DZIŚ JEST:   01   GRUDNIA   2020 r.

Św. Edmunda Campion, męczennika
Św. Eligiusza, biskupa
 
 
 
 

Kard. Marx: To czas przełomu. Synod Amazoński zmieni Kościół w Europie

Kard. Marx: To czas przełomu. Synod Amazoński zmieni Kościół w Europie
fot. Michael Thaidigsmann, commons.wikimedia.org

Synod Amazoński będzie miał duży wpływ także na Kościół w Europie – zapewnia kard. Reinhard Marx. Zdradza ponadto, że Niemcy chcą dalej pracować nad wprowadzeniem w Kościele interkomunii z protestantami.

 

W czwartek 26 września zakończyło się zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Niemiec w Fuldzie. Na oficjalnej stronie Episkopatu opublikowało całość kilkunastostronicowego wystąpienia przewodniczącego, kard. Reinharda Marxa. Sprawdziliśmy, co niemieccy liberałowie szykują dla Kościoła.

 

Kardynał Marx skomentował w swoim wystąpieniu głośny list, jaki do niemieckich katolików wysłał papież w sprawie Drogi Synodalnej. W ocenie Marxa, który powołał się tu na nuncjusza apostolskiego w Niemczech, abp. Nikolę Eterovicia, Ojciec Święty dostrzega, że nadszedł czas wielkich zmian.

 

- Papież Franciszek stwierdza jasno, że stoimy u progu przełomu dziejowego, w obliczu którego dyskusje są uprawnione i konieczne. Zachęca do kroczenia Drogą Synodalną i patrzenia w przyszłość z ufnością i chrześcijańską nadzieją – mówił Marx, referując wystąpienie, jakie na zebraniu plenarnym wygłosił abp Eterović.

 

Następnie przekonywał, że Rzym daje Drodze Synodalnej zielone światło.

 

- Dla Drogi Synodalnej nie ma w Rzymie znaku stop i stąd będziemy nią iść dalej. To wynik [moich] rozmów w Rzymie – stwierdził dosłownie. Odniósł się do swojej niedawnej obecności w Watykanie, gdzie rozmawiał osobiście z papieżem oraz z członkami watykańskich kongregacji, przekonując o całkowitej prawomocności niemieckich zamierzeń.

 

Marx zapewnił, że Droga Synodalna przyniesie ze sobą konkretny przełom. - Jesteśmy świadomi tego, że Droga Synodalna zmieni Kościół. Proces synodalny bez reform jest nie do pomyślenia – powiedział.

 

- Dyskusji podlegają pojęcia ewangelizacji, teologia Ludu Bożego, znaczenie znaków czasu w świetle Ewangelii jako źródeł poznawczych – mówił następnie.

 

Powyższe tematy są poruszane obok czterech wielkich zagadnień Drogi Synodalnej: celibatu, moralności seksualnej, podziału władzy w Kościele, roli kobiet.

 

Następnie przewodniczący niemieckiego Episkopatu mówił o Synodzie Amazońskim, w którym weźmie zresztą osobisty udział.

 

- Podobne synody specjalne dla określonych regionów świata odbywały się w 2010 roku w sprawie Bliskiego Wschodu oraz w 2009 roku w sprawie Afryki. Na nadchodzącym synodzie mają zostać odnalezione nowe drogi ewangelizacji oraz odpowiedzi na kryzys ekologiczny w Amazonii – powiedział.

 

Jak stwierdził, Synod Amazoński jest jednak pod pewnym względem wyjątkowy.

 

- Szczególność tego synodu polega na tym, że w jednym regionie ma zostać skonkretyzowane to, co papież Franciszek zamyślił dla całego Kościoła w encyklice Laudato si' (2015). I tak dokument przygotowawczy problematyzuje społeczne i ekologiczne skutki eksploatowania surowców jak drewno, ropa, gaz i metale szlachetne. Dyskusja obejmie także pożary, konflikty, wypędzenia rdzennych ludów i monokultury. Wewnątrzkościelne tematy to rdzenne tradycje i duszpasterstwo w trudno dostępnych regionach – wskazał.


Marx jest przekonany, że Synod Amazoński zmieni także Kościół katolicki w Europie.

 

- Choć synod tematycznie odnosi się do określonego regionu w Ameryce Południowej, zalecenia sformułowane w dokumencie przygotowawczym wykraczają poza obszar geograficzny, częściowo dotykając całego Kościoła lub odnosząc się do przyszłości planety. Dzięki temu ścieżki duszpasterstwa w obszarze Amazonii mogą wskazywać kierunek malejącym Kościołom w Europie. Watykan podkreśla jednak słusznie, że rozwiązania z Ameryki Łacińskiej nie dadzą się po prostu kopiować – wskazał hierarcha.

 

Dalej purpurat odniósł się do dialogu ekumenicznego. Mówił z zadowoleniem o dopuszczeniu do Komunii świętej niektórych protestantów, co Niemcy uczynili w roku 2018 za zgodą papieża Franciszka. Wyrażał nadzieję, że to nie koniec.

 

- Im bliżsi jesteśmy sobie na ekumenicznej drodze zbliżenia, tym większa jest nadzieja na wspólnotę Stołu Pańskiego. W oczekiwaniu na trzecie Ekumeniczne Spotkanie Katolików to życzenie jest wyrażane jeszcze silniej – powiedział.

 

Następnie odwołał się do pisma, jakie 11 września ogłosiła wspólnie grupa niemieckich teologów katolickich i ewangelickich. W tekście „Wspólnie przy Stole Pana”mówi się o rzekomym braku teologicznych przeszkód na drodze do interkomunii.

 

- Ten głos ma w sobie wielki ładunek i zachęca do tego, by dalej pracować przy tej problematyce i szukać właściwych rozwiązań – stwierdził kardynał Marx.

 

Źródło: dbk.de

 

Pach


DATA: 2019-09-27 21:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zaczynam czuć obrzydzenie, do przykładów zaprzaństwa, pogaństwa i postępactwa niektórych niemieckich biskupów
ponad 1 rok temu / DNA
 
Ekumenizm już dawno "nawraca" katolików na protestanckie tory i to protestantyzm wciska się bardzo głęboko w nasz katolicyzm. A mnie, katoliczce wydawało się, ze ekumenizm jest po to, by świadcząc o Bogu zasiewać ziarna katolicyzmu u innych.
ponad 1 rok temu / Maryna
 
Czyli dorzecze Amazonki to tylko chwytliwy pretekst dla szerszych kombinacji...
ponad 1 rok temu / sp
 
@Janek: Wierzą, że Chrystus pozostaje pod postacią Hostii poza zgromadzeniem i że należy Go adorować?
ponad 1 rok temu / M.
 
Polecam książkę: ,,Przerywam zmowę milczenia"-Abp. J.P.Lenga odc.1- czyta Iwonna Teresa, na kanale - Pozwólcie ukochać się Bogu Iwonna Teresa, z dnia 3 sty 2019
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
@! Nie znasz się to sie nie wypowiadaj! Protestanci z trzech głównych nurtów mają pokute - spowiedź powszechną jak i uszną to po pierwsze, a po drugie wierzą że w najświętszym sakramencie jest obecny prawdziwy Chrystus, nie tylko symboliczny. W nakwiekszym uproszczeniu katolicy wierzą w calkowite przeistoczenie, a protestanci że opłatek jest jednoczesnie chlebem i ciałem, i że jest nim tylko w monencie konunii, a po za tym można się osobiście modlić i też za zmarłych, jeżeli odczuwa się taką potrzebę, choć nie jest to konieczne. Kto nie jest przeciwko nam ten jest z nami!!! Amen.
ponad 1 rok temu / Janek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.