DZIŚ JEST:   20   CZERWCA   2019 r.

Boże Ciało
Bł. Benigny z Trzebnicy
 
 
 
 

Kard. Zen krytycznie o nadziejach na pojednanie z Pekinem

Kard. Zen krytycznie o nadziejach na pojednanie z Pekinem
FOT.REUTERS/Bobby Yip/FORUM

Katolicy w Chinach nie mogą zawierać zgniłych kompromisów z komunistami. Niestety, wielkie obawy budzi obecna polityka Stolicy Apostolskiej. Do pojednania nie dojdzie szybko – uważa chiński kardynał Józef Zen Ze-kiun.

 

Kardynał Józef Zen Ze-kiun, emerytowany biskup Hongkongu, gościł 13 maja w niemieckim Kevelaer na zaproszenie organizacji „Kościół w potrzebie”. W rozmowie z Bertholdem Pelsterem krytycznie odniósł się do dialogu Watykanu z Państwem Środka, podkreślając, że Kościół nie może zawierać żadnych fałszywych kompromisów.

 

Oceniając stan państwa chińskiego kardynał powiedział, że Pekin nie traktuje dziś poważnie ideologii komunistycznej. Chodzi wyłącznie o imperializm i wymuszenie maksymalnego posłuszeństwa wobec władzy. Komunizm jest po prostu jednym z narzędzi realizowania tych zamiarów. Na niebywałą skalę krzewi się ponadto korupcja, także w szeregach rządzącej partii. Gdy chodzi o przestrzeganie praw człowieka, nie ma widoków na poprawę. Także obecny prezydent Xi Jinping zawiódł zdaniem kardynała wszystkie pokładane w nim w tym obszarze nadzieje.

 

Gdy idzie o Kościół katolicki w Chinach, to sytuacja jest w ocenie emerytowanego biskupa Hongkongu bardzo poważna – i to nie tylko z winy Pekinu, „ale także przez obecną politykę Stolicy Apostolskiej”, mówił kardynał. - Niektórzy przedstawiciele w Watykanie są przekonani, że już wkrótce dojdzie do pojednania między oboma skrzydłami Kościoła katolickiego, a więc oficjalnym kościołem państwowym i Kościołem podziemnym. Papież Benedykt w roku 2007 w swoim liście do katolików w Chinach pisał o pojednaniu, ale miał na myśli przede wszystkim pojednanie duchowe. Czeka nas jeszcze długa droga! – stwierdził.

 

- Nie możemy wymagać od katolików Kościoła podziemnego, wiernych papieżowi, przyłączania się do kościoła państwowego, który całkowicie odrzuca jakiekolwiek zagraniczne wpływy. Taka niezależność przeczy wierze katolickiej! – tłumaczył dalej.

 

Hierarcha przyznał, że rozmowy prowadzone między Watykanem a Pekinem są tajne i nawet on niewiele wie na ich temat. Wydaje się jednak, że są poważne powody do niepokoju. – Obawiam się, że rozmowy idą w złym kierunku, zwłaszcza gdy chodzi o wybór i mianowanie biskupów. […] Moim zdaniem kierownictwo państwa nie zaakceptuje żadnego innego ich wyniku, jak tylko całkowitego poddania Kościoła partii komunistycznej – powiedział.

 

Purpurat był  pytany, czy przyłącza się do oceny Watykanu, według którego w Chinach jest tylko jeden Kościół katolicki, ale bardzo podzielony. Kard. Zen odparł, że kiedyś myślał podobne, ale dziś ma duże wątpliwości. – W kościele państwowym obserwuję rozpowszechniony oportunizm. Zbyt wielu ulega materialistycznym pokusom, które urzędy państwowe oferują każdemu, kto skłoni się przed ich władzą. Wygody materialne skłaniają ich do okazywania większej lojalności wobec władzy państwa niż wobec uniwersalnego Kościoła katolickiego. Biskupi w kościele państwowym są nielegalnie wyświęcani, słysząc obietnice: Nie obawiajcie się! Prędzej czy później Watykan was uzna. Taka sytuacja jest nie do utrzymania! – ocenił chiński hierarcha.

 

Jak podkreślił, katolicy nie mogą wchodzić w zgniłe kompromisy z władzą komunistyczną, chcąc zachować zdolność do budowy nowych Chin po upadku komunizmu, jeżeli kiedyś do niego dojdzie.

 

Kardynał powiedział też, że chińscy komuniści boją się Matki Bożej Fatimskiej w związku z wyraźnym napiętnowaniem tej bezbożnej ideologii w objawieniach. Gdy przywozi się do Chin zza granicy różne wizerunki maryjne, władze nie mają zasadniczo nic przeciwko; zakazane są jedynie wizerunki Matki Bożej Fatimskiej.


Pach

Źródło: Kath.net


DATA: 2017-05-22 10:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "51727"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.