DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Kard. Cordes: nieprzemijająca jest wartość dziewictwa i celibatu

Kard. Cordes: nieprzemijająca jest wartość dziewictwa i celibatu
fot. Max Rossi / REUTERS / FORUM

Współczesnym ludziom wydaje się, że życie bez seksu jest wyzute z sensu. „Bezżenni dla Królestwa” są tym więcej wielkim znakiem życia wiecznego. Szczęście nie jest im odbierane; otrzymają je w niebiańskiej wspólnocie z Trójjedynym Bogiem – mówi kard. Paul Josef Cordes.

 

Kard. Paul Josef Cordes to były przewodniczący Papieskiej Rady Cor Unum, aktywny uczestnik debaty o przyszłości Kościoła katolickiego, stający zawsze po stronie Tradycji. W tym roku ten z Niemiec rodem hierarcha ogłosił krótką książeczkę apologetyczną poświęconą kwestii dziewictwa. O wartości wstrzemięźliwości płciowej w Kościele mówił w rozmowie z prominentnym niemieckim dziennikiem katolickim, „Die Tagespost”.

 

Hierarcha podkreśla, że ewangeliczne słowa Pana Jezusa o życiu we wstrzemięźliwości budziły opór nawet u Jego uczniów. Także dzisiaj nie brak takich katolików, którzy domagają się rewizji Pańskiego nauczania. Przyjmują za swoją współczesną światową wizję, zgodnie z którą ludzkie życie pozbawione przyjemności płciowych jest absurdalne.

 

Purpurat wskazał, że w historii Kościoła katolickiego nie brakowało ruchów, sekt i myślicieli, którzy Chrystusową radę o życiu wstrzemięźliwym absolutyzowali, czyniąc ze wszystkiego co cielesne rzecz diabelską. Byli to między innymi manichejczycy czy katarzy. Sprawę raz na zawsze wyjaśnił św. Jan Paweł II, przedstawiając precyzyjnie nauczanie Kościoła świętego na temat ludzkiego ciała. Jest więc nasze ciało dobre, bo stworzone przez Boga.

 

Dzisiaj wszakże nader chętnie zapomina się o tym, że Jezus Chrystus nakazał nam miłować nie tylko „bliźniego swego jak siebie samego”, ale przede wszystkim – Pana Boga. Miłość do Stwórcy zanika, a stąd także poczucie sensu totalnego się Jemu oddania, wskazuje kardynał. Stąd właśnie problemy z akceptacją ideałów dziewictwa i celibatu.

 

Homo homini lupus, mawiali starożytni; i rzeczywiście, wskazuje kardynał Cordes, jest w ludziach zwierzęca w istocie agresywność. Jak mówi Pismo Święte, jesteśmy „źli” (Mt 7, 11). - To, co nazywamy kochaniem, jest – choć często się to skrywa – napędzane przez pragnienie panowania i posiadania. Żądzy nie mogą opanować apele moralne. Dopiero łaska Chrystusa może przekształcić naszego żarłocznego Erosa w Agape, a więc Bożą miłość niepamiętania o samym sobie - mówi hierarcha. Ci, którzy wybierają życie wstrzemięźliwe, celibat czy dziewictwo, sięgają po zbawczą moc naszego Pana, pokazują, jak można pokonać „wilka w człowieku”.

 

Hierarcha podkreślił, że „bezżenni dla Królestwa” są niesamowitym znakiem nadziei; choć pragną pełni szczęśliwości wybierają wstrzemięźliwość, wierząc w Bożą obietnicę szczęścia; szczęście to nie jest im odbierane, a jedynie odraczane. - Otrzymają je w darze, gdy osiągną wieczną wspólnotę z Trójjedynym Bogiem - wskazuje kardynał.

 

Źródło: die-tagespost.de

Pach


DATA: 2019-09-17 08:35
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Uważam, że małżeństwo i celibat to dwie strony tego samego medalu. W obu chodzi o wierność i bez Bożej łaski ciężko w niej wytrwać. To nie przypadek, że z kryzysem małżeństw idzie w parze atak na celibat. W obu wypadkach decyduje brak wiary i odwołania się do mocy sakramentów, którymi są kapłaństwo i małżeństwo. Z Bogiem.
ponad 1 rok temu / Łukasz
 
Beata, też tak myślę.
ponad 1 rok temu / Tomek
 
Czekać na szczęście dopiero w wieczności? Bycie nieszczęśliwym "jedynie" te przeciętnie 80 lat byłoby nie do wytrzymania! Jak najbardziej ci, co są bezżenni dla Chrystusa, są szczęśliwi i tu na ziemi! A kryzysy, czy "ciemne noce" bywają i w małżeństwie. W dzisiejszych czasach pewnie częściej niż u osób duchownych.
ponad 1 rok temu / Beata
 
To zwykłe intelektualne kombinacje. Jaka to wartość, owa wstrzemięźliwosc? Ani to dobre, ani złe. Przyjemność jedt dobra, cierpienie złe. Jak nikogo nie krzywdzisz, jest OK.
ponad 1 rok temu / Rak
 
A w dzisiejszej liturgii czytanie z Pierwszego Listu Świętego Pawła Apostoła do Tymoteusza 1 Tm 3, 1-13. A w nim zalecenia św.Pawła dotyczące powoływania biskupów i diakonów ".... Biskup więc powinien być bez zarzutu, mąż jednej żony, ..... z całą godnością trzymający swoje dzieci w uległości. Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży?" To były oczywiście inne czasy, nie chcę kwestionować wartości celibatu, ale jak było trzeba to Kościół tworzyli i prowadzili żonaci mężczyźni
ponad 1 rok temu / Kolo
 
W szkole katolickiej mówili nam, że w Świetej Rodzinie nie było sexu i to jest nasz przykład - gimnazjalistom mówiono, że stosunek jest zasady tylko w przypadku prokreacji, inaczej to grzech. Czy oni przesadzili? Proszę o stanowisko
ponad 1 rok temu / Aha
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.