistego spotkania z dziennikarzami.

 

Hierarcha przyznał, że każdy ma prawo do wyrażania opinii na temat synodu i dokumentu, który jest punktem wyjścia obrad. On się z nimi nie zapoznał, bo są to dyskusje pozasynodalne, przed którymi przestrzegał również papież.

 

Kardynał Marx powiedział dziennikarzom, że został zaproszony do udziału w synodzie jako przedstawiciel Kościoła w Niemczech i członek Rady Kardynałów. Każdy synod ma bowiem znaczenie dla całego Kościoła – dodał przewodniczący Episkopatu Niemiec. Potwierdził, że kwestią budzącą dyskusje nie tylko na synodzie o Amazonii, ale również w innych częściach świata, jest zniesienie celibatu.

- Będziemy tu o tym dyskutować. Również papież powiedział, że możemy dyskutować o viri probati [wyświęcaniu żonatych mężczyzn], ale we właściwy sposób, patrząc na poszczególne sytuacje i wychodząc od prawa ludzi wierzących do udziału w Eucharystii. Zobaczymy, co się stanie. Myślę, że będzie dyskusja, jak do tego podejść. Teraz nie mogę tego jeszcze przewidzieć, ale będzie być może dyskusja o formacji takich mężczyzn, jak można to zorganizować, o tym, jakie będzie to miało konsekwencje dla innych. Są to poważne i wcale niełatwe pytania. Bo jest to dyskusja o fundamentalnym znaczeniu również dla innych części świata. To jest jasne. Papież i uczestnicy synodu wiedzą, że dyskutuje się o tym również gdzie indziej, dlatego musimy być bardzo ostrożni w wypowiadaniu się na ten temat. Ale będziemy się na ten temat wypowiadać, to jasne – zapowiedział kard. Marx.

 

 

Źródło: KAI/vaticannews.va

RoM

 

 

 


DATA: 2019-10-09 14:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na tym synodzie dyskutuje się czy totalnie zgrzeszyć czy nie... czy słuchać nauczania Jezusa i respektować nauczanie i tradycję KK czy może ulec własnej pysze i podszeptom szatana. Żenujący synod, pod pozorem troski o wiernych.
9 miesięcy temu / DNA
 
Mariusz- znamienne ze stolce watykańskie obsiedli Purpuraci krajów Europy w których nie ma katolików- Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Hiszpanii...mają doświadczenie jak doprowadzić do likwidacji wiary Chrystusowej
9 miesięcy temu / Lit
 
@Beata: co świeccy szafarze mieli by do roboty w dżungli amazońskiej? Skąd wzięliby Komunię do roznoszenia, jeśli w Amazonii nie ma kapłanów do konsekracji? Świeccy szafarze są zbędni zarówno w dżungli, jak i w Polsce. Dawniej ich nie było, a chorzy nie skarżyli się na brak Komunii, wystarczyło im pragnienie duchowe.
9 miesięcy temu / Ada
 
Dwadzieścia cztery lata temu był czas na zbombardowanie Niemiec, opóźnienia wiążą się z kłopotami
9 miesięcy temu / Winston Churchi
 
San Jezus nauczał żeby takich cymbałów nie naśladować.
9 miesięcy temu / DNA
 
Tak wygląda zły duch w szatach kardynalskich
9 miesięcy temu / DNA
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.