DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Kard. Parolin tłumaczy, dlaczego Watykan podpisał umowę z Chinami

Kard. Parolin tłumaczy, dlaczego Watykan podpisał umowę z Chinami
Kard. Pietro Parolin, fot. Valery Sharifulin/TASS

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin powiedział, że podpisanie umowy z Chinami ma duże znaczenia dla Kościoła katolickiego w Azji oraz wzmacnia pokój międzynarodowy. Dodaje, że Watykan dąży do tego by pomagać Kościołom lokalnym, aby mogły cieszyć się wolnością.

 

„Podpisanie Umowy Tymczasowej Między Stolicą Apostolską i Chińską Republiką Ludową w sprawie mianowania biskupów ma wielkie znaczenie, przede wszystkim dla życia Kościoła katolickiego w Chinach i dla dialogu między Stolicą Apostolską i władzami politycznymi tego kraju, a także dla umacniania pokoju w perspektywie międzynarodowej, w czasie, kiedy doświadczamy tak wielu napięć w skali światowej” - czytamy w deklaracji podpisanej przez kard. Pietro Parolina, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej.

 

„Stolica Apostolska dąży do celów duszpasterskich, czyli chce pomóc Kościołom lokalnym, aby mogły się cieszyć większą wolnością, autonomią i lepszą organizacją, mogąc dzięki temu poświęcić się misji głoszenia Ewangelii i przyczyniać się do integralnego rozwoju człowieka i społeczeństwa” – dodał hierarcha.

 

„Dziś po raz pierwszy od tak wielu dziesięcioleci wszyscy biskupi w Chinach trwają w jedności w Biskupem Rzymu. Papież Franciszek, podobnie jak i jego bezpośredni poprzednicy, traktuje chiński lud i zwraca się do niego ze szczególną uwagą i troską. Potrzeba jedności, potrzeba zaufania i nowego dynamizmu; potrzeba dobrych pasterzy, uznanych przez Następcę Piotra i prawowite władze polityczne swego kraju” – tłumaczy kard. Pietro Parolin. „Umowa sytuuje się w tej właśnie perspektywie: jest narzędziem, które, jak mamy nadzieję, pomoże w tym procesie, dzięki współpracy wszystkich” – podkreśla watykański sekretarz stanu.

 

Decyzja o zawarciu porozumienia pomiędzy Stolicą Apostolską a Chinami była wielokrotnie krytykowana przez kard. Józefa Zen, emerytowanego biskupa Hong Kongu. Hierarcha powiedział w ostatnich dniach, że ewentualne podpisanie umowy będzie „niesamowitą zdradą”.

 

Kardynał Józef Zen konsekwentnie ostro przeciwstawiał się podpisywaniu umowy z chińskimi władzami i Katolickim Stowarzyszeniem Patriotycznym. „Dają trzodę w usta wilków. To niesamowita zdrada” - powiedział emerytowany biskup Hongkongu w wywiadzie dla Reuters. „Podpisanie umowy z ateistycznym reżimem Pekinu podważa wiarygodność Papieża” – dodaje hierarcha.

 

„Konsekwencje będą tragiczne i długotrwałe, nie tylko dla Kościoła w Chinach, ale dla całego Kościoła, ponieważ szkodzi to wiarygodności” – mówi w mocnych słowach kard. Zen. Jego zdaniem kard. Parolin powinien zrezygnować ze swojej funkcji, ponieważ podpisanie umowy w takim kształcie to „całkowite poddanie się”.

 

Emerytowany hierarcha z Hong Kongu podkreśla, że podpisanie umowy pomiędzy Stolicą Apostolską a Chinami zbiega się w czasie z bezwzględnym działaniem prezydenta Xi Jinpinga, który „rozprawia się z wolnością religijną”. Pekin wydał 1 lutego zarządzenie zakazujące „niedozwolonej działalności religijnej” i zakaz uczęszczania do kościołów dzieciom oraz członkom partii komunistycznej. Oprócz tego wszystkie świątynie muszą być zarejestrowane, a księża nie posiadający akceptacji władz nie mogą sprawować posługi duszpasterskiej.

 

Już wcześniej media spekulowały, że porozumienie pomiędzy Watykanem a Chińską Republiką Ludową będzie przewidywało, iż kandydatury przyszłych biskupów w Chinach będzie zatwierdzał rząd w Pekinie, po czym prześle ich nazwiska papieżowi, który wyda dokument o ich mianowaniu. Mowa też o tym, że Stolica Apostolska ma wydać dokument oficjalny, w którym ma zatwierdzić siedmiu biskupów chińskich, uznawanych przez nią dotychczas za nielegalnych, łącznie z tymi, którzy wcześniej zostali ekskomunikowani, przyjmując sakrę bez zgody Ojca Świętego.

 

 

Źródło: KAI, LifeSIteNews.com

WMa

 

Zobacz także:

 

Polonia Christiana 9. Komunizm - 20 lat później

 

Polonia Christiana 9

 

Polonia Christiana 6. Azja męczenników

 

Polonia Christiana 6


DATA: 2018-09-27 13:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie, układacie się, ponieważ zaczęliście paktować za Złym. W Chinach "sprzedajecie" dotąd najwierniejszych chrześcijan, którzy nie wahali się ryzykować życiem, byle tylko zachować wierność Rzymowi. "Sprzedajecie" też wiernych kapłanów, którzy nazywają grzech po imieniu,nazywacie ich mącicielami, a bronicie tych, którzy obrażają Boga przez grzech homoseksualizmu. Tak samo broniliście przez milczenie pedofilów, a ich ofiarom kneblowaliście usta. Ale Bóg nie da się wam obrażać w nieskończoność. Opamiętajcie się póki czas.
9 miesięcy temu / lila
 
Trzeba też żeby wytłumaczył co robił w czerwcu w Turynie i z kim pertraktował.
9 miesięcy temu / utt
 
Pytanie: Czy psychoanalityk zyd moze negatywnie "namieszac" w ludzkiej osobowosci.
9 miesięcy temu / Nick
 
Od kiedy Kościół Katolicki pertraktuje z szatanem?! Jak można układać się z oprawcami, którzy zadali tyle cierpień wierzącym w Chrystusa?! To skandal! I zdrada...
9 miesięcy temu / Diakon
 
Namaszczenie przekazywane przez nienamaszczonych? Destrukcja sukcesji apostolskiej? Zasada "na nikogo pospiesznie rąk nie nakładaj" już nie obowiązuje?
9 miesięcy temu / o
 
Sądzę, że Parolin został ponaglony i spieszy się z realizacją wytycznych, jakie otrzymał na spotkaniu Bilderberg...
9 miesięcy temu / ancan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.