DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2018 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Zmarł kardynał Carlo Caffarra. Był jednym z autorów wątpliwości wobec „Amoris laetitia”

Zmarł kardynał Carlo Caffarra. Był jednym z autorów wątpliwości wobec „Amoris laetitia”
Kard. Carlo Caffarra

Zmarł kard. Carlo Caffarra, jeden z czterech sygnatariuszy „dubiów”, dokumentu proszącego Ojca Świętego o wyjaśnienie wątpliwości dotyczących zagadnień pojawiających się w adhortacji Amoris Laetitia 

 

W latach 1974-1984 Carlo Caffarra wchodził w skład Międzynarodowej Komisji Teologicznej, był również konsultorem Kongregacji Nauki Wiary. W 1980 roku mianowano go rektorem Papieskiego Instytutu dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną. 

 

W 1995 roku otrzymał święcenia biskupie i został arcybiskupem Ferrary-Commacchio. Wchodził w skład kierownictwa Papieskiej Rady ds. Rodziny oraz Papieskiej Akademii Życia. Od 2004 do 2015 był arcybiskupem Bolonii. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go kardynałem w 2006 roku. 

 

Wziął udział w konklawe, które odbyło się w 2013 roku. Dwa lata później papież Franciszek przyjął jego rezygnację z urzędu ze względu na wiek, złożoną zgodnie z przepisami Kodeksu Prawa Kanonicznego. 

 

W chwili śmierci kardynał Caffarra miał 79 lat.

 

Dwa miesiące przed śmiercią kard. Carlo Caffarry, 5 lipca 2017 r., zmarł inny sygnatariusz tzw. „dubiów”, kard. Joachim Meisner. W trakcie jego pogrzebu odczytano głośny list papieża seniora zawierający wspomnienie o zmarłym. „Nauczył się odpuszczać i żył coraz bardziej w głębokim przekonaniu, że Pan nie opuści swojego Kościoła, nawet gdy czasem łódź napełniona jest tak, że już prawie się wywraca” – napisał Benedykt XVI.


Po śmierci kard. Carlo Caffarry Kolegium Kardynalskie liczy 221 członków, w tym 120 uprawionych do udziału w ewentualnym konklawe. W gronie elektorów 19 mianował Jan Paweł II, 52 Benedykt XVI, zaś 49 Franciszek. Spośród 101 purpuratów nie posiadających już prawa do uczestnictwa w konklawe 65 mianował Jan Paweł II, 26 Benedykt Xvi, zaś 11 Franciszek. 

Najstarszymi wiekowo kardynałami są obecnie Kolumbijczyk José Pimiento Rodríguez (18 II 1919), Libańczyk Nasrallah Pierre Sfeir (15 V 1920) i Francuz Roger Etchegaray (25 IX 1922), najmłodszymi zaś Środkowoafrykańczyk Dieudonné Nzapalainga (ur. 14 III 1967), Tongańczyk Soane Patita Paini Mafi (ur. 19 XII 1961) i Urugwajczyk Daniel Fernando Sturla Berhouet SDB (4 VII 1959). Najdłuższy staż w Kolegium ma obecnie kard. R. Etchegaray, mianowany kardynałem 30 czerwca 1979. Ponadto należy pamiętać, że Benedykta XVI mianował kardynałem Paweł VI dnia 27 VI 1977 a Franciszka – św. Jan Paweł II w dniu 21 II 2001 r.ZOBACZ TAKŻE: Kardynał Carlo Caffarra wobec kryzysu w Kościele: tylko ślepy może mu zaprzeczać

 
Źródło: catholicherald.com, KAI

omDATA: 2017-09-07 09:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

jak ocalić dwóch pozostałych kardynałów ? czy ich los też już jest przesądzony ?
9 miesięcy temu / ed
 
Moim zdaniem to nie przypadek....Carlo Caffara módl się za nami !!!
9 miesięcy temu / Weronika
 
Niedarmo Franciszek upadł na kolana przed naszą matką w częstochowie
9 miesięcy temu / Dana
 
Tyko ślepy nie widzi co się dzieje.
9 miesięcy temu / Nasa
 
Nie, to nie przypadek. Chyba nie ma wątpliwości gdzie trafił ś.p. kard. Caffarra? Odmienni od ś.p. kard. Caffarry żyją być może dlatego, bo Pan Bóg ciągle daje im szanse na nawrócenie.
9 miesięcy temu / do tradycja
 
Kościół przetrzymał nawet Borgiów. Bo nie na ziemskiej sile jest ustanowiony. A ku pokrzepieniu serc to mówię.
9 miesięcy temu / Kazio
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.