DZIŚ JEST:   16   GRUDNIA   2019 r.

Św. Adelajdy, cesarzowej
Bł. Marii od Aniołów
 
 
 
 

Kard. Puljić: chrześcijańska tożsamość Europy ochroni ją przed islamskim radykalizmem

Kard. Puljić: chrześcijańska tożsamość Europy ochroni ją przed islamskim radykalizmem
REUTERS/Danilo Krstanovic

„Europa musi odkryć na nowo własne korzenie, swoją chrześcijańską tożsamość. Tylko w ten sposób nie będzie musiała obawiać się islamskiego radykalizmu” – podkreśla kard. Vinko Puljić, prymas Kościoła katolickiego Bośni i Hercegowiny.

 

Arcybiskup Sarajewa w wywiadzie dla włoskiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwrócił uwagę na bardzo trudną sytuację katolików w Bośni i Hercegowinie. Hierarcha wskazał na ciągle rosnącą w jego kraju grupę muzułmanów. Podkreślił, że są oni wpierani finansowo przez kraje arabskie. Dzięki znaczącym środkom finansowym powstają nowe meczety, a także całe wioski, gdzie mieszkają osoby przybywające z tamtych krajów.

 

„Z muzułmanami, którzy są Słowianami mamy dobre relacje” – mówił arcybiskup Sarajewa. „Ale z radykalną grupą muzułmanów pochodzących z krajów arabskich jest trudno dialogować. Przede wszystkim dlatego, że szczególnie na poziomie politycznym ignorują naszą obecność” – powiedział.

 

W tym kontekście kard. Puljić odniósł się również do sytuacji w Europie. Stwierdził, że niestety Europejczycy nie znają dobrze islamu i nie wiedzą, co to znaczy żyć obok zradykalizowanych muzułmanów. „Dzisiejsze czasy kładą nacisk na materializm, a nie na duchowy wymiar człowieka. Europa musi nauczyć się zachowywać swoje chrześcijańskie korzenie, inaczej będzie musiała się bać islamskiego radykalizmu” - stwierdził hierarcha.

 

Kard. Puljić zwrócił również uwagę na fakt, że liczba katolików w Bośni i Hercegowinie systematycznie spada. Szacuje się, że co roku tej kraj opuszcza 10 tys. katolików. Jego zdaniem przyczyny takiego stanu rzeczy należy szukać w nierównym traktowaniu zarówno na poziomie politycznym jak i prawnym. „Niektórzy nie dostają pracy” – stwierdził bośniacki hierarcha. „Inni pracują, ale nie potrafią żyć w kraju, w którym nie mają tych samych praw, co inni mieszkańcy” – dodał.

 

 

Źródło: KAI

WMa

 


DATA: 2018-08-03 17:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Widzący z Lublina O czym Pan pisze? Jakiej resocjalizacji? Przecież tacy ludzie nikogo nie krzywdzą. Drugą sprawą jest to,że taka rzecz jak onanizm jest sprawą intymną, prywatną i państwo nie powinno, nie może wręcz ingerować w takie rzeczy. Kolejna sprawa, nawet jeśli będzie chciało ingerować,to jak to będzie robiło? I w końcu, skąd Pan wziął te liczby? Skąd te 30 procent?
ponad 1 rok temu / ollek
 
Uchroni a kto ma ten zgnily niet chrzescijanski juz zachod bronic,och piwo.Polacy zal noch juz wylewac krwi niet beda
ponad 1 rok temu / ela
 
Bośnia i Hercegowina to kraj muzułmanski.Katolicy jak sie skarżą że nie maja praw i ciężko jest im znależć pracę dowodzą tym samym że islam nawet w wydaniu i pochodzeniu "europejskim" (Albania,BiH) jest także nastawiony wrogo do innowierców. Przecież ci urzędnicy, funkcjonariusze , administracja w BiH którzy tak traktują katolików to "zwykli muzułmanie - nieradykalni".Więc aby byc prześladowanym czy żle traktowanym przez mazułmanów to ci akurat nie musza wcale być "zradykalizowani".To jest islam i wszędzie tam gdzie oni beda stanowic wiekszośc w strukturze społecznej bedą zawsze żle traktować chrześcijan czy ludzi o innych poglądach.Pamietam gdy była wojna w b.Jugosłąwii i całe odium wylewano głównie na Serbach.Ich obciążano za wszystkie zbrodnie które nagłaśniano w mediach.Muzułmanskie zbrodnie starano sie uciszać w to miejsce często podkreślano "Srebrenicę".A teraz widzimy że Serbowie mieli świadomośc ekspansji islamu na Bałkanach pokazuje to przykład Kosowa.
ponad 1 rok temu / lolas
 
@ Jan. Zacząć trzeba od walki z egoizmem. 30% naszego, katolickiego społeczeństwa to bezdzietni onaniści. Bez resocjalizacji tej grupy ludzi - marny nasz los będzie.
ponad 1 rok temu / Widzący z Lublina
 
@Michał z ust mi to wyjąłeś poza tym zamiast grzeszyć antykoncepscją i ściągać na siebie gniew Boży niech mają (tak jak katolicy od zawsze) piękne duże katolickie rodziny a demografia już zrobi swoje. A jeżeli będzie rodzina katolicka 2+1 no to nie trudno przewidzieć przyszłość
ponad 1 rok temu / Jan
 
Co do Mszy Swietej to @Michal dobrze prawi Komunia Swieta do raczki ,keyboardzik ,nie moze sie czlowiek skupic podczas komunikowania bo jakis spiewak daje w tym czasie popis na gitarce uzywajac jej jako wytrycha do obrabiania sejfu z sacrum tak to odczuwam ze te wszystkie przyzwolenia na naduzycia nic dobrego nie daja po za pompowaniem niepotrzebnych w tym momencie uczuc ,niepasujacy swiecki kiczs subtelny dym wciskajacy sie tam gdzie go byc nie powinno.
ponad 1 rok temu / Nick
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.