DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Kard. Zen do chińskich katolików wiernych Rzymowi: zejdźcie do katakumb, komunizm nie jest wieczny

Kard. Zen do chińskich katolików wiernych Rzymowi: zejdźcie do katakumb, komunizm nie jest wieczny
Fot. PCh24.pl

Kardynał Józef Zen w opublikowanym w środę artykule na łamach „New York Times” krytykuje porozumienie Watykanu z Chinami o mianowaniu biskupów. Zwraca uwagę, że samodzielność papieża może zostać ograniczona. Wzywa też przedstawicieli tradycyjnego Kościoła do spokojnego czekania na upadek systemu komunistycznego.

 

Kardynał Zen podkreśla, że jako Chińczyk z Szanghaju, posługujący zarówno w Chinach kontynentalnych, jak i Hongkongu zna zarówno Chiny, jak i Stolicę Apostolską oraz komunistów. Tymczasem tych ostatnich nie rozumie papież Franciszek. Pochodzi on bowiem z Ameryki południowej, gdzie komuniści (niekiedy wraz z duchownymi) walczyli z wojskowymi dyktaturami. Dlatego też Franciszek może odczuwać naturalną sympatię do komunistów. Uważa ich bowiem za ludzi prześladowanych, a nie prześladowców. Tymczasem, jak pokazuje choćby przykład Chin, komuniści stają się prześladowcami, gdy tylko dojdą do władzy.

 

Jak przypomina emerytowany biskup Hongkongu, Stolica Apostolska i Chiny zerwały stosunki dyplomatyczne w latach 50. XX wieku. Pewne otwarcie Chin po zakończeniu rewolucji kulturowej nastąpiło w latach 80. XX wieku. Jednak nadal wszystko znajduje się pod kontrolą partii komunistycznej – także Kościół.

 

Kardynał Zen zauważa, że znajdował się wśród osób entuzjastycznie podchodzących do decyzji o mianowaniu kardynała Pietro Parolina na sekretarza stanu w 2013 roku. Obecnie jednak twierdzi, że temu ostatniemu zależy bardziej na dyplomatycznym sukcesie, niż na dobru Kościoła.

Hierarcha zauważa również, że Franciszek, podobnie jak wcześniej Jan Paweł II i Benedykt XVI pragnie udać się z wizytą do Chin. Jednak sama wizyta – nawet jeśli do niej dojdzie – niewiele zmieni. Wszak w 2015 roku biskup Rzymu odwiedził Kubę i nie przyczyniło się to ani do dobra Kościoła, ani do nawrócenia władz komunistycznego państwa.

 

Zgodnie z porozumieniem papież może zawetować proponowanego przez rząd kandydata na biskupa. „Ile jednak razy może to w praktyce uczynić” – zapytuje kardynał Zen. „Gdybym był rysownikiem, to narysowałbym Ojca Świętego klęczącego i przekazującego klucze Królestwa Niebieskiego przewodniczącego Xi Jinpingowi i mówiącemu [proszę, uznaj mnie za papieża]”.

Kardynał Zen radzi duchownym Kościoła podziemnego, by nie rozpoczynali rewolucji. Radzi, by w razie odbierania im Kościołów przenieśli się do domów czy katakumb i oczekiwali na lepsze czasy. Wszak komunizm nie jest wieczny.

 

Pod koniec września tymczasowe porozumienie Watykanu i Chin podpisali Antoine Camilleri, podsekretarz ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z Państwami oraz wiceminister spraw zagranicznych ChRL Wang Chao. Decyzja ta spotkała się z krytyką także amerykańskiego kardynała Leo Raymonda Burke’a.

 

Warto zauważyć, że mimo gospodarczej liberalizacji, wciąż gwałcona jest tam wolność sumienia chrześcijan. Co więcej, w maju 2018 roku sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin Xi Jinping przewodniczył dwutygodniowej sesji upamiętniającej Karola Marksa. Uczestniczyli w niej obowiązkowo najwyżsi urzędnicy państwowi. Dla szerszej publiczności zaprezentowano złożony z pięciu epizodów show edukacyjny.

 

Z kolei główny chiński ideolog Wang Huning określił myśl Xi Jinpinga mianem marksizmu XXI wieku. W przemówieniu z 4 maja w Wielkiej Hali Ludu Xi Jinping bronił prawdziwości marksizmu. Obiecywał jednocześnie dostosować go do chińskiej rzeczywistości. Co więcej, Chińczycy sfinansowali pomnik Karola Marksa w Trewirze, gdzie urodził się autor „Manifestu Komunistycznego”.

 

Tymczasem komunizm i socjalizm zostały potępione przez papieży – między innymi Leona XIII, Piusa XI czy Jana Pawła II.

 

Źródła: nytimes.com / pch24.pl

mjend

 


DATA: 2018-10-26 14:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Doszło do tego, że po to, aby być wiernym Rzymowi (ROMA AETERNA), nie należy słuchać Rzymu dzisiejszego.
ponad 1 rok temu / Rys
 
Kościół >katakumbowy< - jest w budowie. Ci, którzy Go tworzą zostali przymuszeni do opuszczenia parafii. Zarówno kapłani jak i świeccy. Każda obrona Sacrum przed Profanacją modernistycznych duchownych wiąże się z cierpieniem duchowym jak też z ZASTRASZANIEM .O jakiej Polsce mówisz, tej którą obywatele sprzedali >za miskę soczewicy< a dziś mają problemy z >JEJ< PRAWAMI i WYTYCZNYMI. Przed nami realizacja celów AGENDY 2030. Chyba należysz do jakieś >wspólnoty< kościelnej skoro pytasz. Spróbuj zapytać swojego proboszcza dlaczego Kard.Zen KRYTYKUJE Papieża ? Poczytaj / posłuchaj także prof. Wolniewicza i red. Michalkiewicza n.t czym jest UNIA E.
ponad 1 rok temu / iskierka > underchina
 
Kościół >katakumbowy< - jest w budowie. Ci, którzy Go tworzą zostali przymuszeni do opuszczenia parafii. Zarówno kapłani jak i świeccy. Każda obrona Sacrum przed Profanacją modernistycznych duchownych wiąże się z cierpieniem duchowym jak też z ZASTRASZANIEM .O jakiej Polsce mówisz, tej którą obywatele sprzedali >za miskę soczewicy< a dziś mają problemy z >JEJ< PRAWAMI i WYTYCZNYMI. Przed nami realizacja celów AGENDY 2030. Chyba należysz do jakieś >wspólnoty< kościelnej skoro pytasz. Spróbuj zapytać swojego proboszcza dlaczego Kard.Zen KRYTYKUJE Papieża ? Poczytaj / posłuchaj także prof. Wolniewicza i red. Michalkiewicza n.t czym jest UNIA E.
ponad 1 rok temu / iskierka > underchina
 
do underchina. Poczekajmy jeszcze z 5 lat i zobaczymy czy w Polsce będzie bezpieczniej. Ludzie są coraz bardziej zmanipulowani i wybierają lewactwo. Wszystko idzie w tej chwili w gorszym kierunku. Całe lewactwo zbiera się w tzw. Koalicji Obywatelskiej aby pokonać PiS i przejąć władzę. PiS nie realizuje obietnic związanych z zatrzymaniem aborcji i gender oraz tęczowych zboczeń i wiele osób się od nich odwróci. Niestety ludzie mają zryte mózgi europejskością,i będą głosować na liberalizm zamiast na narodowe partie. Te ostatnie mają niestety przypisany do siebie nazizm, do czego zresztą same się przyczyniły. Nikt normalny nie będzie głosował na kiboli i zawsze będą pod obstrzałem, bo nie potrafią zorganizować żadnego marszu bez chuligaństwa. A tu każdy ruch lewaccy faszyści obserwują i nagłaśniają. Dopóki nie zamknie się takich podłych mediów jak Gazeta Wyborcza, Newsweek, czy Liberte nic się nie zmieni, a PiS jak na razie to dużo o tym gada.
ponad 1 rok temu / taki 1
 
Polecam: "być jedynie w tym, co konieczne..." z ks. Łukasz Brus, Opublikowany 31 lip 2018
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Do iskierka : gdzie mieszkasz? - bo jeśli w Polsce - to jakie męczeństwo ci grozi? Za co?
ponad 1 rok temu / underchina
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.