DZIŚ JEST:   06   CZERWCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Norberta, biskupa
Bł. Marii Karłowskiej, zakonnicy
 
 
 
 

Kardynał Carlo Caffarra wobec kryzysu w Kościele: tylko ślepy może mu zaprzeczać

Kardynał Carlo Caffarra wobec kryzysu w Kościele: tylko ślepy może mu zaprzeczać
Arcybiskup Caffarra otrzymał kapelusz kardynalski z rąk Benedykta XVI w marcu 2006 roku. Fot. Tony Gentile / Reuters / Forum
#CARLO    #PAPIEŻ    #ADHORTACJA    #KARDYNAŁ    #ŚMIERĆ    #ZMARŁ    #KOŚCIÓŁ    #CAFFARRA    #AMORIS LAETITIA    #DUBIA    #FRANCISZEK

„Dubia” sformułowane w reakcji na dwuznaczności zawarte w adhortacji Amoris Laetitia wciąż czekają na papieską odpowiedź. W międzyczasie zmarło już dwóch spośród czterech ich autorów – kardynał Meisner i kardynał Caffarra.


Warto przypomnieć stanowisko zmarłego w środę włoskiego dostojnika w kontekście największej debaty teologicznej za pontyfikatu papieża Franciszka. Jednoznacznie wskazywał on na źródło wielkiego zamętu panującego dziś w Kościele. „Jest on spowodowany przez niektóre akapity w Amoris Laetitia” – mówił.


Wątpliwości kardynała Caffarry (oraz trzech innych kardynałów podpisanych pod „dubiami”) dotyczą udzielania Komunii świętej rozwodnikom żyjącym w ponownych związkach. Autorzy wskazują między innymi na pochodzący z 1981 roku dokument Familiaris consortio, w którym Jan Paweł II wyraźnie stwierdził, iż do Stołu Pańskiego mogą w niektórych przypadkach przystępować rozwodnicy, pod bezwzględnym warunkiem powstrzymywania się od współżycia seksualnego z nowymi towarzyszami życia. Według kardynałów-autorów wątpliwości, niejasne zapisy Amoris Laetitia papieża Franciszka mogą poszerzać to grono do osób, które w sumieniu „rozeznają”, że mimo trwania w grzechu ciężkim chcą przystępować do Komunii Świętej.


„Mówimy o bardzo poważnych kwestiach dotyczących życia Kościoła, a także zbawienia wiecznego wiernych” – zwracał uwagę kardynał Caffarra. „Kościół, który nie przywiązuje większej wagi do doktryny, nie jest bardziej duszpasterski, lecz jest mniej świadomy” – dodawał.


Włoski kardynał zawsze opowiadał się za jasnością i stanowczością katolickiej doktryny. „W ciągu ostatnich miesięcy, w niektórych bardzo podstawowych kwestiach dotyczących sakramentów, takich jak małżeństwo, spowiedź i Eucharystia, a także życia chrześcijańskiego w ogóle, biskupi wypowiadali całkowicie przeciwstawne twierdzenia” – zwracał uwagę. Twierdził, że może to doprowadzić do zamętu w sercach wiernych i duchownych. Stało się niestety tak, jak przewidywał – dziś w różnych krajach biskupi różnie interpretują Amoris Laetitia. To, co jest grzechem w Polsce (cudzołóstwo popełnione poprzez wejście w nowy związek), może już nie być nim np. w Niemczech.


Kardynał Caffarra miał odwagę zwrócić na to uwagę samemu papieżowi. „Gdyby papież nauczał, iż sumienie góruje nad Objawieniem, to działałby przeciwko sobie samemu” – mówił hierarcha. Dlatego też uważał piątą wątpliwość zapisaną w „dubiach” za najważniejszą, gdyż pyta ono o to, czy „sumienie może kiedykolwiek usprawiedliwiać zaangażowanie w czyny ze swej istoty złe”.


Mimo wściekłych ataków na kardynałów, którzy wystosowali „dubia” - ataków wywodzących się z kręgów progresywnych – kardynał Caffarra powtarzał, że to nie dubia, ale sama adhortacja papieska jest przyczyną zamieszania. Dubia miały położyć kres tej „wielkiej dezorientacji” i były „najprostszym ku temu sposobem”.


Kardynał Caffara uznał zarzuty, z których wynikać miało, że czterech kardynałów „dzieli Kościół i że nie są oni posłuszni nauczaniu papieża”, za „fałszywe i oczerniające”. „Dubia” są właśnie przykładem, że hierarchowie chcą być posłuszni: „Mogę być wierny magisterium papieża, jeśli wiem, czego papież naucza w kwestiach wiary i życia chrześcijańskiego. (...) Chcemy być posłuszni magisterium papieża, ale musi ono być jasne. (...) Po prostu i z szacunkiem przedstawiliśmy pewne pytania. (...) Jako kardynałowie mamy poważny obowiązek doradzać papieżowi w rządzeniu Kościołem”. Po prostu kardynałowie nie chcieli zachować się, jak „psy, które nie szczekają”, kiedy zbliża się zagrożenie.


„Dubia” powstały we wrześniu ubiegłego roku. Autorzy wątpliwości nie doczekali się odpowiedzi od papieża Franciszka. Na początku roku 2017 poprosili go zatem o spotkanie. Na tą prośbę też nie dostali odpowiedzi.


Kardynał Carlo Caffarra zmarł 6 września 2107. Wcześniej, 5 lipca 2017 zmarł kardynał Joachim Meisner. Wśród autorów „dubiów” są jeszcze kardynał Walter Brandmueller oraz kardynał Raymond Leo Burke.

 

 

kra


DATA: 2017-09-07 09:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Hugon de Payns:
ponad 2 lata temu / asdf
 
Drugi zgon w tak krótkim czasie, w tak wąskim gronie 4 osób !? Zaczynam mieć poważne wątpliwości co do przyczyny śmierci obu kardynałów.
ponad 2 lata temu / Nina
 
Dwóch z czterech już nie żyje pozostało tylko dwóch aż mnie to przeraża ta umieralność konserwatywnych biskupów
ponad 2 lata temu / Dana
 
Już widać, dlaczego Franciszek milczy jak (nomen omen) grób. Prosta taktyka - na przeczekanie. Temat "dubiów" umrze śmiercią naturalną. Dosłownie.
ponad 2 lata temu / Ruben
 
Gra na zwłokę i oczywiste oczekiwanie śmierci to taktyka modernistów znana już w przypadku abp.Lefebvra i Jana Pawła II.Tam tez czekano aż Lefebvr umrze i tradycja katolicka wraz z nim.Nie stało się tak tylko dlatego że abp.wyświęcił biskupów ,za co święty, raczył nałożyć na niego (nieważną) ekskomunikę ,którą następnie uznając za nieważną, zdjął Benedykt XVI. Ot takie tam doświadczenia dziejowe, choć dubia pozostaną nawet jak wymrą wszyscy autorzy.Z drugiej strony czy Franciszek nie odpowiedział aż nadto wyraźnie kierując list do biskupów argentyny,wyjaśniając im właściwą interpretację AL?
ponad 2 lata temu / Hugon de Payns
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.