DZIŚ JEST:   23   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Ojca Pio z Pietrelciny
Św. Tekli, męczennicy
 
 
 
 

Kard. Gerhard Müller: Kościół w Niemczech ulega protestantyzacji

Kard. Gerhard Müller: Kościół w Niemczech ulega protestantyzacji
fot. REUTERS/Max Rossi/File Photo/FORUM

Kościół katolicki w Niemczech protestantyzuje się, szukając poklasku świata i zapominając o wierności Bogu. Zupełnie porzucono męczeński wymiar posługi biskupa – mówi kard. Gerhard Müller.

 

Kardynał Gerhard Ludwig Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, udzielił obszernego wywiadu portalowi „The Catholic World Report”. Wskazuje w nim na przyczyny kryzysu Kościoła katolickiego w Niemczech i Europie, którego efektem jest porzucanie wiary katolickiej i postępująca protestantyzacja.

 

Purpurat mówił między innymi o najgłębszych powodach, dla których niemiecki episkopat wychodzi ciągle z propozycjami zmian niezgodnych z nauczaniem Kościoła katolickiego.

 

- Grupa niemieckich biskupów, z ich przewodniczącym na czele [kard. Reinhardem Marxem – red.], uważa się za trendsetterów Kościoła katolickiego w marszu do nowoczesności. Sekularyzację i dechrystianizację Europy postrzegają za nieodwracalne. Stąd Nowa Ewangelizacja – program Jana Pawła II i Benedykta XVI – jest w ich ocenie bitwą wydaną obiektywnemu biegowi historii, przypominającym walkę Don Kichota z wiatrakami. Szukają dla Kościoła niszy, w której mógłby spokojnie przetrwać. Dlatego wszystkie doktryny wiary sprzeczne z „mainstreamem”, konsensusem społecznym, muszą zostać zreformowane – powiedział Müller.

 

Były Strażnik Wiary wskazał, że jedną z konsekwencji takiej postawy jest dążenie do udzielania Komunii świętej nawet niekatolikom oraz katolikom niepozostającym w stanie łaski uświęcającej. Dlatego, kontynuował, biskupi Niemiec zajmują się takimi tematami jak błogosławienie par homoseksualnych, interkomunia z protestantami, relatywizacja sakramentalnego małżeństwa, wprowadzanie viri probati i związane z tym zniesienie celibatu, aprobowanie relacji seksualnych przed i poza małżeństwem. Według Müllera wszystkich, którzy „traktują poważnie doktrynę katolicką” zwolennicy tego kursu modernizacyjnego piętnują jako konserwatystów i wydają na pastwę antykatolickich mediów liberalnych.

 

- Mamy do czynienia z rażącym procesem protestantyzacji – ocenił. Jak dodał, część biskupów zwykłe papieskie wypowiedzi padające w wywiadach z dziennikarzami traktuje jak prawdę objawioną, o ile tylko można za ich pomocą uzasadnić rozwadnianie wiary katolickiej. Z drugiej strony katolicki prawdy wiary traktuje się tak, jakby były zmienne i zależne od wewnątrzkościelnej polityki.

 

Kardynał wskazywał, że w XVI wieku przerażający był stan wiedzy o wierze katolickiej nawet wśród biskupów; ludzie Kościoła zajmowali się zbyt chętnie polityką i władzą. Dzisiaj, dla odmiany, dla wielu najważniejsza jest akceptacja przez świat mediów.

 

- Piotr i Paweł ponieśli męczeństwo za Chrystusa w Rzymie, centrum władzy ich czasów. Nie byli fetowani przez władców tego świata jako bohaterowie, ale raczej wyszydzani jako chrześcijanie na krzyżu. Nie wolno nam zapominać o męczeńskim charakterze posługi piotrowej i urzędu episkopalnego – zaznaczył.

 

Purpurat odniósł się także do najnowszej kontrowersji – dopuszczenia przez niemieckich biskupów niektórych protestantów do Komunii świętej. Müller podkreślił, że w istocie żaden biskup nie ma takiej władzy, ale niestety dziś brakuje znajomości wiary katolickiej.

 

- [Biskupi] usprawiedliwiają niewierność wierze katolickiej rzekomą troską duszpasterską lub wyjaśnieniami teologicznymi, jakkolwiek przeczą one zasadom wiary katolickiej. Wszelka doktryna i praktyka musi być zakorzeniona w Piśmie Świętym i Tradycji Apostolskiej, nie może przeczyć wcześniejszym dogmatycznym wypowiedziom Magisterium Kościoła. A z tym właśnie mamy do czynienia w przypadku zezwalania niekatolickim chrześcijanom na przyjmowanie Komunii podczas Mszy świętej – powiedział.

 

Jak dodał kardynał, protestant może otrzymać Eucharystię tylko w razie ryzyka śmierci – i to jeżeli podziela w pełni wiarę katolicką, stając się tym samym de facto katolikiem, choć nie ogłasza tego oficjalnie.

 

Były prefekt Kongregacji Nauki Wiary oceniał też stan wiary katolickiej w Niemczech i Europie.

 

- Popularność w  oczach opinii publicznej jest dzisiaj kryterium bycia rzekomo dobrym biskupem lub księdzem. Doświadczamy nawrócenia do świata zamiast do Boga, przeciwnego stwierdzeniu Apostoła Pawła: A zatem teraz: czy zabiegam o względy ludzi, czy raczej Boga? Czy ludziom staram się przypodobać? Gdybym jeszcze teraz ludziom chciał się przypodobać, nie byłbym sługą Chrystusa (Ga, 1, 10) – powiedział kardynał Müller.

 

Pach

Źródło: catholicworldreport.com


DATA: 2018-06-30 18:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Glownie bym tu wskazal na zielonoświątkowcow bo to prawdziwe zagrozenie dla Kk jest ich juz ok 800 mln. A powstali na poczatku 20 wieku nie dosc ze atrakcyjne modlitwy dla sprotestantyzowanego katolika to jeszcze pelne pseudo cudow ktore dowodzą ze to prawdziwy powiew Ducha sw.Tragedia wszytko jest dozwolone bo kazdy moze powiedziec że to Duch sw go natknął.
ponad 2 lata temu / Servus
 
Dziwne dopiero teraz Kardynał przejrzał.
ponad 2 lata temu / iskierka
 
Niemcy to kolebka rewolucji (od protestanckiej Lutra poczynając), -izmów (od marksizmu i nihilizmu poczynając) i wojen światowych i ludobójstw (od Polaków i Żydów poczynając). A teraz herezja protestancka w Kościele. Kard. Gerhard Müller nie powiedział nic odkrywczego. Ale dobrze, że powiedział, bo jak ja mówiłem to nikt nie wierzył w moje spostrzeżenia.
ponad 2 lata temu / Jurek
 
Bogu dzieki sa jeszcze prawdziwi słudzy winnicy Pańskiej.
ponad 2 lata temu / Rita
 
Kościół wszędzie ulega protestantyzacji. Np. w NOM wprowadzono elementy z nabożeństw protestanckich (znak pokoju, pozycja kapłana, dopuszczenie świeckich do czynności liturgicznych, usuniecie łaciny, Komunia Św. na stojąco i na rękę, muzyka nielicująca z powagą Mszy Św., likwidacja pokłonów, klękań itd.). W zasadzie już myślimy i zachowujemy się jak protestantanci, tylko o tym nie wiemy. Ludzie młodzi nie zdają sobie sprawy jakich zmian dokonano w ostatnich 50 latach, że Kościół w zasadzie odciął się od korzeni. Na szczęście idzie kontrewolucja, powstają tradycyjne parafie, wraca dawna liturgia, słowem jest nadzieja.
ponad 2 lata temu / marco
 
Msze po ktorej jest modlitwa o uzdrowienie. Wielu ludziom pomaga zblizyc sie do Boga Ja sam doznalem tam uzdrowienia. Oczywiscie Msza Swieta ma taka sama wartosc gdziekolwiek jest odprawiana i jest najwiekszym skarbem katolikow. Jesli chodzi o to co mowi kard. Mueller ma racje.
ponad 2 lata temu / Mt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.