DZIŚ JEST:   10   SIERPNIA   2020 r.

Św. Wawrzyńca, męczennika
Św. Amadeusza Portugalskiego
 
 
 
 

Kanada: raport o „pomocy medycznej w umieraniu”. Ponad 1 proc. zgonów to wynik eutanazji

Kanada: raport o „pomocy medycznej w umieraniu”. Ponad 1 proc. zgonów to wynik eutanazji
Fot. MAXPPP/Forum

Ponad jeden procent wszystkich zgonów w Kanadzie w zeszłym roku był rezultatem eutanazji – tak wynika z rządowego raportu o pomocy medycznej w umieraniu, opublikowanego w tym miesiącu przez Health Canada.

 

Od stycznia do października 2018 r. 2613 osób „otrzymało pomoc medyczną w umieraniu”, co stanowi 1,12 proc. wszystkich zgonów. Tylko jedna osoba sama wstrzyknęła sobie śmiercionośną truciznę. We wszystkich innych przypadkach, zgodnie z raportem, pacjenci zmarli po celowym podaniu śmiertelnej dawki medykamentu przez lekarza lub pielęgniarkę na rzekomą prośbę pacjenta.

 

W Kanadzie – w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych – ustawodawstwo o tzw. wspomaganym samobójstwie nie wymaga, by to sam pacjent wstrzyknął sobie truciznę.

 

Kanadyjski raport nie obejmuje Terytoriów Północno-Zachodnich, Jukonu ani Nunavut, ponieważ procent zgonów na tych obszarach z powodu eutanazji był niewielki. Nie uwzględniono także Quebecu, który ma inny system raportowania. Dla przykładu, w tej prowincji od grudnia 2015 r. do marca 2018 r. lekarze zabili łącznie 1664 osoby.

 

W momencie, gdy projekt ustawy został po raz pierwszy wprowadzony w życie w kwietniu 2016 r., kardynał Thomas Collins z Archidiecezji Toronto powiedział, że uważa to za znak, iż społeczeństwo zmierza w złym kierunku”. - W czasach, gdy naszym priorytetem powinno być rozwijanie kultury miłości, niesienie pomocy cierpiącym i stojącym w obliczu śmierci, wspomagane samobójstwo prowadzi nas na mroczną ścieżkę – zaznaczył. - Na pierwszy rzut oka może się to wydawać atrakcyjną opcją, szybką i miłosierną ucieczką od cierpienia, którego możemy doświadczyć w życiu, ale pełniejsza refleksja ujawnia ponure konsekwencje tej decyzji, nie tylko dla jednostki, ale dla naszego społeczeństwa, a zwłaszcza dla tych, którzy są najbardziej bezbronni – tłumaczył.

 

W czerwcu 2016 r. kanadyjski parlament uchwalił ustawę C-14, która zalegalizowała samobójstwo i eutanazję prowadzoną przez lekarza w całym kraju. Od tego czasu ponad 6700 Kanadyjczyków zmarło w wyniku uśmiercenia przez medyków.

 

Ogromna większość zgonów powodowanych przez lekarzy w pierwszych 10 miesiącach 2018 r. miała miejsce w szpitalu lub w domu pacjenta. Około pięć procent miało miejsce w domu opieki lub ośrodku opieki długoterminowej, a kolejne cztery procent – w hospicjum.

 

Lekarze uśmiercili siedem procent osób w wieku od 18 do 55 lat. Średni wiek osoby poddawanej eutanazji wynosił 72 lata tak dla kobiet, jak i mężczyzn.

 

Ponad sześć na dziesięć osób, które wybrały „pomoc medyczną w umieraniu” cierpiało z powodu jakiejś odmiany nowotworu. Inne osoby (16 proc.) cierpiały na problemy z krążeniem  lub układem oddechowym. Około 11 proc. uśmierconych osób borykało się ze stwardnieniem zanikowym bocznym.

 

Raport pokazuje, że jedynie nielicznym osobom, które zażądały „pomocy medycznej w umieraniu” odmówiono podania trucizny. W kanadyjskich prowincjach: Nowa Szkocja, Wyspa Księcia Edwarda, Nowa Fundlandia i Nowy Brunszwik, odrzucono mniej niż siedem wniosków. Łącznie zginęło 30 osób.

 

Eutanazja – poza Kanadą – jest legalna np. w Szwajcarii, Luksemburgu, Belgii, Holandii  czy obecnie w ośmiu stanach USA. Batalia o dopuszczenie wspomaganego samobójstwa trwa w Wielkiej Brytanii. Niemcy – pod pewnymi warunkami – zgadzają się na uśmiercanie pacjentów. W Polsce tego typu haniebne praktyki są karalne.

 

Publikacja kanadyjskiego raportu pojawiła się przed 22. Krajowym Marszem dla Życia, który odbędzie się w Ottawie 9 maja. Aborcja jest legalna w Kanadzie od 50 lat, to jest od czasu decyzji ówczesnego premiera Pierre’a Trudeau – ojca obecnego szefa rządu Justina Trudeau – uważającego się za katolika i chowanego z najwyższymi honorami przez episkopat kanadyjski. Rząd młodszego Trudeau wywołał kontrowersje latem 2018 r., gdy uchwalił nową politykę nakazującą organizacjom sprzeciwiającym się aborcji, aby nie kwalifikowały się do finansowania z programu Canadian Summer Jobs. Ten wymóg został ostatecznie zniesiony po publicznym proteście.

Źródło: catholicnewsagency.com

AS


DATA: 2019-04-30 15:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Eutanazja to najlepsze co wymyślono do tej pory dla osób nieuleczalnie chorych. Szkoda że nie ma tego w Polsce. Może kiedyś się to zmieni. Oby. ????
ponad 1 rok temu / Robby Toronto
 
Smutny to obraz ludów dobrobytu. Efekt pogoni za wygodą, za karierą, pieniądzem, i jak najmniejszej odpowiedzialności oraz obowiązkom rodzinnym. Zauważmy że w krajach najbiedniejszych to nie istnieje. Tam są rodziny wielopokoleniowe. Tam wciąż są dzieci uczone do starej prawdy że najpierw rodzice mają dzieci potem dzieci mają rodziców.Niestety w odwrotności tej prym wywiodły najpierw USA, potem zachód Europy, Kanada. Tam rodzice pozbywali się szybko jedynego lub dwojga dzieci, albo nie zostali nigdy rodzicami. Jest jeszcze model wielu mężów i żon i z każdym po dziecku. Potem problem kto kim ma się opiekować. Nie ma niestety chętnych. To Efekt hołdowania związkom nie małżeńskim i homoseksualnym. Ci ludzie to ludzie świata dobrobytu, kariery, pieniądza wygody. To właśnie zapłata szatanowi za spełnienie pożądań, podpisanie cyrografu. Ci ludzie to najsmutniejsi ludzie w dziejach Ziemi i najbardziej samotni.
ponad 1 rok temu / banita
 
Być może nie zrozumiemy opisywanego w artykule upadku człowieka, jeżeli nie zadamy sobie pytania: czego tak naprawdę chce przeciwnik naszego zbawienia zwany : niosący światło.. On chce zniszczyć naszą bytowość umieszczając nas m.in. z zazdrości w antyraju, a na końcu pragnie zniszczyć swoją bytowość, bo po jego buncie w niebie, jego byt, na własną prośbę, jest nie do zniesienia.. W związku z tym, że powstał z niczego podobnie jak człowiek, nie ma w nim żadnej kreacji, więc nie może stworzyć własnego alternatywnego świata. Jedyne do czego może dążyć to anihilacja najpierw człowieka, a potem siebie.. wykład ks. prof Tadeusza Guza : Od Hegla, przez Freuda, do marksizmu kulturowego.. Tylko prawidłowa diagnoza prowadzi do skutecznego leczenia, a nasza cywilizacja zwłaszcza od czasów Hegla, przyspiesza w procesie chorobowo-anihilacyjnym. Być może gdyby neomarksiści wiedzieli, że na końcu ich drogi jest antyraj, powróciliby do Tego, który Jest.. Wj 3,14
ponad 1 rok temu / Kefas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.