DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 

Kapłani, nie łamcie sumień wiernych! Komunia Święta „na rękę” to tylko możliwość, a nie przymus

Kapłani, nie łamcie sumień wiernych! Komunia Święta „na rękę” to tylko możliwość, a nie przymus
Fot. Daniel Dmitriew/Forum

Wraz z rozwojem epidemii koronawirusa w kościołach pojawiły się środki ostrożności narzucone przez rząd. Także hierarchowie wskazali na konieczność zachowania wysokiej higieny. Niestety wydane zalecenia zostały przez niektórych kapłanów źle zinterpretowane, szczególnie jeśli idzie o przyjmowanie Komunii Św. na rękę. Wedle instrukcji, to bowiem wciąż tylko możliwość, do której biskupi nie raz zachęcali. A wielu kapłanów uznaje je za nakaz. Niestety bywa też, że wierni pragnący przyjąć Ciało Pana do ust są traktowani niczym trędowaci. Zarzuca się im brak odpowiedzialności oraz oskarża o narażanie zdrowia innych – przymuszając do złamania sumień. To niedopuszczalne!

 

Te historie wydarzyły się naprawdę.

 

Znany kościół w Radomiu. Nasz Czytelnik od czasu kiedy w jego kościele wprowadzono de facto zakaz klękania do Komunii Św. udał się do innej świątyni, gdzie dotąd przyjmowanie Ciała Pańskiego w pozycji klęczącej i do ust nikomu nie „przeszkadzało”. Jakież było zdziwienie, gdy okazało się, że i tu trzeba stanąć w kolejce i... „nadstawić rękę”.

 

Znalazła się jednak kobieta, która pragnęła godnie przyjąć Komunię Św. – Kapłan ją odgonił ręką, niczym jakieś zwierzę, czy ptactwo domowe. Kobieta wróciła na koniec kolejki i ostatecznie przyjęła Komunię na rękę – relacjonuje. Także i nasz Czytelnik pragnął przyjąć Ciało Pana w pozycji klęczącej. Gdy podszedł do kapłana, zwrócił się do niego z prośbą i wielkim pragnieniem zarazem, by móc przyjąć Komunię św. na kolanach i do ust. Kapłan znów odmówił mówiąc, że „jest koronawirus” i nie można. Po uwadze, że nie ma zagrożenia wirusem, kapłan odwrócił się i odszedł. Dla naszego Czytelnika brak możliwości przyjęcia Komunii Św. był ogromnie bolesnym przeżyciem. Przecież – jak mówi – „tak nas uczono i nie potrafimy inaczej”. 

 

Jak ustaliliśmy, taki obyczaj nie jest w tym kościele regułą - i jak usłyszeliśmy - tak postępuje tylko jeden z duszpasterzy posługujących w parafi. Czy jednak nie można w takiej sytuacji nic uczynić?

 

Z kolei w jednym z krakowskich kościołów kapłan tuż przed Komunią świętą wydał (nie wpisane w żaden sposób w liturgię Mszy) zaskakujące instrukcje. Nie dotyczyły one „kwestii technicznych”, ale odwoływały się do… sumienia. Oto kapłan zapowiedział, że ma moralny obowiązek poinformować wiernych, że ci przyjmując Ciało Pana do ust zagrażają zdrowiu innych!

 

Znamy też relacje innych Czytelników z Krakowa, którzy pragnęli przystąpić do Komunii Świętej w sposób tradycyjny, ale kapłan im odmówił. Wierni ci nie chcieli łamać własnych sumień i w efekcie pozostali pozbawieni możliwości przyjęcia sakramentu. Po Mszy świętej w rozmowie z duszpasterzami usłyszeli, że takie są zasady bezpieczeństwa. I koniec!

 

Bywa, że kapłani nakazują osobom pragnącym przyjąć Komunię do ust, stanąć na końcu kolejki sugerując, że stanowią oni większe zagrożenie epidemiczne. „Dobrze” się dzieje, gdy Komunię udziela najmniej dwóch kapłanów, z czego jeden z nich podaje Ciało Pana do ust, drugi zaś na rękę.

 

Słyszymy jednak i o takich parafiach, w których koronawirus sprawił, że przy ołtarzu znów pojawiły się balaski, a przyjmowanie Komunii Św. w pozycji klęczącej i do ust uznawane jest za najbardziej bezpieczny sposób – nie tylko pod względem zdrowotnym, ale też niwelującym zagrożenie naruszenia godności Najświętszego Sakramentu. I brawo!

 

Możliwość to nie przymus

Czy parafie utrudniające wiernym pobożne przystąpienie do Komunii Świętej postępują wedle zadanych im instrukcji, czy może kapłani wykazują się w tej materii niepotrzebnym zapałem? Patrząc na zalecenia Konferencji Episkopatu Polski, trzeba stwierdzić, że jest to ich spora „nadgorliwość”. Arcybiskup Stanisław Gądecki w swoim piśmie do biskupów diecezjalnych wystosowanym w związku z koronawirusem wskazywał bowiem na „możliwość”, a nie na obowiązek przyjmowania Ciała Pana na rękę.

 

„Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę” – czytamy  w piśmie Przewodniczącego KEP.

 

W dokumencie „Wskazania Prezydium KEP dla biskupów odnośnie do sprawowania czynności liturgicznych w najbliższych tygodniach”, wydanym przed Wielkanocą, owe zalecenia są jeszcze wyraźniej sformułowane.

 

„Przypomina się, że każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust (Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Redemptionis Sacramentum, Instrukcja o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią, 25.03.2004, nr 92). W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę, można tylko do tego zachęcać (zgodnie z zarządzeniem Rady Stałej KEP z dn. 12.03.2020). Należy tak organizować udzielanie Komunii Świętej, aby nie naruszyć wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę. Jeśli część wiernych przyjmuje Komunię Świętą na rękę, a część do ust, jest wskazane, aby obu grupom Komunii udzielali różni szafarze lub też by osoby przyjmujące Komunię do ust przyjmowały ją po osobach przyjmujących Komunię na rękę. Wiernych przyjmujących Komunię Świętą na rękę zachęca się, by uprzednio, w miarę możliwości, zdezynfekowali sobie dłonie” – czytamy.

 

Drodzy kapłani. Pamiętajcie: nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę! Można do tego zachęcać, ale Wasze działania nie mogą naruszać wrażliwości osób mających trudność w przyjęciu Komunii Świętej na rękę. W takiej pobożności wielu z nas zostało wychowanych. Nie łamcie sumień!

 

Marcin Austyn

Czytaj także:
DATA: 2020-05-09 22:34
AUTOR: MARCIN AUSTYN
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
21
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rekoma kaplanow i wiernych chca powszechnej profanacji.Glupcy za zagrozenie zdrowia doczesnego przez medialna pandemie wyprzedadza nawet zycie wiczne i jeszcze rece zdezynfekuja po dotknieciu Pana Jezusa Chrystusa jedynego Zbawiciela.Gdyby stali historycznie pod Krzyzem na Golgocie a Pilat by krzyknal ze jest grypa w powietrzu do by zwiewali przed zbawieniem az by sie kurzylo adorujac ksiazeczki zdrowia w domach oprawione w ramki na scianie.Tylko slepy nie widzi co sie dzieje.Masonski wirus w Kosciele jest na 100%
4 miesiące temu / Nick
 
Ślubowanie czegokolwiek Maryi w Kościele Rzymskokatolickim nie jest legalnym kanonicznie ślubowaniem, proponuję zapoznać się z KPK. I w formie, którą proponujesz nie będzie ślubowaniem uroczystym.
5 miesięcy temu / abc
 
Pisałem o tym do pch24.pl, ale nie uzyskałem odpowiedzi, więc napiszę w komentarzu. Najprościej złożyć uroczyste ślubowanie Maryi, że nigdy do końca życia nie przyjmę komunii świętej na rękę. W razie potrzeby powołuję się na tekst przysięgi lub na świadków. Jeżeli mam pełne prawo wyboru formy, to wybieram jedną do końca życia. I droga zamknięta. Jeśli nakazują przyjąć do ust, to mówię, że ślubowałem Maryi i tylko Bóg mnie może zwolnić z przysięgi. Taką przysięgę może złożyć każdy katolik. To załatwia sprawę. Kto nalega, żeby przyjąć do ust łamie uroczyste ślubowanie złozone Bogu i automatycznie popełnia grzech. Każdy może takie ślubowanie złożyć, skoro ma prawo wyboru formy. Proste. Genialny pomysł, podchwyćcie to. Legalne kanonicznie ślubowania skutecznie wyprą komunię na rękę. Ja tak zrobiłem i zachęcam do masowego ślubowania.
5 miesięcy temu / ZlozylemSlubowa
 
I faktycznie nie sposób nie zgodzić się z @abc. Każde inne spostrzeżenie to twierdzenie, że wiem lepiej niż Urząd Nauczycielski Kościoła co jest istotą Depozytu Wiary, do strzeżenia którego Pan Bóg powołał właśnie Urząd Nauczycielski Kościoła. Czy protestanci nie popełnili tego samego błędu? Oni też twierdzili, że wiedzą lepiej od papieża, jaka jest autentyczna - czyli wykładana w przeszłości - nauka Kościoła. Owca ma iść za pasterzem, a jeśli on źle poprowadzi, to on będzie ponosił odpowiedzialność, nie owca. Jeśli owca twierdzi, że wie lepiej od pasterza, naraża się na niebezpieczeństwo pobłądzenia, za które sama będzie sobie winna. A ponadto niech nie twierdzi wówczas, że dalej jest w owczarni...
5 miesięcy temu / Mecenas
 
Przyjmowanie komunii na rękę w dobie zagrożenia epidemiologicznego to zwykła higiena o którą apelowali lekarze. Ma to sens tylko przy spełnieni dwóch warunkach: 1. przyjmujący na rękę będą obsłużeni w pierwszej kolejności bo nie nachuchają kapłanowi na ręce i na pewno nie obliżą jego palców. 2. Kapłan przed eucharystią umyje ręce w zakrystii. Stawianie sprawy w innym wymiarze to niepotrzebna ideologizacja, wprowadzanie sztucznych podziałów i zwykły "klerykalizm religizujący".
5 miesięcy temu / Kapłanie, myj
 
Ten osobnik po prostu nie rozumie, co to jest Nauczanie Kościoła Katolickiego, od zarządzeń KK administratorów! Komunia Święta jest Depozytem Wiary, i żaden urzędnik nie może nawet dyskutować z Depozytem, on ma go bronić nawet za cenę śmierci! Bełkocące przepisy kolejnych konferencji, są tego najlepszym zobrazowaniem - nie Nauczają a wprowadzają CHAOS! Co widać na przykładzie zdeprawowanego rozumu tego od abecadła . . .
5 miesięcy temu / AndrzejBR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.