DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2019 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Kard. Gerhard Müller ostro krytykuje planowane zmiany w Kurii Rzymskiej

Kard. Gerhard Müller ostro krytykuje planowane zmiany w Kurii Rzymskiej
Fot. REUTERS / Max Rossi / File Photo / FORUM

Kardynał Gerhard Ludwig Müller ostro skrytykował plany zmian w Kurii Rzymskiej. W rozmowie z niemiecką „Passauer Neue Presse” stwierdził, że widać w nich brak wiedzy teologicznej autorów; nie ma też właściwej koncepcji źródeł, istoty i misji Kościoła.

 

 

W tym roku papież Franciszek ma ogłosić nową konstytucję apostolską, która zastąpi konstytucję Pastor bonus św. Jana Pawła II z 1988 roku. Według upublicznionych jak dotąd informacji, dokument zmniejszy rolę Stolicy Apostolskiej, przekazując szersze uprawnienia poszczególnym Konferencjom Episkopatu, w tym pewne kompetencje doktrynalne. W samej Kurii Rzymskiej centralną pozycję utraci Kongregacja Nauki Wiary, która strzeże czystości doktryny. Najważniejszym urzędem stanie się Kongregacja ds. Ewangelizacji.

 

Rewolucję instytucjonalną skomentował właśnie w bardzo ostrych słowach były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kardynał Gerhard Ludwig Müller. Udzielił on bawarskiej „Passauer Neue Presse” wywiadu, w którym  niezwykle krytycznie ocenił plany papieża Franciszka oraz jego bezpośredniego zaplecza.

 

Według hierarchy, projektowi reorganizacji Kurii Rzymskiej „brakuje kluczowej koncepcji źródeł, istoty i posłannictwa Kościoła”. Wstępny dokument jest w jego ocenie „konglomeratem subiektywnych pojedynczych idei, pobożnych życzeń, apeli moralnych z pojedynczymi cytatami z tekstów soborowych i obwieszczeń obecnego papieża”.

 

- Nie ma tam jasnego rozróżnienia między światową instytucją Watykanu jako suwerennego państwa, Stolicą Apostolską jako podmiotem prawa międzynarodowego, a czysto kościelnym uzasadnieniem prymatu papieża, który jako biskup Rzymu i następca Apostoła Piotra jest widzialną zasadą i fundamentem jedności w objawionej wierze wszystkich Kościołów lokalnych opartych na biskupach – stwierdził kardynał.

 

Müller podkreślił też, że palącą koniecznością byłoby usunięcie wielkiego błędu Pawła VI, który uczynił sercem Kurii Rzymskiej Sekretariat Stanu; Franciszek jednak ten błąd chce jeszcze pogłębić. Tekst projektu nowej konstytucji apostolskiej sugeruje nawet, jakoby „najwyższą misją papieża” nie było stanie na straży Urzędu Nauczycielskiego, ale zabiegi dyplomatyczne i kontakty ze światem.

 

- Dostępny projekt miota się między uduchowieniem pożądanego nastawienia wszystkich współpracowników Kuriimowa jest o „misjonarskim nawróceniu” – oraz między zeświecczoną koncepcją Kościoła, który powinien być prowadzony jak jakiś koncern międzynarodowy, jakby chodziło o równowagę władzy między centralą a filiami i stąd o docenienie miejscowych oddziałów – stwierdził były prefekt KNF.

 

Hierarcha zaznaczył, że papież nie ma prawa przydawać lub odbierać biskupom jakiegokolwiek znaczenia, bo biskupów ustanowił sam Jezus Chrystus. Nie są oni „lokalnymi reprezentantami papieża”, ale mają apostolską władzę daną im przez Boga. Papież jest tymczasem „takim biskupem, jak inni; ma jednak szczególne zadanie zabezpieczania jedności Kościoła w wierze i wspólnocie sakramentów”, podkreślił kardynał.

 

Niemiecki purpurat bardzo krytycznie wypowiedział się też o nadaniu szczególnego znaczenia Kongregacji ds. Ewangelizacji, bo – jak wskazał – ewangelizacja jest zadaniem całego Kościoła, a nie w jakiś wyjątkowy sposób papieża. Jego szczególną misją jest co innego. – Choć ogólnokościelny Urząd Nauczycielski jest powodem istnienia papieskiego prymatu, w dostępnym projekcie nauka wiary wydaje się być jedynie jednym z dowolnych zadań papieża pomiędzy wieloma innymi, a przede wszystkim [jawi się jako] poddana jego światowym obowiązkom – mówił hierarcha.

 

W ocenie rozmówcy Passauer Neue Presse, opis Kongregacji Nauki Wiary zaprezentowany w dokumencie wskazuje na „wstrząsającą nieświadomość teologiczną” autorów tekstu.

- Fałszywie lub opacznie używa się tam tak podstawowych pojęć teologii katolickiej jak objawienie, Ewangelia, Pismo Święte, Tradycja Apostolska czy kościelny Urząd Nauczycielski. Nie rozróżnia się między objawioną wykładnią wiary a nauką akademicką – stwierdził, krytykując też nadużywanie w tekście pojęcia „synodalności”, traktowanego niemal jak zaklęcie.

 

 

Pach

 

Źródło: pnp.de

 

 

 


DATA: 2019-05-06 18:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"w tym pewne kompetencje doktrynalne" Czyli co? Prawdy wiary różne w zależności od widzimisię episkopatów? Przerażające to mało powiedziane! Przecież to jawne rozbicie jedności wiary Kościoła!
1 miesiąc temu / Jacek
 
Ostatni przytomny niemiecki kardynał...
4 miesiące temu / Observer
 
Episkopaty będą mieć "grzebać w doktrynie". A jak jakiś "egzotyczny" episkopat uzna racje O. dra Marcina Lutra z Witembergii i zlikwidują parę sakramentów itp itd? I ogłoszą nową teologie moralną, której podstawy opracował "wybitny" teolog z Polak: "Róbta co chceta" - to po co jak sie w wielu sprawach ja się hamowałem?
4 miesiące temu / "tohu wabohu"
 
Do Rob - kard Dziwisz i kard Nycz nawet nie pisną. "Okopali sie" na w swoich pozycjach. Smutne!
4 miesiące temu / non paevalebunt
 
Tego typu kryzysu chyba jeszcze nie było w Kościele. Kryzys dotyczący magisterium papieskiego. Kryzys Skały!
4 miesiące temu / mgr dogmatyki
 
Polski episkopat zbratał i swatał się z cerkwią ruską z Cyrylem na czele, agentem GRU. Więc wszystko u nas "charaszo"!
4 miesiące temu / Janusz z Koloni
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.