DZIŚ JEST:   03   LIPCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Tomasza Apostoła
Św. Leona III, papieża
 
 
 
 

Kard. Marx zapowiada: Zrobimy wszystko, co możemy jako Niemcy. Rzym to nie jest Kościół powszechny

Kard. Marx zapowiada: Zrobimy wszystko, co możemy jako Niemcy. Rzym to nie jest Kościół powszechny
fot. REUTERS/Ina Fassbender / FORUM

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec Kardynał Reinhard Marx zapowiada zmiany na Drodze Synodalnej. Jak podkreśla, Niemcy mogą pewne sprawy uregulować sami. W jego ocenie trzeba dopuścić kobiety do głosowania na Synodach Biskupów. Postępowy purpurat deklaruje też otwartość w kwestii kapłaństwa kobiet, jak również zmian.

 

Na przełomie stycznia i lutego w Kościele katolickim w Niemczech odbędzie się pierwsze spotkanie Zgromadzenia Synodalnego. To główny organ Drogi Synodalnej, procesu reform rozpoczętego 1 grudnia 2019 roku przez Kościół nad Odrą.

 

Kardynał Reinhard Marx, jeden z głównych inicjatorów Drogi przestrzegł niemieckich katolików przed zbyt dużymi oczekiwaniami względem Drogi Synodalnej. - Nie można oczekiwać, że w ciągu dwóch lat damy w Niemczech odpowiedzi na pytania teologiczne, o których dyskutuje się od pokoleń – powiedział Marx w wywiadzie dla niemieckich gazet diecezjalnych. Stwierdził, że pewne problemy w historii Kościoła rozwiązywano dopiero po kilkudziesięciu czy 100 latach.  Zapewnił, że ideą Drogi Synodalnej nie jest „wymyślenie Kościoła na nowo”. Zadeklarował jednak, że wiele rzeczy musi się zmienić.

 

- Musimy jednak rozpoznać to, co konieczne i możliwe i potem to zrobić. Nie możemy ustępować i pudrować rzeczywistości – dodał.

 

- Droga Synodalna nie może skończyć się na niczym. Na jej końcu muszą być możliwe najbardziej jasne skutki lub wyniki głosowania. Jeżeli dwie trzecie biskupów zagłosuje za czymś, co można uregulować u nas w Niemczech, to oczywiście wcielimy to w życie – zapewnił hierarcha.

 

Jak podkreślił, „Rzym to nie jest Kościół powszechny”, bo Kościół powszechny „składa się „z” i istnieje „w” Kościołach lokalnych”.

 

W sprawie kwestii konkretnych Marx mówił o roli kobiet. Jak zapowiedział, panie muszą w Kościele otrzymać możliwość współdecydowania.

 

Nie mogę sobie na przyszłość wyobrazić, że na jakimś Synodzie siedzieć będzie razem 200 mężczyzn i w samotności dyskutować o Kościele. To nie jest dobre – powiedział.

 

Dlaczego na końcu Drogi Synodalnej nie miałaby pojawić się propozycja, aby na Synodach na szczeblu światowym lub na szczeblu narodowym silniej uwzględnić świeckich, a zwłaszcza kobiety, nie tylko jako doradców, ale także jako osoby głosujące? – zapytał.

 

Czy chcemy w przyszłości Konferencji Episkopatów, w których nie będzie obecnych żadnych kobiet lub w ogóle świeckich? Nie chcemy rozmawiać o przyszłości Kościoła w zamkniętym kręgu – dodał hierarcha.

 

Dopytywany o problem święceń kapłańskich dla kobiet Marx powiedział, że „nie wie, w jaki sposób można byłoby przezwyciężyć tak silny znak nauczycielski”, jakim jest decyzja św. Jana Pawła II z Ordinatio sacerdoalis. Kardynał zaręczył jednak, że „nie uważa dyskusji na ten temat za zamkniętą”.

Następnie hierarcha mówił o konieczności wprowadzenia w Kościele katolickim w Niemczech nowego podziału władzy, tak, by zyskać więcej transparentności.

 

Purpurat odniósł się też do sprawy celibatu. W jego ocenie trzeba stworzyć klimat, w którym będzie można zastanowić się nad tym, jak postać kapłana „może na powrót rozbłysnąć” i odzyskać wiarygodność po skandalach seksualnych. Marx powiedział, że trzeba jego zdaniem zmienić sposób przeżywania celibatu.

 

Nie chodzi bynajmniej o to, by go znosić, ale zmienić funkcjonowanie kapłanów-celibatariuszy, silniej włączając ich w życie całej katolickiej społeczności. Marx podkreślił przy tym, że na Synodzie Amazońskim dyskutowano o wprowadzeniu „wyjątków” od celibatu kapłańskiego.

 

Źródło: Katholisch.de

Pach


DATA: 2020-01-24 08:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
13
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Marx- hmmmm, nazwisko mówi samo za siebie
5 miesięcy temu / REDBAG
 
nowy Luter z tego Marxa..czy on naprawdę chce by Kościół Katolicki skonczył jak luterański w Niemczech? chce go zniszczyć do reszty? niepojęte..on powinien już dawno zostać zdjęty z urzędu, a przewodniczącym episkopatu powinien zostac ktos z normalnych bpów, choćby Woderholzer z Regensburga czy Oster z Pasawy..
5 miesięcy temu / trento
 
To nazwisko..., nomen omen! I nowy o. dr Marcin Luter?! Zgroza!
5 miesięcy temu / PI Grembowicz
 
Modlitwa za nich nie nalezy do lekkich,nie wiem czy Pan Jezus udziela posmakowac jak sie czuje obrazany od nich czy to cos innego.
5 miesięcy temu / Nick
 
Pan nasz Jezus Chrystus podał nam te znaki a zadziwiające jest to z jaką dokładnością się wypełniają na naszych oczach. Faryzeusze niby uczeni w piśmie a nie rozpoznali znaków chociaż sam Syn Boga żywego przyszedł i nauczał. dzisiejsi faryzeusze niby uczeni w piśmie a odrzucają Słowo Boże pod płaszczykiem braterstwa,fałszywego miłosierdzia, pożądliwości iść za duchem tego świata dla tego wierzący w Jezusa i wypełniający Jego wolę i nakazy będą i już są prześladowani przez tych, którym się wydaje że oni wierzą i wypełniają wolę Boga. Módlcie się o światło Ducha Świętego by ukazywało Wam prawdę i zasadzki złego ducha. Prawdziwy kościół niewiasta jest prześladowany przez nierządnicę albowiem kłamstwo umiłowali to zostało na nich dopuszczone, mają pasterza jakiego chcieli a wkrótce ustąpi Ten który go powstrzymuje i ujawni się syn zatracenia to się wypełnia. Trzeba walczyć modląc się koronką do Bożego miłosierdzia i różańcem każdego dnia.
5 miesięcy temu / plk
 
Marx i jemu chrześcijano-podobni zniszczyli kościół w Niemczech no to czas go zniszczyć w wymiarze globalnym. Nazwisko mówi, ciekawe czy przypadkiem, samo za siebie. W destrukcji i wszelkich dewiacjach niemcy mają "sukcesy" od początku istnienia tego zbrodniczego narodu, czego kulminacja miała miejsce za rządów Hitlera w III Rzeszy. Widać jednak, że dalej im się śni "uber alles". I tak to upada na naszych oczach chrześcijaństwo. Pozostaje modlitwa, pokuta i nawrócenie, bo za chwilę nie będzie czego zbierać. Islam i neo-marksizm zbiera zbierają swoje zbrodnicze żniwo.
5 miesięcy temu / CZASY KOŃCA
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.