DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Kard Müller: bez czystości, pobożności i surowej dyscypliny życie kapłańskie nie może się udać

Kard Müller: bez czystości, pobożności i surowej dyscypliny życie kapłańskie nie może się udać
fot. REUTERS / FORUM

Na konieczność położenia kresu sekularyzacji mentalności, powrót do czystości i głębokiej pobożności jako drogi naprawy Kościoła wskazał w wypowiedzi dla portalu National Catholic Register kard. Gerhard Ludwig Müller. Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary odpowiedział na pytania dotyczące przyczyn kryzysu wykorzystywania seksualnego oraz oczekiwań związanych z rozpoczynającym się 21 lutego w Watykanie spotkaniem przewodniczących episkopatów na temat ochrony małoletnich w Kościele.

 

Przyczyną tego zła jest lekceważenie szóstego przykazania. Bez czystości, pobożności i surowej dyscypliny życie kapłańskie nie może się udać. Tylko ten, kto żyje zgodnie z Bożymi przykazaniami może być dobrym pasterzem i wzorem dla owczarni. Jeśli chodzi o uzdrowienie w odniesieniu do odpowiedzialności biskupiej, niektórzy biskupi i ich propagandyści, szczególnie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych, nie chcą przyznać, bez względu na cenę jaką za to trzeba zapłacić, że źródłem problemu jest grzech nieczystości. Nie chcą wiedzieć nic więcej o Chrystusie, który umarł z powodu naszych grzechów, jedynie po to, by dostosować się do „ducha czasu”.

 

Czują się tak, jakby byli nowymi założycielami Kościoła. „Stary Kościół” pochodził od człowieka sprzed 2000 lat, ale „nowy Kościół” pochodzi od nich, jest na ich obraz i podobieństwo. Bronią grupy, którą nazywają „homoseksualistami”, a zwłaszcza czynów homoseksualnych, ponieważ uważają, że są one usprawiedliwione poprzez relacje międzyludzkie. Tymczasem ich zadaniem powinna być obrona wielu dobrych kapłanów, sakramentalnego kapłaństwa i celibatu. Udają, że uczucia wobec osoby tej samej płci i płci przeciwnej obejmują prawo do relacji seksualnej.

 

Mówi się, że gdyby księża i biskupi mogli praktykować homoseksualizm z osobami w wieku powyżej 18 lat, chronieni byliby chłopcy i młodzi mężczyźni. Dlatego zakaz, zakorzeniony w prawie Bożym, aby nie dopuszczać czynnych homoseksualistów do kapłaństwa, musi zostać zniesiony. Te „oświecone” jednostki stawiają się ponad Objawieniem, pragnąc uwolnić Słowo Boże od uprzedzeń wobec działań homoseksualnych. Dyskryminują tych, którzy nie są homofilami i bezlitośnie ich prześladują.

 

Fakty i statystyki są dla wszystkich jasne: 80 proc. ofiar męskich, 20 proc. ofiar kobiecych. Nie ulega wątpliwości, że istnieje przebaczenie przed Bogiem dla przestępców, którzy pokutują za swoje grzechy. Ale ci sprawcy muszą również wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, przeprosić ofiary, naprawić szkody tak bardzo, jak to jest możliwe i nie przepraszać tanim kosztem jako „ofiary klerykalizmu” lub „struktur Kościoła”. Ci, którzy używają niejasnego określenia „klerykalizm”, aby rozgrzeszyć sprawców z winy osobistej i dać im szansę udawania ofiar sakramentalnej struktury, nie tylko grzeszą przeciwko ofiarom tych zbrodni, ale czynią Boga sprawcą zła, ponieważ Syn Boży dał władzę duchową apostołom i ich następcom.

 

Moje oczekiwania wobec spotkania są takie, że w końcu sekularyzacja myślenia i działania Kościoła zostanie uznana za przyczynę bezprecedensowego upadku chrześcijaństwa na Zachodzie.

 

Zamiast przystosowania się do głównego nurtu świata bez Boga, zbawienie świata poprzez powrót do Boga w wierze i posłuszeństwie jest drogą do nowej ewangelizacji i odnowy kapłanów, a zwłaszcza biskupów. Nie trzeba wysoko wyspecjalizowanych menedżerów, ale pasterzy, którzy oddają życie - i którzy mają również formację teologiczną i głęboką pobożność.

 

KAI

TK


DATA: 2019-02-18 11:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A jeszcze przypomnę, że biskupi powinni być strażnikami czystości wiary. Tego należy oczekiwać od każdego biskupa. Wszakże są oni następcami Apostołów. Dzięki Ci, Boże, za każdego biskupa głoszącego Ewangelię w całości, bez przekształceń i kompromisów!
4 miesiące temu / Marlenka
 
Popieram zdanie Kardynała w wielu punktach, a zwłaszcza w miejscu, gdzie pisze o czystości. Widać wyraźnie - bez wysiłku - że w świecie Zachodu czystość upadła, leży i kwiczy. Wraz z nią skromność i powściągliwość. Tak trudno zachować czystość w świecie, który na wszelkie możliwe sposoby zachęca do seksualnego nieładu. A jeśli nie wiadomo, o co chodzi - to wiadomo, o co chodzi. Na czystości, skromności i umiaru nikt majątku nie zbije...
4 miesiące temu / Marlena
 
Ale odkrycie Ameryki ! Tylko jak można POWRACAĆ do nowych struktur, nowej Nauki, nowej liturgii, nowego Kościoła, zarządzanego DEMOKRATYCZNIE i Kolegialnie - w którego CENTRUM jest Człowiek zaś wspólnota KOŚCIELNA jest RÓŻNORODNA RELIGIJNIE. Jak można zawężać MYŚLENIE jedynie do CIAŁA i w kółko zajmować się grzechem nieczystości. ??? To NIE JEST POWRÓT to Kościoła Katolickiego to dogodne i fragmentaryczne >wybieranie tego co służy< i może uwiarygodnić Nową ewoluującą wspólnotę kościoła ekumenicznego.
4 miesiące temu / iskierka
 
Kluczowe zdanie całej wypowiedzi uzupełniłbym następująco: "sekularyzacja myślenia i działania Kościoła 'postulowana na ostatnim soborze a wprowadzona w życie w wyniku posoborowych reform', zostanie uznana za przyczynę bezprecedensowego upadku chrześcijaństwa".
4 miesiące temu / Ireneusz
 
Polecam "On zawsze jest pierwszy! O co chodzi we wierze..." z ks. Łukasz Brus, Opublikowany 17 lut 2019
4 miesiące temu / kwiatek77
 
Oblubienica ma byc czysta ktora sie grzechem brzydzi jak jej Oblubieniec a nie byc brudna i sie do grzechu przyzwyczajac zamiast sie z niego oczyszczac.
4 miesiące temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66224"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.