DZIŚ JEST:   06   KWIETNIA   2020 r.

Św. Piotra z Werony
Św. Wilhelma z Eskill
 
 
 
 

Kard. Turkson: Greta Thunberg „wielkim świadkiem” nauczania Kościoła w zakresie ochrony środowiska

Kard. Turkson: Greta Thunberg „wielkim świadkiem” nauczania Kościoła w zakresie ochrony środowiska
Greta Thunberg, fot. BENOIT DOPPAGNE/FORUM

Greta Thunberg została uznana przez ważnego watykańskiego kardynała za „wielkiego świadka” Kościoła nauczającego o trosce o człowieka i stworzenie – podaje portal Crux Now.

 

Przemawiając do dziennikarzy 12 grudnia (w trakcie publikacji przesłania papieża Franciszka z okazji Światowego Dnia Pokoju 2020) prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kardynał Peter Turkson nazwał Gretę Thunberg „wielkim świadkiem tego, czego Kościół uczy o trosce o środowisko i człowieka”.

 

Jaki jest jej cel? Opuszczanie szkoły dla przyszłości, przyszłości, której nie można zagwarantować, ponieważ nie dba się o środowisko naturalne – mówił kard. Turkson, dodając, że w wielu przypadkach brak jest spójności między międzynarodową polityką dotyczącą środowiska a tym, co mówi się dzieciom.

 

Hierarcha zapytany czy Szwedka stanowi wzór „nawrócenia ekologicznego”, do którego nawołuje papież, odparł, że określenie „wzór” nie jest właściwe. Jednak jej aktywizm „zwrócił uwagę na to, o czym naucza Kościół, to jest na biednych i społeczeństwo, co zbiega się również z troską o środowisko, wspólny dom”.

 

Jest to spójne z nauczaniem Kościoła – stwierdził dodając, że troska o środowisko stanowi także kwestię wiary. – Nie można znaleźć kogoś, kto naprawdę uwielbia Pana i nie przenosi troski o środowisko naturalne na innych – mówił kardynał.

 

Już wcześniej Franciszek chwalił wysiłki nastolatki. Ostatnio uczynił to w uwagach skierowanych do 48 jezuitów obecnych na rozmowie w Tajlandii, podczas której papież nawiązywał do strajków uczniów rozpoczętych przez Thunberg. – Dzisiaj młodzi ludzie są w stanie zrozumieć swoim sercem, że przetrwanie planety jest sprawą podstawową. Rozumieją Laudato Si’ „sercem” – mówił.

 

Podczas październikowego Synodu amazońskiego Biuletyn Watykański w pewnym momencie podał, że niektórzy uczestnicy wskazali Thunberg jako przykład „społecznego zaangażowania młodzieży, zdolnego popchnąć Kościół do bycia proroczym w tej dziedzinie”. Thunberg spotyka się jednak z krytyką. Tego samego dnia, gdy została pochwalona na Synodzie, na jednym z mostów w Rzymie powieszono manekina z jej podobizną z napisem w języku angielskim: „Greta jest twoim bogiem”.

 

Na konferencji prasowej 12 grudnia – poza kard. Turksonem – przemawiał także ks. Bruno Marie Duffé, sekretarz dykasterii kierowanej przez Turksona. Ks. Bruno Marie Duffé mówił, że „Nawrócenie ekologiczne jest drogą do myślenia i życia w harmonii z naturą, ze światem, ze społecznością, z Bogiem i innymi ludźmi, a ta harmonia jest dziełem refleksji, serca, zadaniem, które musimy realizować w dialogu”.

 

 

Źródło: cruxnow.com
AS

 

  


DATA: 2019-12-14 07:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Musimy dbać o naszą planetę. Człowiek nie może zniszczyć dzieła bożego. Niech Pan Bóg ma w opiece Małgosię. Módlmy się o opamiętanie USA i Azji.
3 miesiące temu / Rozum i Godnoś
 
Podejrzewam, że większość tu piszących osób nie neguje konieczności dbania o środowisko, ale zwraca uwagę na tworzenie religii "ekologizmu" i posługiwanie się w tym celu schorowaną nastolatką. Niestety, ruchy ekologiczne zostały przechwycone przez lewicę i teraz zamiast zdroworozsądkowego dbania o przyrodę, mamy kult Matki Ziemi zamiast Boga Ojca i zafiksowanie się na CO2 który naprawdę jest małym problemem, w porównaniu z rosnącym zanieczyszczeniem czy dziurą ozonową
3 miesiące temu / Do Marcina
 
Całkowicie popieram Rubena. Wystarczy używać własnego rozumu żeby widzieć co jest grane. Tylko jest jeden problem : w dzisiejszych czasach rozum to towar wielce deficytowy.
3 miesiące temu / Janek
 
Musimy trzymać się prawdy i rozsądku, który otrzymaliśmy od Stwórcy. Trzeba słuchać bardziej Boga, niż ludzi. Ponad wszelką wątpliwość żyjemy w czasach fałszywych proroków, z których niektórzy noszą szaty biskupie i kardynalskie.
3 miesiące temu / Ruben
 
Coś mi się wydaje, źe jeszcze się niektórym czkawaką odbije imię Greta...
3 miesiące temu / sp
 
Tak jest, jak lata posługi papieskiej były pełnione przez Świętego. Przyzwyczaił nas do dobrego. Teraz Bóg nas doświadcza kimś zgoła innym. Ale nie szkodzi. Co nam zostaje? Ora et labora.
3 miesiące temu / M
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.