DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Kard. Gerhard Müller broni swojego podpisu pod „Apelem do Kościoła i świata”

Kard. Gerhard Müller broni swojego podpisu pod „Apelem do Kościoła i świata”
Fot. MA / PCh24.pl

Kard. Gerhard Ludwig Müller broni swojego podpisu pod „Apelem do Kościoła i świata”, który wyszedł z inicjatywy abp. Carlo Marii Viganò. Jego zdaniem krytycy zamiast rzucać epitetami powinni raczej podjąć merytoryczną debatę.

 

Apel, podpisany przez kilku kardynałów, szereg biskupów i wielu prominentnych teologów i działaczy katolickich, jest skierowany przeciwko walce z cywilizacją chrześcijańską i zastępowaniem jej pod płaszczykiem troski o zdrowie technologiczną tyranią, która ma sprowadzić ludzkość do wymiaru wirtualnego.

 

Tekst został przyjęty bardzo krytycznie przez Konferencję Episkopatu Niemiec. Jej przewodniczący bp Georg Bätzing powiedział, że niemieccy hierarchowie nie podzielają oni oceny kryzysu koronawirusa zawartej w apelu i uważają, że wprowadzone restrykcje, także te dotyczące sprawowania Mszy świętej, były racjonalne i odpowiedzialne.

 

Rzecz skomentował też wikariusz generalny diecezji Essen, ks. Klaus Pfeffer, według którego apel wyraża teorie spiskowe i prawicowo-populistyczną retorykę, a jego sygnatariusze sieją strach i zatruwają współpracę społeczną.

 

Z kolei biskup Essen, Franz-Josef Overbeck, wezwał do zdecydowanego sprzeciwu wobec „populizmu i teorii spiskowych” oraz zaapelował, by Kościół troszczył się o zachowanie „liberalnych, demokratycznych i wolnościowych podstaw społeczeństwa”.

 

W rozmowie z katolickim portalem „Die Tagespost” kard. Gerhard Müller powiedział, że apel został wykorzystany przez niektóre kręgi kościelne do uderzenia w ich przeciwników. - Dziś każdego, kto myśli inaczej, oskarża się o głoszenie teorii spiskowych - stwierdził.

 

Purpurat wyraził też ubolewanie, że krytyka skupia się na nim, choć sygnatariuszy apelu jest wielu.

 

Hierarcha dodał, że sam zgodził się na umieszczenie swojego podpisu pod tekstem po rozmowie telefonicznej i nie traktuje apelu jako jakiejś wyczerpującej naukowej analizy.

 

Tych, którzy krytykują apel, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary zachęcił do rzeczowej i opartej na argumentach debaty, a nie do obrzucania inaczej myślących epitetami.

 

Źródła: Katholisch.de, die-tagespost.de

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-05-11 09:22
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
29
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Co roku w Polsce mamy ok. 12000 zgonów na zapalenie płuc , na tzw. Cow Id podobno ok 800 ... Więc gdzie tu logika niszczenia całej gospodarki i paniki ?? Ok. 80000 rocznie umiera na choroby niedokrwienne a wszystkich zgonów w PL co roku mamy ok 400 tyś... Więc cała ta "pandemia" to skok na wolności, na gospodarkę i na wiarę ...
24 dni temu / deg
 
Nie trzeba niczego tłumaczyć wystarczy statystyka zgonów ogółem - nie ma żadnej epidemii oprócz epidemii strachu . Za tym strachem "siły ciemności" zmieniają porządek świata a o potędze tych siły i skali przeprowadzanych zmian świadczy bezwzględne posłuszeństwo wszystkich wydawałoby się "potęg" świata . Dziwi tylko że wśród "hierarchów" znaleźli się jeszcze WIERNII PRAWDZIE , a PRAWDA to jedno z imion Jezusa .
25 dni temu / dadfas
 
Z podpisania tego apelu mozna byc tylko dumnym ,kompletnie nie rozumiem krytyki takiego zachowania,mozna to chyba wytumaczyc tylko kompletnym wypaczeniem wartosci i porzadku Bozego w glowie.
26 dni temu / Nick
 
Kardynał broni swego Sumienia i oby to czynił z równym zdecydowaniem jak Św. Andrzej Bobola. Choć mam poważne wątpliwości, co do Jego odwagi, bo miał najwyższy Urząd po Papieżu i niestety tej odwagi mu jakoś . . . brakowało !
26 dni temu / AndrzejBR
 
Liberalizm to wcielone zło panoszy się coraz bardziej
26 dni temu / Polak
 
Zdziwiłbym się jakby niemiecki episkopat wyraził się pozytywnie o jakiejkolwiek inicjatywie odwołującej się do wartości chrześcijańskich.
26 dni temu / Wernyhora
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.