DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Kard. Burke odpowiada papieżowi. „Dubia” trafiły do Kongregacji i do papieskiej rezydencji

Kard. Burke odpowiada papieżowi. „Dubia” trafiły do Kongregacji i do papieskiej rezydencji
Kard. Raymond Burke

Kard. Raymond Burke odpowiedział na „zarzut” papieża Franciszka dotyczący tzw. „Dubiów”. Ojciec Święty twierdzi że nigdy do niego nie dotarły i usłyszał o nich dopiero z mediów. Kard. Burke podkreśla jednak, że „Dubia” zostały osobiście dostarczone do papieskiej rezydencji przez kard. Caffarrę. Miały również trafić do Kongregacji Doktryny Wiary.

 

W 2016 roku kardynał Burke i trzej inni kardynałowie zwrócili się do papieża Franciszka o jasne ustosunkowanie się do zadanych pięciu pytań dotyczących niejasnych, ale niezwykle ważnych sformułowań zawartych w adhortacji „Amoris laetitia”. Do tej pory nie uzyskali odpowiedzi od papieża.

 

Ojciec Święty twierdzi, że nie ustosunkował się do pytań kardynałów, ponieważ „Dubia” nie dotarły do niego przed ich publikacją w mediach. Zarzucił tym samym duchownym, że nie zastosowali się do obowiązujących w Kościele procedur. Franciszek powiedział: „To sposób postępowania, który – tak to ujmijmy – nie jest przyjęty w Kościele, ale wszyscy popełniamy błędy”.

 

Zaprzeczył temu kard. Raymond Burke, jeden z sygnatariuszy „Dubiów”, który podkreślił, że kardynalskie pytania zostały przekazane do papieskiej rezydencji przez kard. Carlo Caffarrę. Oprócz tego, trafiły również oficjalną drogą do Kongregacji Doktryny Wiary. „Przedstawienie Ojcu Świętego Dubiów odbyło się zgodnie z długoletnią praktyką Kościoła to znaczy, że zostały przedstawione one Ojcu Świętemu bez wcześniejszej publikacji, aby mógł odpowiedzieć uwzględniając dobro całego Kościoła” – powiedział kard. Burke, były prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

 

Kard. Burke w rozmowie z LifeSiteNews zasugerował, że być może papież źle zrozumiał pytanie dziennikarza agencji Reuters i dlatego w taki sposób skomentował kwestię „Dubiów”. Następnie dodał, że po kilku tygodniach od przekazania pytań papieżowi Franciszkowi, ze względu na brak jakiejkolwiek reakcji, kardynałowie postanowili opublikować treść „Dubiów”.

 

„Gdy po kilku tygodniach nie było potwierdzenia dla Dubiów ani odpowiedzi na nie, a nam kardynałom dano do zrozumienia, że ​​nie będzie odpowiedzi na pytania dotyczące sakramentu małżeństwa i podstaw moralnego nauczania Kościoła, czterech kardynałów, łącznie ze mną, było zobowiązanych w sumieniu do opublikowania Dubiów” – powiedział kard. Raymond Burke. Dodał, że to obowiązek, ponieważ pytania dotyczyły zbawienia dusz.

 

W podobny sposób sprawę komentował kard. Walter Brandmuller, kolejny z sygnatariuszy „Dubiów”. Kardynał odpowiedział na piśmie: „Dubia po raz pierwszy zostały opublikowane - myślę, że po upływie dwóch miesięcy po tym, jak papież nawet nie potwierdził ich odbioru. Jest oczywistym, że napisaliśmy bezpośrednio do papieża, a jednocześnie do Kongregacji Nauki Wiary. Co wobec tego jest niejasne?”.

 

 

Źródło: LifeSiteNews.com, PCh24.pl

WMa

 

 


DATA: 2018-06-22 12:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy w takim razie prośba 4 kardynałów o audiencję również "nie dotarła"? Przypomnijmy - publikacja w mediach nastąpiła dopiero po zignorowaniu prośby o audiencję.
ponad 1 rok temu / Ruben
 
Miłosierny Papież nawet gdyby dopiero dowiedzial sie z mediow o tych dubiach bo np poczta nie zadziałała, to powinien w te pędy odpowiedzieć na nie a nie obrazac sie na kardynalów odmawiajac im audiencji...
ponad 1 rok temu / Servus
 
Smierdzaca sprawa.
ponad 1 rok temu / Nick
 
Rzecz jest absolutnie niebywała! Nawet zakładając, że prawdę jest (a co wydaje się absolutnie mało prawdopodobne), że do Franciszka "Dubia" nie dotarły przed ich publikacją w mediach to co stało na przeszkodzie, żeby odnieść się nawet wówczas do tak absolutnie ważnej i fundamentalnej dla magisterium kwestii? Biorąc jeszcze pod uwagę to co zostało stosunkowo niedawno opublikowane - na życzenie Franciszka - w Acta Apostolicae Sedis, można się tylko zastanawiać czy tak postąpiłbym autentyczny namiestnik Chrystusa na ziemi...?
ponad 1 rok temu / donald_d
 
errata: w poprzednim moim wpisie proszę zignorować znaki zapytania. Program źle interpretuje znaki podczas wklejania tekstu.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Taka sytuacja jest oburzajaca! To totalnie osmiesza Kosciol! Dubia dostarczono do siedziby papieza Franciszka i do Kongregacji Wiary! Czekano dwa miesiace! Ktos tu klamie wobec calego swiata! Tak absolutnie nie moze byc! Niech wypowiedza sie swiadkowie! To konieczne!
ponad 1 rok temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.