DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2020 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Kard. Walter Kasper: Kościół w przyszłości może wyświęcać kobiety na biskupów

Kard. Walter Kasper: Kościół w przyszłości może wyświęcać kobiety na biskupów
fot. REUTERS/Tony Gentile

Według kard. Waltera Kaspera w Kościele katolickim zasadniczo możliwe byłoby wyświęcanie kobiet na biskupów. Obecnie wprawdzie nie ma na to szans, ale w przyszłości rzecz może ulec zmianie.

 

Kard. Walter Kasper uchodzi za „nadwornego teologa” papieża Franciszka. To właściwy autor adhortacji apostolskiej Amoris laetitia, która stała się podstawą dopuszczania do Komunii świętej rozwodników i niektórych protestantów. Teraz zabrał głos na temat udzielania kobietom święceń kapłańskich.

 

Kto po uznanym profesorze dogmatyki oczekiwałby w tej sprawie ortodoksyjnego stanowiska, srodze się jednak rozczaruje, ponieważ dla kard. Kaspera udzielanie kobietom nawet święceń biskupich jest zasadniczo możliwe.

 

Hierarcha był pytany o sprawę podczas dyskusji w centrum kultury „Haus am Dom” we Frankfurcie nad Menem. „Ufam silnie Duchowi Świętemu, ale nie jestem na Jego miejscu” – powiedział kard. Kasper, dopytywany czy byłoby to teologicznie możliwe. Jak dodał, on sam został biskupem 30 lat temu. W tym czasie nauczył się patrzeć realistycznie na to, co jest „możliwe tu i teraz w jakimś konkretnym obszarze”. Jak dodał, nie chciałby żyć w utopijnym świecie. Wyświęcania kobiet na biskupów jednak nie wykluczył. Stwierdził, że byłoby to możliwe „w ciągu kilku stuleci”. „Na dzisiaj nie ma na to konkretnych perspektyw” – dodał.

 

Jego wypowiedź jest nieco zaskakująca, ponieważ jeszcze na początku czerwca hierarcha powiedział, że św. Jan Paweł II „ostatecznie” wyjaśnił sprawę kapłaństwa kobiet, w liście apostolskim Ordinatio sacerdotalis rezerwując święcenia dla mężczyzn.

 

W przestrzeni niemieckojęzycznego Kościoła katolickiego coraz częściej słyszy się, że ewentualne kapłaństwo kobiet mogłoby zostać wprowadzone przez następny sobór. Mówił o tym w ubiegłym roku między innymi cieszący się papieską sympatią arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn, a później także kilku niemieckich biskupów.

 

 

Źródło: Katholisch.de

 

Pach

WMa

 

 


DATA: 2019-06-15 11:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czekam na pierwszą paieżycę. Aż przebieram nogami z niecierpliwości!
ponad 1 rok temu / Antonio
 
Nawet sam sobie może zaprzeczać, kiedy tylko zechce. Już nic go nie ogranicza.
ponad 1 rok temu / sp
 
Jak tak dalej pójdzie to zniosąnie ludzkie przepisy odstające od lo
ponad 1 rok temu / Hoop
 
karykatura lutra!
ponad 1 rok temu / smród
 
Witam wszystkich. Niestety to co słyszy się od tego pana to nie tylko mrzonki ale grzmoty i gromy przed burzą która zmiecie korporacje watykańską na amen?!. Polski Kościół Katolicki musi się bardzo mocno zastanowić czy będzie siedział do końca na tym tytani-ku czy ewakuuje się na czas. A czas płynie nie ubłaganie.Przepraszam za mocne słowa ale inaczej nie można tego nazwać. Niestety Polski Kościół ma bardzo mały wpływ na to co dzieje się w Rzymie a dzieje się bardzo źle. Albo Watykan zrobi prawdziwe czyszczenie szeregów z sodomitów i malwersantów. Albo to będzie następna New Age sekta?!. U nas harcuje w najlepsze nijaki Marcin Zieliński???!!! pod ochroną i promocją takich bohaterów jak Grzegorz Ryś & Remi Recław SJ. Ten ostatni z bohaterów wsławił się konferencją: Tradycjonalista to terrorysta?!!!. Sutna przeszkadzała wiec jest tylko koloratka. A co na to Prymas Polski Wojciech Polak - nadal zajęty ściganiem Nacjonalistów Polskich Patriotów ?!!!!!!
ponad 1 rok temu / Centurion
 
Puknij się w głowę człowieku kardynale
ponad 1 rok temu / DNA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.