DZIŚ JEST:   26   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca Ruiz i Towarzyszy
Św. Kosmy i Damiana
 
 
 
 

Kard. Hummes: Synod zdecyduje o wyświęcaniu żonatych mężczyzn

Kard. Hummes: Synod zdecyduje o wyświęcaniu żonatych mężczyzn
fot. YouTube / Centro Ático PUJ

Jesienny Synod Amazoński zdecyduje o kwestii udzielania święceń kapłańskich żonatym mężczyznom – mówi kard. Claudio Hummes, najwyższy rangą hierarcha zaangażowany w przygotowywanie zgromadzenia.

 

Kardynał Hummes jest emerytowanym arcybiskupem Sao Paulo w Brazylii. W latach 2006-2010 pełnił posługę prefekta Kongregacji ds. Duchowieństwa w Kurii Rzymskiej. Obecnie koordynuje w Ameryce Południowej przygotowania do Synodu Amazońskiego. Szerzej znany jest głównie ze swojego stanowiska w sprawie udzielania święceń kapłańskich żonatym mężczyznom.

 

Hummes jest mianowicie zwolennikiem wprowadzenia w niektórych częściach Kościoła tak zwanych święceń viri probati. Purpurat prezentował takie poglądy już przed laty, ale od czasu objęcia papieskiego tronu przez Franciszka robi to coraz otwarciej. Ostatnio – w rozmowie z brazylijskim pismem „O Estado de Sao Paulo”.

 

- Papież mówi o nowych drogach. Dyskusja na temat święceń dotyczy tych nowych dróg. Obecnie Kościół nie dysponuje wystarczająca liczbą kapłanów dla wspólnot. Brakuje księży. To ksiądz celebruje mszę, słucha spowiedzi i udziela namaszczenia chorych – powiedział hierarcha. Zapytany następnie, czy odpowiedzią może być wyświęcanie żonatych, odparł wprost: - To Synod powie „tak” lub „nie”.

 

Jak dodał, jego zdaniem odpowiedź nie musi dotyczyć Kościoła powszechnego, ale na przykład tylko Amazonii, gdzie sytuacja jest - jak to określił - „ekstremalna”.

 

Co ciekawe, kard. Hummes nie wykluczył dopuszczenia do święceń kapłańskich także… kobiet. Pytany o tę sprawę odparł tylko enigmatycznie: - Ta sprawa jest dużo bardziej odległa.

 

Papież podczas niedawnej konferencji prasowej na pokładzie samolotu powiedział, że nie podejmie decyzji o zniesieniu celibatu w całym Kościele; dodał jednak, że rzecz można rozważyć w przypadku określonych terytoriów, jak Amazonia czy wyspy na Pacyfiku. Powołał się na myśl bp. Fritza Lobingera z RPA, który postuluje wprowadzenie swego rodzaju ograniczonego prezbiteriatu dla żonatych; tacy kapłani nie mogliby na przykład spowiadać ani kierować parafią.

 

W koncepcji Lobingera dalszym krokiem zmian powinna być także zgoda na udzielanie święceń kobietom.

 

Źródło: katholisches.info, własne pch24.pl

Pach

 


DATA: 2019-03-26 08:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co do kapłaństwa kobiet, to tak jak podkreślał Benedykt XVI, Kościół nie ma władzy wyświęcać kobiet na prezbiterów, jest to poza jego kompetencjami. Sam Kościół Święty idzie za przykładem Jezusa Chrystusa, który na swoich najbliższych uczniów mianował tylko mężczyzn, tak więc wszystkie kobiety "wyświęcone" nie otrzymają łaski Ducha Świętego, bo żaden z ludzi, nawet tych świętych, nie ma takiej władzy, bo to kompetencje Boskie.
ponad 1 rok temu / Argon39
 
A czemu ni wpadną na pomysł aby modlić się o powołania kapłańskie całą Amazonią?
ponad 1 rok temu / GR
 
@trooper W Rosji pewnie problemu nie ma, bo nie ma już świadków
ponad 1 rok temu / 7654
 
Niebywale interesująca inicjatywa pozwalająca określić stan degradacji księży posoborowego kościoła. Warto wnioskować do Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego SAC o badania w przedmiocie ilu księży ma rodziny i jest gotowych funkcjonować "jawnie" zgodnie z nowymi wytycznymi.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Od ziarnka do ziarnka, aż zbierze się miarka...
ponad 1 rok temu / Zbigniew
 
Kiedyś celibat nie był obowiązkowy jak teraz i w kościołach wschodu nie obowiązuje i jakoś tam problemu z pedofilią i brakiem księży nie ma.
ponad 1 rok temu / trooper
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.