DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Kard. Burke: istnieje lekarstwo na kryzys męskości!

Kard. Burke: istnieje lekarstwo na kryzys męskości!
MAXPPP / FORUM

Kard. Raymond Burke wzywa do przezwyciężenia kryzysu męskości gnębiącego świat i Kościół. Hierarcha zwrócił uwagę na przyczyny zanikania męskich cnót, przejawy i skutki tej tendencji. Kryzys ten wymaga zdecydowanej reakcji, tak ze strony duchownych, jak i świeckich. Lekarstwem pozostaje tradycyjna katolicka duchowość i budowa silnej rodziny.

 

„Myślę, że od ponad pięćdziesięciu lat trwa wielkie zamieszanie w kwestii postrzegania szczególnego powołania mężczyzny w małżeństwie i w ogóle roli mężczyzny w Kościele. Wpływa na to wiele przyczyn, ale zwłaszcza radykalny feminizm, który atakuje Kościół i społeczeństwo od lat 60-tych XX wieku. Przyniósł wielką marginalizację mężczyzn” – powiedział kard. Raymond Burke w rozmowie z Matthew James Christoffem, inicjatorem projektu „New Emangelization”.

 

Kard. Burke zauważa, że dawniej pomocą w dojrzewaniu i nabywaniu cnót była rzetelna katecheza prowadzona przez Kościół, a także zakorzenione od wieków wzorce męskości przekazywane kolejnym pokoleniom. „Wartość i znaczenie mężczyzny została bardzo zaciemniona i dla osiągnięcia różnych konkretnych celów, w ogóle nie była podkreślana. Odbywa się to z pominięciem długiej tradycji Kościoła – wyrażającej się głównie w nabożeństwie do św. Józefa – akcentującej charakter mężczyzny, który poświęca się dla życia domowego, który buduje rycerską postawę dla obrony swojej żony i dzieci, pracującego dla zapewnienia bytu rodzinie. Zbyt wiele z tej tradycji heroicznego charakteru męstwa zostało w dzisiejszym Kościele zatracone” – komentuje kardynał.

 

Feminizacja dotarła również do wnętrza Kościoła. Kard. Burke zwraca uwagę, to kobiety znaczenie łatwiej zachęcić do zaangażowania w życie Kościoła. Mężczyźni – z różnych powodów – wycofują się z przewodnictwa w życiu społecznym, a nawet z podstawowych obowiązków rodzinnych. Nie mówiąc już o czuwaniu nad duchową kondycja rodziny.

 

Według amerykańskiego purpurata życie religijne przestało być dla mężczyzn atrakcyjne. Zanikają męskie postawy zarówno wśród wiernych, jak i wśród duchowieństwa. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. „nieokiełznany eksperyment liturgiczny”, trwający od wprowadzenia nowego rytu Mszy św. Reforma liturgiczna zredukowała sferę sacrum eksponując rolę celebransa. Liturgia zaczęła się skupiać na człowieku.

 

Takie nadużycie prowadzi do utraty zmysłu sacrum, odbiera Mszy charakter misterium, który stanowi o jej istocie. Realność zstąpienia samego Chrystusa na ołtarz uobecniającego Jego ofiarę na Golgocie zostaje zatracona. Mężczyzna zagłębia się misterium ofiary Chrystusa, ale wyłącza się, kiedy Msza przemienia się w «show księdza» – tłumaczy hierarcha.

 

W dojrzewaniu męskości, w rozwijaniu cnoty męstwa, pomaga spowiedź. Ten sakrament pozwala na skonfrontowanie się z własną grzesznością i słabością. Jego unikanie jest zabójcze – prowadzi do akceptacji grzechu, usypia wolę walki ze złem, która powinna być cechą prawdziwego mężczyzny. Przyczynią się do tego trend bagatelizowania lub w ogóle zaprzeczania istnienia pewnych grzechów.

 

Kard. Burke zachęcił kapłanów, aby starali się stanowić przykład męskiej postawy w Kościele, inspirowali do wysiłku innych. Tymczasem tradycyjnie męskie funkcje liturgiczne przestają posiadać taki charakter. Dawniej młodzi ministranci byli określani Rycerzami Ołtarza, dziś pełnienie tej funkcji przestaje kojarzyć się z dumą i wysiłkiem. Zatraca się także poczucie duchowego ojcostwa właściwego kapłaństwu. Wszystko staje się łatwiejsze, a przez to mniej godne uwagi i wysiłku.

 

Kryzys męskości jest także tematem głównym najnowszego numeru magazynu „Polonia Christiana”.

 

Źródło: newemangelization.com, Fronda

FO

 

 

 Zobacz także:

 

Polonia Christiana nr 42. Kryzys męstwa

 

Kryzys męstwa


DATA: 2018-07-24 10:43
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

...Podsumowując to co napisałem powyżej.. Wykreowany przez dzisiejsze media mętnego nurtu \'wzór\' męskości do naśladowania oznacza: rozrywkowicza, rozpustnika zaliczaca, świrka bez wyobraźni, samoluba, takiego zabijaka bez honoru co się nie liczy z nikim i niczym ... po prostu hulaj duszo piekła niema. Co gorsza taka postawa \'przebojowa\' jak to dziewczyny mawiają jest \'bardzo męska\', a dalej jest już za późno jak wyjdzie szydło z worka. Czystość przed małżeńska dla wielu młodych mało że nie ma wartości, to jeszcze szybko próbują się jej pozbyć jak jakiegoś szkodnika, nieważne gdzie i z kim. I ci co się do tej mody nie podporządkują (np. ja) to nazywanie są przez kolegów (koleżanki też) jako niemęskie ciapy, głupki, nieudacznicy życiowy co se nie potrafią znaleźć chętnej. Bardzo wiele zła narobiła ta rewolucja seksualna i wojujący feminizm, ciężko to będzie teraz naprawić.
ponad 5 lat temu / pitt
 
Bardzo trafne uwagi! Tylko niestety problem jest o wiele głębszy. Głównym powodem jak Kard. wspomniał jest grzech. Niestety to są znaki naszych czasów, do tego doprowadziły lewackie ideologie, propagowane poprzez media które posiada w większości. A dlaczego pisze że problem jest większy? Ponieważ kryzys kobiecości też występuje, a o tym mało się wspomina. Niestety teraz dla większości młodych kobiet liczy się tylko pieniądz (co jeszcze zrozumiem, bo za coś trzeba utrzymać własną rodzinę), atrakcyjność i popularność przyszłego kandydata na męża (im więcej zaliczonych dziewczyn w przeszłości tym atrakcyjniejszy, nawet nikt tutaj nie myśli o czymś takim jak rozpusta, czyli popiera grzech). Jakie to teraz niemodne być prawiczkiem czy dziewicą, wręcz takie osoby są znienawidzone i szykanowane! Też jestem jeszcze prawiczkiem do tego zarabiam najniższą krajową, do tego nie jestem atrakcyjny i choruje, więc nie mam szans na znalezienie dziewczyny/żony i założenia rodziny...
ponad 5 lat temu / pitt
 
Za mało w kościele mówi się o mężczyznach, odpowiedzialności, ojcostwie. A za dużo o wymaganiach stawianych kobietom, czyli głównie o macierzyństwie. Wiadomo, że ważna jest rola kobiety, jako matki, ale potrzeba równowagi i nie wolno zapominać o roli mężczyzny - ojca. A generalnie nie ma nauk skierowanych do mężczyzn w celu budowania ich odpowiedzialności za małżeństwo, żonę i dzieci.
ponad 6 lat temu / ola
 
Modlić się powinniśmy za kardynałów z woli Boga mówiących rzeczy niepopularne ale prawdziwe ! Różaniec jest potrzebny za kardynała i za naszych kardynałów którzy obronili europę przed homoseksualnym lobby, tak i za księży typu Natanek i Rydzyk którzy ratują Polskę !
ponad 6 lat temu / Stanisław
 
Dziękuję Redakcji PCH24 za zamieszczenie tej wiadomości, komentującej słowami wielkiego kapłana i księcia Kościoła konsekwencje kompromisów papieży II połowy XX w. z modernistami, a w konsekwencji masonami. Ja do tej dyskusji chcę wnieść uwagę, iż do osłabienia i degradacji roli mężczyzny w społeczeństwie i rodzinie przyczynił się SWII, na którym nastąpiło odejście od hierarchiczności, na rzecz demokratyzacji. I ma to kolosalne konsekwencje dla odczytywania roli mężczyzny, jako głowy rodziny, z odniesieniem do tradycyjnego nauczania Kościoła. Wcześniej nauczano, iż Chrystus jest głową Kościoła, a mężczyzna jest głową rodziny i przysługuje mu naturalna władza, a żona i dzieci maja być posłuszne (a mężczyzna miłujący i sprawiedliwy, jak Ojciec Niebieski). Odstąpienie Kościoła od tego wątku katechezy, to zachwianie dotychczasowego porządku (ładu), danie pola wielu dramatom (po patologie) w rodzinach oraz Kościele. Laudetur Iesus Christus.
ponad 6 lat temu / Jurek
 
Kardynał jak się patrzy! Brawo! Wreszcie ktoś raczy bronić mężczyzn i ich powołania. My,kobiety,mamy dość zniewieściałych facetów. Kobieta nie może być kobieca bez prawdziwego mężczyzny. Źle jest gdy mężczyzna zostaje pozbawiony tożsamości męskiej, rodzina szwankuje a babie zaczyna odbijać...Gdzie ci mężczyźni? Wracajcie!
ponad 6 lat temu / Terenia
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.