DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Kard. Burke i ks. Bux krytykują udzielanie Komunii św. w rękawiczkach

Kard. Burke i ks. Bux krytykują udzielanie Komunii św. w rękawiczkach
Fot. Andrzej Sidor

Włoscy księża celebrują Mszę świętą w maskach, a Komunii świętej udzielają w jednorazowych rękawiczkach. To efekt porozumienia biskupów z rządem, które w życie weszło na początku maja. Regulacje skrytykowali teraz kard. Raymond Leo Burke i ks. prałat prof. Nicola Bux.

 

Mija miesiąc, odkąd w życie weszło porozumienie włoskich biskupów z rządem w sprawie sprawowania publicznej Mszy świętej. Dokument nakłada na kapłanów obowiązek celebrowania liturgii w rękawiczkach i masce. W punkcie 3.4 porozumienia czytamy, że udzielanie Komunii świętej może odbywać się tylko wówczas, gdy szafarz „zadba o higienę dłoni i nosi jednorazowe rękawiczki”.

O dokumencie w rozmowie z Edwardem Pentinem z „New Catholic Register” mówił amerykański kardynał, kard. Raymond Leo Burke.

 

- Jest wiele trudności z praktyką udzielania przez księży Komunii świętej w maskach i w rękawiczkach okrywających ich dłonie – powiedział purpurat.

 

- Nasza wiara uczy, że kapłan, dzięki łasce sakramentalnej, działa w osobie Chrystusa Głowy i Pasterza trzody. Ksiądz wypełnia misję powierzoną mu przez Boga w sposób najpełniejszy i najdoskonalszy składając Ofiarę Eucharystyczną i udzielając Komunii świętej, wzniosłego owocu Ofiary Eucharystycznej. Noszenie maski i rękawiczek podczas wypełniania tej najważniejszej posługi jest kontrsygnałem. Stwarza wrażenie, że kapłan to jakiś funkcjonariusz wykonujący czynność Mszy świętej i rozdawania świętych hostii, a nie sam Chrystus, który przychodzi, by dać samego siebie – ciało, krew, duszę i boskość – swoim wiernym – podkreślił kardynał.

 

Purpurat zwrócił też uwagę na wielki problem partykuł konsekrowanych hostii, które pozostają na jednorazowych rękawiczkach. Kapłan, podkreślił, od momentu konsekracji dokłada wszelkiej troski, by nie przepadła żadna cząstka Ciała Chrystusa i żadna kropla Jego Najdroższej Krwi. Używanie rękawiczek dla dotykania Ciała Chrystusa i rozdawania Go wiernym oznacza „traktowanie Komunii świętej jako narzędzia zarazy”. Praktyka ta jest tym więcej nieakceptowalna, że na rękawiczkach, które zostaną przecież wyrzucone, zostają cząstki hostii.

 

O sprawie w rozmowie z Pentinem mówił też ks. prałat Nicola Bux, były konsultant Kongregacji Nauki Wiary i Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, profesor liturgiki i sakramentologii. Jak wskazał, księża „być może nie mają intencji desakralizowania sakramentu, ale nie wiedzą co oznacza godne traktowanie Eucharystii”.

 

W jego ocenie wynika to z braku właściwej „ludzkiej i chrześcijańskiej formacji”. To samo odnosi się do wiernych, którzy nie oburzają się na takie traktowanie Najświętszego Sakramentu. Jak podkreślił, należy stosować się do zapisów „Ogólnego wprowadzenia do Mszału Rzymskiego” z 2004 roku; należy też zwrócić uwagę na to, że w nadzwyczajnym rycie rzymskim kapłan po konsekracji składa razem kciuk i palec wskazujący, tak, by nie dotykać niczego innego, zanim nie zakończy się rozdawanie Komunii świętej wiernym.

 

Konferencja Episkopatu Włoch nie chce komentować wytycznych uzgodnionych z rządem. W rozmowie z Pentinem Vincenzo Corrado, rzecznik włoskiego Episkopatu, powiedział, że „nie zamierza wchodzić w jałową kontrowersję, która karmi spory i podziały”.

 

Rzecznik zapewnił, że poszczególne diecezje mają swobodę konkretnego implementowania zapisów porozumienia. Pytany o kwestię możliwej profanacji odpowiedział cytatem ze św. Jana Chryzostoma, który wzywał do tego, by przed zakupem złotych naczyń liturgicznych i udekorowaniem ołtarza najpierw zadbać o to, by samemu nie umierać z głodu.

 

Corrado stwierdził, że włoscy księża wiedzą, jak wyważyć szacunek dla norm liturgicznych i troskę o zdrowie wiernych.

 

Źródło: ncregister.com

 

Pach

Czytaj także:
DATA: 2020-06-05 11:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgadza sie... natomiast efekty tego dopustu sa przerazajace - ohyda spustoszenia.Trzeba sie duzo modlic o wytrwanie w wierze katoliciej i pierwotnej gorliwosci az do konca bo jest niebezpieczenstwo ze ostygna serca wielu wobec ogromu obrzydliwosci na ktore niestety ale specjalnie kaze nam sie patrzec.Ptaszki cwierkaja ze sa dyrektywy z gory aby tak czynic,wielu duchownych idzie w te maliny w imie falszywego posluszenstwa a co niektorzy nawet pisza "poematy" gloryfikujace takie zachowania ktore ponoc doprowadzaja ich az do wzruszenia.Prawdziwi kaplani i wierni cierpia wraz z Chrystusem ktorego poniewiera sie w Komunni swietej niekonsekrowanymi rekoma swieckich rozpraszajac ogromna ilosc partykul.Komus zalezy na tym aby profanacje byly powszechne przy jednoczesnym wygaszaniu wiary w transsubstancjacje a przy pomocy plandemii niedopuszczenie do swietowania najwazniejszych katolickich swiat.
28 dni temu / @raf
 
Krytykować dzisiaj kazdemu wolno.
28 dni temu / Jana
 
Cóż za wspaniałe OŚWIADCZENIE wypowiedziane przez Kard. Burke >Nasza wiara uczy, że kapłan ..Ksiądz wypełnia misję ... składając Ofiarę Eucharystyczną< Jednakże jakie ma to oświadczenie PRZEŁOŻENIE na osobiste POWOŁANIE WIEKOWEGO Księdza Burke. WIARA UCZY ale NAUKA i POWTARZNIE samych definicji nie daje PEWNOŚCI, że to co jest mówione jest realizowane w życiu. Jak może wykonywać MISJĘ powierzoną przez Boga zreformowany ksiądz odprawiający sprotestantyzowaną DZIĘKCZYNNĄ EUCHARYSTIĘ -Novus Ordo i GODZĄC SIĘ na REWOLUCYJNE ZMIANY w Liturgii i Nauczaniu Kościoła Katolickiego? Rzeczywiście istnieje brak katolickiej formacji ale jest ON celowy i MA SWOJE UZASADNIENIE w BRAKU KATECHEZY KOŚCIOŁA o czym doskonale wie Kard. Burke. Gdyby wierni mieli okazję poznać prawdę o II Soborze Watykańskim i SPISKU modernistów to PODMIANKA Kościoła by sie nie powiodła. Kard. Burke piastując ważne stanowiska w Watykanie miał pełną wiedzę o SAMONISZCZENIU K.K.
29 dni temu / iskierka
 
Równie dobrze można by kapłana ubrać w kombinezon, maskę z filtrem FFP 3 i postawić za ołtarzem, co by wyglądał jak kosmita. Jeszcze raz przekonuję się że sprawa koronawirusa to jakiś dopust Boży, jakaś próbą wiary, czy zachowamy się jak trzeba wobec najważniejszej Rzeczy na tym świecie jaką jest Msza święta, czy postawimy wszystko na głowie ze strachu, stawiając jako najwyższą wartość życie i zdrowie doczesne. Kaplan sprawujący kult w masce i gumowych rękawiczkach to jakaś okropna aberracja.
29 dni temu / raf
 
@ Marcin: Robisz sobie jaja ze znieważania Najświętszego Sakramentu? Jesteś aż tak zuchwały?!
1 miesiąc temu / Jan
 
Kapłani opamiętajcie się, epidemia minęła, o ile w ogóle była, więc NIE MA powodu by udzielać Komunii na rękę!. W niektórych parafiach nadal rozdaje się nonszalancko do rąk, jakby dawano cukierki. Brak szacunku ze strony kapłanów jest przerażający. .
1 miesiąc temu / Gość
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.