DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Kardynał Burke o nadużywaniu instytucji synodu: nie istnieje aby tworzyć nowe nauczanie

Kardynał Burke o nadużywaniu instytucji synodu: nie istnieje aby tworzyć nowe nauczanie

- Jeśli ci, którzy organizowali synod w roku 2014 i 2015, nie doświadczyli teraz nawrócenia serca, myślę, że możemy się spodziewać nowych trudności – mówił kardynał Raymond Leo Burke. Hierarcha podczas Rzymskiego Forum Życia był pytany o to, czego możemy się spodziewać po zwołanym na październik synodzie.


- Myślę, że po prostu z punktu widzenia ludzkiego rozsądku, a także z punktu widzenia rzeczywistości chrześcijańskiej, jeśli ci, którzy organizowali synod w roku 2014 i 2015, nie doświadczyli teraz nawrócenia serca, myślę, że możemy się spodziewać więcej trudności. Widzę już i czytam opinie młodych ludzi, którzy zaangażowali się w ten proces, i ich spostrzeżenie, że synod jest manipulowany, by forsować pewną agendę – powiedział hierarcha.


Zdaniem kardynała Burke trzeba „zachęcić wszystkich tych, którzy są zaangażowani, którzy myślą prawidłowo i prawidłowo oceniają sytuację, by zabrali głos i sprawili, żeby ich głos usłyszano. Być może będą musieli to zrobić poza strukturą samego synodu, który może być dość mocno nadzorowany”.


- Zgodnie z dyscypliną Kościoła synod biskupów istnieje po to, aby pomóc biskupowi Rzymu uczyć skutecznie wiary katolickiej i zastosować jej dyscyplinę. Nie istnieje po to, aby tworzyć nowe nauczanie albo nową dyscyplinę. A to jest według mojego osądu nadużycie instytucji w Kościele, które musi być powstrzymane – podkreślił hieracha.

 

 

 

Łukasz Karpiel, Rzym

 

 

WKRÓTCE NA PCH24.PL OPUBLIKUJEMY CAŁOŚĆ WYSTĄPIENIA KARDYNAŁA

 


 


DATA: 2018-05-18 20:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

>zachęcić wszystkich tych, którzy są zaangażowani, którzy myślą prawidłowo i prawidłowo oceniają sytuację, by zabrali głos i sprawili, żeby ich głos usłyszano< Czy to oznacza , że Biskupi wierni Doktrynie i Tradycji są BEZSILNI czy też nie wiedzą co robić ,lub się boją ZABRAĆ GŁOS ? WIERNI czekają na ŚWIADECTWO PASTERZY aż po Krzyż bo tylko takie jest prawdziwe i może poruszyć serca - a nie >słowa, słowa , słowa < bez czynów.
ponad 2 lata temu / iskierka
 
Pamiętajmy, że Kościół podziemny w Chinach na naszych oczach przeszedł i wciąż przechodzi tę drogę. Męczeństwo katolików w Chinach jest delikatnie mówiąc niedoceniane i kwestionowana jest jego zasadność. Z ostatnim katolikiem konserwatywnym w Chinach walka taka może okazać się nieskuteczna. Musi być inne rozwiązanie niż obrona "przyczółków". Bez działania Ducha Świętego nie wpadniemy na to rozwiązanie - które się nawet nie śniło filozofom. Jak nikt nie wpadł na to, że runie komunizm i mur berliński...Miejmy oczy i uszy otwarte, bo w chwili, w której się nie spodziewamy...Jak to dobrze, że to Bóg jest Panem historii, inaczej dobro nigdy by nie miało szansy na zwycięstwo. Paradoksy Boga jak Krzyż - który jest drogą do Zmartwychwstania - nawet diabeł ze swoją inteligencją tego nie przewidział. Takie rozwiązanie jest nam potrzebne - Boże! zaskakujące diabła. Nasza ludzki rozum nie da rady. Możemy tylko prosić Boga abyśmy nie stracili dobrej woli i przebaczali wrogom.
ponad 2 lata temu / Jagoda
 
@Ireneusz, "utrzymanie "przyczółków" - tylko trzeba wziąć pod uwagę, że to nie będzie łatwe - bo te "przyczółki" (patrz Chiny Kościół podziemny) będą atakowane, aż do kapitulacji...czy jesteśmy gotowi na dziesięciolecia walki? a może i na męczeństwo za wiarę?
ponad 2 lata temu / Jagoda
 
C.D. Tendencja dramatycznego spadku praktyk religijnych mierzonych na kontynentach Europy i obu Ameryk trwa do dzisiaj a jej skutki doprowadziły do nieodwracalnych zmian w Kościele. Poziom religijny, intelektualny i moralny współczesnej hierarchii jest skutkiem bardzo długo utrzymującego się kryzysu a nie początkiem ani istotą obecnego kryzysu. Na odnowę, czy odwrócenie tendencji jest już zdecydowanie za późno (ostatnią, może szansą był Benedykt XVI). Dziś możemy liczyć już tylko (jeśli nie na interwencję Bożą) na utrzymanie "przyczółków", z których kiedyś, być może, da się odbudować Kościół na nowo.
ponad 2 lata temu / Ireneusz
 
Przerażające jest to, że wielu nic nie wie o kryzysie Kościoła, który rozpoczął się w latach 60-tych, bezprecedensowym spadkiem wszelkich praktyk religijnych w KK. Ten przerażający spadek od roku 1969, stał się już niemal pionowym spadkiem w dół (przy braku jakichkolwiek oznak kryzysu w obrządkach wschodnich czy u protestantów ujętych w statystykach jako całość. Ta katostrofalna tendencja utrzymywała się przez całe lata 70-te, by w latach 80-tych nieco przyhamować, co skutkowało mówieniem o "wiośnie Kościoła" (sic!). Dramat statystyczny jednak powrócił już od roku 1990, kiedy nawet Jan Paweł II go zauważył i przyznał, że jest poważny. Próbował nawet coś robić, ale jak wiemy, i za późno, i całkowicie nieskutecznie. C.D.N.
ponad 2 lata temu / Ireneusz
 
Tego nie da się już zatrzymać
ponad 2 lata temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.