DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Kardynał Burke: Brak sakramentów jest niedopuszczalny

Kardynał Burke: Brak sakramentów jest niedopuszczalny

To interesujące, że świat świecki znajduje sposoby, by na przykład ludzie mogli wciąż zaopatrywać dom w jedzenie i inne artykuły pierwszej potrzeby, co oczywiście powinni mieć możliwość robić. Otóż musimy znaleźć sposoby, dzięki którym będziemy mogli zapewnić wiernym opiekę duchową – powiedział kardynał Raymond Burke w wywiadzie udzielonym portalowi Catholic Action For Faith and Family.

 

 

Kardynał zwrócił uwagę na fakt, że obecna reakcja Kościoła na kryzys związany z epidemią jest „całkiem odmienna” w porównaniu do tego, jak Kościół katolicki reagował w przeszłości. Jego zdaniem, niedopuszczalna jest taka sytuacja, że wierni nie mogą uczestniczyć we Mszy świętej, przystępować do spowiedzi czy Komunii św., a są ludzie którzy nie mogą tego robić „od tygodni”. Dlatego Kościół musi znaleźć sposoby, by realizować „swoją misję duchową w jej najbardziej fundamentalnych aspektach”.

 

Jesteśmy współpracownikami Pana, współpracujemy z Jego łaską a zatem musimy znaleźć najbardziej kreatywne rozwiązania po to, by ludzie otrzymali to, czego najbardziej potrzebują w takim czasie, a mianowicie: sakramenty – powiedział kard. Burke.

 

Hierarcha podkreślił, że w przeszłości Kościół posyłał do posługi duszpasterskiej wśród wiernych swoich księży, którzy poprzez życie w celibacie są przygotowani do takiej służby pełnionej „nawet w sposób heroiczny”. A tymczasem np. we Włoszech, gdzie obecnie mieszka kard. Burke, były przypadki, że ludzie umierali i byli chowani nie tylko bez udziału członków rodziny, ale także bez ostatniej posługi świadczonej przez duchownych. – Musi nas stać na więcej – stwierdził amerykański duchowny.

 

Ksiądz kardynał przytoczył przykłady księży, którzy znajdują sposoby, by w czasie epidemii koronawirusa dotrzeć z posługą duszpasterską i sakramentami do chorych i umierających w szpitalach. Stwierdził, że obowiązkiem duchownych jest naleganie, by świeccy urzędnicy umożliwili pełnienie takiej posługi i że jego zdaniem wielu z nich powinni to zrozumieć. – Nasz Pan polega na nas, że zrobimy wszystko, co możliwe, by walczyć z bardzo wielkim złem – dodał.

 

Kardynał Burke uznał za „nieco niepokojącą” myśl, że brak sakramentów umożliwił rozwinięcie życia modlitewnego. Jego zdaniem, „te wszystkie modlitwy” powinny przyczynić się do „większego szacunku dla obecności naszego Pana w sakramentach Kościoła i jej zrozumienia” oraz „tęsknoty do spotkania” Go w tych sakramentach, poprzez które „działa w bardzo szczególny i nadzwyczajny sposób”.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com

jjf

Podpisz protest przeciwko ograniczaniu wolności religijnej

 

 


DATA: 2020-04-29 15:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Księża niech idą do DPS albo szpitali pomagać przy chorych !Dlaczego nie idą ?
27 dni temu / Nika
 
Bardzo dziękuje za ten głos !!! Mieszkam w na terenie Archidiecezji Katowickiej. Od wielu tygodni jesteśmy prawie całkowicie pozbawieni dostępu do sakramentu pokuty. Bo tak zarządził nasz Arcybiskup. Można się wyspowiadać jedynie w wyjątkowej ? sytuacji po uprzednim telefonicznym umówieniu się w parafii. W kościołach są limity jak wszędzie, ale dodatkowo nie może być żadnych nabożeństw, tylko Msza Święta, majowe tez zakazane. Komunia Święta jest udzielana wyłącznie na rękę i aby ją przyjąć wystarczy wzbudzić akt żalu doskonałego. Dobrze, że mam tylko 25 kilometrów do innej diecezji. I tam już jest spowiedź, majowe i inne nabożeństwa, wszystko zgodnie z zasadami sanitarnymi.
29 dni temu / Anna
 
Ad Wł. Brzydkie pytanie. Chciałbym zwrócić uwagę, że Kardynał sam jest już osobą starszą. Poza tym w przeciwieństwie do niektórych szołmenów może się po prostu nie chwali i nie nakleja serduszek wszędzie tam, gdzie się tylko da?
29 dni temu / Terezjusz
 
@Wł. w życiu, w tym roku, w zeszłym tygodniu ? Proszę o doprecyzowanie pytania. Tak ogólnie, kapłani to osoby, które będą brały udział w największej ilości pogrzebów, zaraz po grabarzach...
29 dni temu / DamianK
 
Ja chciał bym wiedzieć ile "x"kardynal odwiedził chorych i uczestniczył w pogrzebie? Uważam że ani raz.
29 dni temu / Wł.
 
Jak ktoś uczy w szkole to mu nic nie odpadło, dotyczy to także katechetów. Na razie msze polowe są nielegalne, podobnie jak stanie przed kościołem. Co do uczestnictwa we Mszy w dni powszednie - pełna zgoda.
1 miesiąc temu / dfgh
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.