DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Kard. Zen wzywa watykańskiego sekretarza stanu by zrezygnował z umowy z Chinami

Kard. Zen wzywa watykańskiego sekretarza stanu by zrezygnował z umowy z Chinami
Fot. REUTERS/Aaron Tam/FORUM

Hierarcha kard. Józef Zen z Hong Kongu wezwał watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietro Parolina do rezygnacji z zawarcia umowy pomiędzy Stolicą Apostolską a rządem Chin. Podkreślił, że w jego opinii umowa jest „niesamowitą zdradą”.

 

Magazyny „America” oraz „Global Times” w mijającym tygodniu informowały, że wkrótce Watykan podpisze umowę z komunistycznym rządem Chin, która będzie regulowała sprawy kościelne pomiędzy państwami. Co więcej, do Azji miałaby się udać watykańska delegacja wysokiego szczebla. Agencja AsiaNews podaje, że głównym negocjatorem porozumienia miał być kard. Pietro Parolin. Z apelem o niepodpisywanie umowy z Chinami zwrócił się do sekretarza stanu kard. Józef Zen, który nazwał porozumienie „niesamowitą zdradą”.

 

Portal Life Site News podkreśla, że umowa zawiera sformułowanie, że Pekin uzna papieża za przywódcę Kościoła katolickiego w Chinach, ale będzie miał ostatnie słowo w sprawie mianowania biskupów. Watykan miał się również zgodzić na uznanie i wyświęcenie siedmiu „bezprawnych biskupów”, zainstalowanych w chińskim Kościele przez kontrolowane przez komunistów Katolickie Stowarzyszenie Patriotyczne, które Stolica Apostolska wcześniej odrzuciła.

 

Kardynał Józef Zen konsekwentnie ostro przeciwstawiał się podpisywaniu umowy z chińskimi władzami i Katolickim Stowarzyszeniem Patriotycznym. „Dają trzodę w usta wilków. To niesamowita zdrada” - powiedział emerytowany biskup Hongkongu w wywiadzie dla Reuters. „Podpisanie umowy z ateistycznym reżimem Pekinu podważa wiarygodność Papieża” – dodaje hierarcha.

 

„Konsekwencje będą tragiczne i długotrwałe, nie tylko dla Kościoła w Chinach, ale dla całego Kościoła, ponieważ szkodzi to wiarygodności” – mówi w mocnych słowach kard. Zen. Jego zdaniem kard. Parolin powinien zrezygnować ze swojej funkcji, ponieważ podpisanie umowy w takim kształcie to „całkowite poddanie się”.

 

Emerytowany hierarcha z Hong Kongu podkreśla, że podpisanie umowy pomiędzy Stolicą Apostolską a Chinami zbiega się w czasie z bezwzględnym działaniem prezydenta Xi Jinpinga, który „rozprawia się z wolnością religijną”. Pekin wydał 1 lutego zarządzenie zakazujące „niedozwolonej działalności religijnej” i zakaz uczęszczania do kościołów dzieciom oraz członkom partii komunistycznej. Oprócz tego wszystkie świątynie muszą być zarejestrowane, a księża nie posiadający akceptacji władz nie mogą sprawować posługi duszpasterskiej.

 

Ocenia się, że w Państwie Środka żyje ok. 12 mln katolików (na ponad 1,3 mld mieszkańców), należących mniej więcej w połowie do tzw. Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, całkowicie kontrolowanego przez władze i formalnie niezależnego od papieża i Watykanu oraz do Kościoła „podziemnego”, pozostającego w łączności z Rzymem i na różne sposoby prześladowanego. Istniejące od 1958 Patriotyczne Stowarzyszenie Katolików Chińskich od marca br. podlega bezpośrednio Komunistycznej Partii Chin, co znacznie ograniczyło jego działalność.

 

Ponadto rząd chiński od ponad roku bardzo mocno akcentuje tzw. „sinizację” wszystkich wyznań i religii, a więc maksymalne odwoływanie się do rodzimych źródeł wierzeń i osłabiania ich więzi ze światem zewnętrznym. W praktyce oznacza to jeszcze większą kontrolę wszelkiej działalności religijnej ze strony władz.

 


źródło: LifeSiteNews.com, Catholic News Agency, KAI

WMa

 

 


DATA: 2018-09-22 11:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeśli >już< to >pęka< nowa ekumeniczna wspólnota kościelna. Takie pęknięcie to ROZŁAM. Tragedia. Warto zachęcić do lektury z naszego podwórka n.t.> księży patriotów< i książki T. Isakowicza -Zalewskiego> Księża wobec bezpieki.< .Co do działania i Mocy Ducha św. to objawia się w sercach i czynach Tych, którzy są prześladowani i poniżani nie tylko przez swoich ale i urzędników watykańskich. Warto w poważnych sprawach używać ROZUMU a nie tylko >serca Bóg chce dotrzeć po krańce ziemi -neofitówwypala< grzech. Nasz Pan Bóg w Trójcy Św. JEST KTÓRY JEST i nie musi >docierać
8 miesięcy temu / iskierka/ >underchina
 
[email protected] Wiesz co ty napisałeś? Ni mniej ni więcej,że Watykan podpisując to umowę powinien oszukiwać...i jej nie dotrzymywać, tak jak w okresie okupacji w Gdańsku...Brawo.
8 miesięcy temu / DNA
 
Brawo Watykan - to potężny klin wbity w pień komunistycznego systemu w Chinach - który teraz zacznie pomału pękać - Ewangelia będzie powszechnie głoszona a księża będaą mogli wjeżdżać oficjalnie. Chińczykom wydaje się że będa w stanie nad tym zapanowac - ale się mylą - nie zapanują nad Duchem św który będzie w sercach ludzi działać. To tak jak w Polsce w okresie okupacji np w Gdańsku - był zakaz spowiedzi po polsku (i biskup to podpisał!) - a praktyka była inna i wiara przetrwała. Tak samo będzie w Chinach - na papierze bedzie coś innego a Kościół będzie żył i ma szansę dotrzeć do miliarda ludzi a nie tylko garstki siedzącej w piwnicy (nie neguję ich męczeństwa - ale Bóg chce dotrzeć po krańce ziemi - do wszystkich) Brawo Franciszek
8 miesięcy temu / underchina
 
Popieramy kardynała Zen!
8 miesięcy temu / ula
 
Teraz należy wezwać kard. Pietro Parolina do rezygnacji z zajmowanego stanowiska z powodu braku kwalifikacji teologiczno-moralnych.
8 miesięcy temu / DNA
 
Dożyliśmy czasów, w których komuniści opanowali Rzym...
8 miesięcy temu / Kwiat
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "63007"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.