DZIŚ JEST:   17   STYCZNIA   2021 r.

II Niedziela zwykła
Św. Antoniego, opata
Św. Sulpicjusza II
 
 
 
 

Kalifornia: wierni ocalili pomnik św. Junipera Sierry przed wandalami

Kalifornia: wierni ocalili pomnik św. Junipera Sierry przed wandalami
Św. Juniper Serra Burkhard Mücke / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Oddolny sprzeciw katolików z miasta Ventura (Kalifornia) powstrzymał grupę wandali przed zdewastowaniem pomnika św. Junipera za Sierry, XVIII w. misjonarza Indian i założyciela miasta San Francisco.

 

Na 20 czerwca zwolennicy przepisywania historii zaplanowali w mediach społecznościowych akcję „Ściągnąć Sierrę”. Przed miejskim ratuszem zebrała się grupa ok. 200 osób pragnących zdewastować i zburzyć pomnik świętego franciszkanina. Demonstranci skandowali hasła „Black Lives Matter”, „Ojciec ludobójstwa” czy „on nie jest święty”. Niektórzy przynieśli narzędzia niezbędne do zniszczenia monumentu. W trakcie zgromadzenia przemawiała Julie Tumamait-Stenslie, lokalna lider rdzennej społeczności Indian.

 

Do zniszczenia pomnika jednak nie doszło. W jego obronie stanęła kilkunastoosobowa grupa młodych katolików prowadzonych przez kapłana. Stojąc przed samym cokołem, swoimi ciałami zasłaniali przedmiot historycznego dziedzictwa miasta Ventura i jego katolickich początków. Trzymając tabliczki z napisem „Uratować Sierrę”, obrońcy pomnika modlili się i w ciszy wysłuchiwali gróźb i ścieku obraźliwych epitetów.

 

W akcję włączyła się policja. Na początku stojąca z boku i przyglądająca się całej scenie służba w pewnym momencie stanęła między dwiema grupami. Po około godzinie zgromadzenie dobiegło końca, pomnik został ocalony.

 

Wcześniej demonstranci zniszczyli monumenty upamiętniające św. Junipera w Los Angeles i San Francisco.  

 

Urodzony 24 XI 1713 r. ojciec Junipero Serra był hiszpańskim misjonarzem, który pracował najpierw w Meksyku, a potem w Kalifornii. Jest znany jako „apostoł Kalifornii” oraz „ojciec misji kalifornijskich”. W Kalifornii założył w sumie 9 misji, m.in. San Diego de Alcalá, Santa Clara de Asis i San Francisco de Asis. W sumie jego dzieło rozrosło się do 21 misji. Przewędrował tysiące kilometrów, często na pieszo. Osobiście nadzorował pozostałe misje położone wzdłuż wybrzeża z siedziby głównej w Carmel. Udzielił też w ciągu 14 lat sakramentu bierzmowania 5 309 osobom. Zmarł 28 sierpnia 1784 roku.

 

Ojciec Junipero Serra został beatyfikowany w roku 1988 przez papieża Jana Pawła II. 23 września 2015 r. papież Franciszek dokonał kanonizacji misjonarza w czasie swojej oficjalnej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Ojciec święty powiedział wówczas m.in.: „Dzisiaj wspominamy jednego z tych świadków, którzy dali świadectwo radości Ewangelii na tych ziemiach, ojca Junipero Serrę. Był on ucieleśnieniem Kościoła, który idzie naprzód, Kościoła, który wyrusza, by przynieść wszędzie godzącą czułość Boga. (...) Junipero dążył do obrony godności tubylczej społeczności, do chronienia jej przed tymi, którzy znęcali się nad nią i maltretowali ją. (...) Ojciec Serra miał motto, które inspirowało jego życie i pracę, i było nie tylko powiedzeniem, ale nade wszystko rzeczywistością, która kształtowała sposób, w jaki żył: ¡Siempre adleante! Zawsze naprzód!”

 

Źródło: cal-catholic.com / lifesitenews.com / własne PCh24.pl

Jjf / PR

Czytaj także:
DATA: 2020-06-26 08:48
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na tym polega obłęd demona, że nienawidzi świętości. Ci biedni ludzie opanowani duchem destrukcji walczą, tak naprawdę z Bogiem i Jego świętością. Na co liczą w godzinie śmierci? Jeżeli ubliżają Jego świętym, to jak będą mogli kochać Boga?
6 miesięcy temu / Krakusik
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.