DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Kard. Christoph Schönborn: viri probati z Amazonii mogą trafić na cały świat

Kard. Christoph Schönborn: viri probati z Amazonii mogą trafić na cały świat
Fotograf:Wojciech Parfianowicz/Archiwum:Gość Niedzielny/FORUM

Kardynał Christoph Schönborn nie ma wątpliwości: jeżeli Synod Amazoński podejmie decyzję w sprawie liberalizacji celibatu, to będzie one mogła zostać przeszczepiona – w tej czy innej postaci – także na grunt europejski. O viri probati mają decydować sami biskupi z Amazonii, a Europejczycy powinni ich słuchać – twierdzi austriacki hierarcha.

 

Wiedeński arcybiskup kard. Christoph Schönborn cieszy się dużym zaufaniem papieża Franciszka. W 2016 roku to właśnie temu purpuratowi Ojciec Święty powierzył prezentację adhortacji apostolskiej Amoris laetitia, która otworzyła drzwi najpierw do udzielania Komunii świętej rozwodnikom w nowych związkach, a potem – tylko w Niemczech – do otwarcia drogi do Stołu Pańskiego niektórym protestantom. Doskonale znane jest zaangażowanie kardynała na rzecz osób homo-, bi- oraz transseksualnych. Schönborn nie wahał się w przeszłości szokować między innymi występowaniem w katolickiej katedrze u boku Thomasa Neuwirtha – prowokatora znanego jako „Conchita Wurst”. Kardynał w okresie dwóch Synodów o Rodzinie lobbował też na rzecz wypracowania nowego podejścia do osób homoseksualnych, które miałoby się sprowadzać do doceniania rzekomych „wartości” obecnych w związkach jednopłciowych.

 

Schönborn bierze udział w szeroko pojętych przygotowaniach do Synodu Amazońskiego. Jest członkiem dwuosobowej Rady Sekretariatu Generalnego instytucji Synodu Biskupów. Na Synod Amazoński powołał go osobiście papież Franciszek. Hierarcha został też zaproszony przez odpowiedzialną za przygotowanie Synodu organizację REPAM do udziału w niejawnym sympozjum liberalnych biskupów, księży i teologów, które obradowało w czerwcu w Rzymie, przygotowując konkretną agendę programową na zgromadzenie. Stąd jego słowa o Synodzie Amazońskim trzeba traktować bardzo poważnie.

 

Teraz w wywiadzie z podległą sobie austriacką agencją prasową kardynał stwierdził, że ewentualne zmiany w celibacie w regionie Amazonii będą mogły zostać rozszerzone także na inne obszary.

 

Kardynał wyraził opinię, zgodnie z którą w Synodzie Amazońskim idzie przede wszystkim o ekologię i rdzenną ludność, stąd fundamentalne kwestie – jak celibat – będą odgrywać „drugorzędną” rolę. Europejscy uczestnicy zgromadzenia mają się przede wszystkim „uczyć” od biskupów z obszaru amazońskiego. To „pobieranie nauk” ma dotyczyć także… przyszłości kapłaństwa.

 

Schönborn wskazuje, że na Synodzie Amazońskim będzie mówić się o viri probati oraz o roli kobiet w Kościele, bo – jak powiedział – „papież Franciszek rozważa te kwestie”. W ocenie austriackiego purpurata Kościół katolicki „ma już konkretne doświadczenia z żonatymi księżmi”.

 

Decydujące ma być jednak to, „co powiedzą biskupi z regionu Amazonii”. Według kardynała to właśnie ich zdanie ma być najważniejsze, gdy idzie o viri probati. Schönborn przyznaje także wypracowane na Synodzie Amazońskim rozwiązania „mogą mieć działanie przykładu dla całego świata”.

 

Nauczać na zgromadzeniu mają więc biskupi amazońscy. Problem w tym, że oni sami byli wcześniej nauczani przez… niemieckich i austriackich progresistów. Dwie najważniejsze postaci stojące za Synodem Amazońskim to mający niemieckie korzenie i kształcony w Niemczech kard. Claudio Hummes oraz wieloletni biskup brazylijskiej diecezji Xingu, rodzony Austriak, Erwin Kräutler. Wśród najważniejszych hierarchów obecnych na wspomnianym już niejawnym sympozjum przedsynodalnym byli także tak ważni progresiści jak kard. Walter Kasper czy bp Franz-Josef Overbeck. Z kolei w październikowym zgromadzeniu udział weźmie także kard. Reinhard Marx.

 

Sam kard. Christoph Schönborn mówił publicznie, że w jego ocenie dopuszczalne byłoby nie tylko wyświęcanie żonatych mężczyzn, ale także dopuszczenie do kapłaństwa kobiet. Hierarcha sądzi, że do pomyślenia byłoby zwołanie Soboru Watykańskiego III, któremu postawiono by zadanie podjęcia decyzji, czy kobiety mogą otrzymywać święcenia – tak diakonatu, jak i prezbiteriatu i episkopatu.

 

 

Źródła: kathpress.co.at / pch24.pl

Pach

 

  

Polecamy również nasz e-tygodnik poświęcony Synodowi Amazońskiemu.

Aby pobrać „PCh24 Co Tydzień” wystarczy kliknąć TUTAJ.

    

  


DATA: 2019-10-04 15:04
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@t, "Piotr mówi wyraźnie, że Apostołowie opuścili wszystko, by pójść za Jezusem." A za kim pojda "Viri probati"? Jak myslisz???
ponad 1 rok temu / okirex
 
a ty do amazonii! a później.....
ponad 1 rok temu / anioł stróż
 
@t, Piotr mówi wyraźnie, że Apostołowie opuścili wszystko, by pójść za Jezusem.
ponad 1 rok temu / sp
 
Dlaczego celibat jako dyscyplina życia w czystości księży i zakonników, i sprawdzająca się od wieków w Kościele, ma być zniesiony dla Amazonii? Jeśli celibat zostanie zniesiony, stanie się efektem domina innych zmian w kościele. Czy ktoś to może wyjaśnić? Czym różni się Amazonia od innych rejonów świata, gdzie księża uznają i szanują celibat?
ponad 1 rok temu / MX
 
do t, a skąd wiesz, że Piotr nie był celibatariuszem i miał żonę? A pewnie powołasz się na Biblię, tylko, że czytaj co w Biblii jest napisane. Biblia mówi o teściowej Piotra, a nic o jego żonie, więc może był wdowcem. Takie przypadki są nawet współcześnie, całkiem niedawno zdjęcie z prymicji 5 księży w tym ojca i 4 synów, wszyscy celibatariusze, czyli, żyjący w stanie bezżennym, bo matka i żona zmarła. A co do charakterystyki biskupa, to akurat pisał to Paweł, który sam żył jako celibatariusz i chodziło tylko o to, żeby przypadkiem biskupem nie był facet, który ma kilka żon co w tamtych czasach nie było wcale takie rzadkie, że mężczyźni mieli kilka żon, a nie jedną. Ale i tak Paweł pisał, że jego forma życia jest lepsza. No i ostatnia sprawa, żonatym duchownym zalecano życie we wstrzemięźliwości od momentu przyjęcia święceń uchwały odpowiednich synodów. Zanim zaczniesz wypisywać "mądrości", zorientuj się trochę w temacie.
ponad 1 rok temu / Neptun
 
Takie objawienie otrzymała św. Brygida: "Wiedz również i to, że jeżeli jakiś papież dałby kapłanom na zawieranie związku małżeńskiego to on sam zostanie przez Boga ukarany takim wyrokiem, jak człowiek który by tak ciężko zawinił, że według z sprawiedliwości Boga zasługiwał by dosłownie na wyłupienie oczu, na obcięcie języka warg, nosa i uszu, rąk i nóg a także na to by wypuszczono mu całą krew ciała i całkowicie go uśmiercono i wreszcie na to by tak wy trawione ciało rzucony na pożarcie psom i innym dzikim bestiom. Podobnie choć sposób duchowy stałoby się owemu papieżowi, który by dał kapłanom pozwolenie na zawieranie związków małżeństwa...? ?Św. Brygida Wielka, Objawienia i inne dzieła?, s. 239.
ponad 1 rok temu / celibatariusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.