DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Jesień, święta i zaskakujący wzrost „pobożności” wirusa

Jesień, święta i zaskakujący wzrost „pobożności” wirusa
Zdjęćie ilustracyjne Grzegorz Lyko / ArtService /Forum

Parafia św. Jadwigi w Złotoryi – zamknięta z powodu koronawirusa, księża w Rypinie są o krok od kwarantanny, część Ojców Paulinów z Jasnej Góry przebywa na izolacji poza sanktuarium. Eksperci sieją panikę i sugerują zamykanie cmentarzy na 1 listopada. W atmosferze strachu kapłani idą za zaleceniami „Sanepidu” i wprowadzają obowiązkową Komunię Św. na rękę. To nic nie zmienia jeśli idzie o koronawirusa, ale strach przed okrzyknięciem ich „mordercami” jest ogromny. Tak oto „koronawirus” zamyka nam kościoły i ogranicza dostęp do Eucharystii. Bez systemowej zmiany podejścia do problemu walki z wirusem będzie coraz gorzej.

 

Złotoryja. „Od środy 7 października 2020 jesteśmy na kwarantannie (...) Cały klasztor. Wszyscy zakonnicy. Dlatego jesteśmy zobowiązani do zamknięcia kościoła, klasztoru i całkowitej izolacji od otoczenia. To będzie trudny czas dla nas wszystkich. Dlatego też odwołujemy wszystkie nabożeństwa i Msze św. na czas kwarantanny - na razie do soboty 17 października - co dalej  zobaczymy. (...) Łącząc się z wami modlitewnie, prosimy o modlitwę za nas. Franciszkanie ze Złotoryi”.

 

Rypin. Parafianie otrzymali informację, że i tu wydarzyć się może podobny scenariusz. Proboszcz wprowadził obowiązkową Komunię św. na rękę i zasugerował możliwość zamknięcia parafii. Wszystko z powodu wirusa. Sprawdziliśmy u źródła co się dzieje. Jak poinformował nas Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy, „od 7. października jeden z księży z ogniska weselnego, w którym uczestniczyła osoba z dodatnim wynikiem na obecność wirusa SARS-CoV-2  pozostaje w kwarantannie. Ma objawy przeziębienia, był zlecany do testu”. Zaś „pozostali księża wspólnie zamieszkujący na plebanii w związku z oświadczeniem o braku bliskich kontaktów zostali umieszczeni w nadzorze epidemiologicznym”.

 

To nie wszystko, bowiem „w przypadku wyniku dodatniego pozostali księża zostaną objęci kwarantanną, o czym poinformowano proboszcza”. A to oznaczałoby zamknięcie parafii lub szukanie zastępstwa – co w przypadku dużej parafii nie jest łatwe.

 

A co z obowiązkową Komunią św. na rękę? Jak ustaliliśmy, w związku z zaistniałą sytuacją Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rypinie „zaleciła przyjmowanie Komunii św. na rękę, pozostawiając tę rekomendację  do decyzji proboszcza”. Ten podjął decyzję. Oczywiście rezygnacja z komunikowania do ust niewiele ma wspólnego ze zdrowiem publicznym. Niestety wytworzona atmosfera strachu i paniki sprawiła, że kapłani robią wszystko co zalecone, by tylko nie dać powodów do ataku na nich za rzekomą nieodpowiedzialność. A przecież w internetowych dyskusjach nie brakuje osób, które traktuje np. brak maseczki nawet w kategoriach morderstwa. To skrajnie niesprawiedliwe, ale do takiej właśnie sytuacji doprowadziła wprowadzona polityka walki z koronawirusem.

 

Idźmy dalej. Jasna Góra i niepokojący komunikat: „Informujemy, iż w ostatnich dniach wykryto u 25 paulinów z Jasnej Góry wirus COVID-19. Zostali oni odizolowani przez zakwaterowanie poza klasztorem i sanktuarium. Nie mieli kontaktu z wiernymi. Dwóch paulinów zostało hospitalizowanych. Pozostali zakonnicy są zdrowi. Podjęto wszystkie środki zapobiegawcze i zaostrzono reżim sanitarny na obszarze mieszkalnym Klasztoru”. Szczęśliwie sanktuarium pozostało otwarte dla pielgrzymów, a program duszpasterski zasadniczo nie uległ zmianie. Uczestnicy liturgii zostali pouczeni o obowiązku zachowania dystansu społecznego, noszenia maseczek i częstego odkażania rąk.

 

Podobnych przypadków z czasem będzie coraz więcej. I  choć formalnie rząd zapewne nie zdecyduje o zamknięciu kościołów (w myśl narracji – drugiego lockdawnu nie będzie), to poprzez multiplikację tego rodzaju decyzji w praktyce wielu wiernych zostanie z problemem znalezienia kościoła, w którym będą mogli uczestniczyć we Mszy Św. i nabożeństwach.

 

Przy okazji siania paniki kapłani będą bardziej skłonni do rugowania z przestrzeni kościoła praktyki – przypomnijmy, że wciąż traktowanej jako pierwszorzędnej – udzielania Komunii Św. do ust. Takie skutki może przynieść traktowanie „zalecenia” służb sanitarnych jako obowiązującej zasady. Dlatego tak ważna jest akcja Stowarzyszenia im. Ks. Piotra Skargi „Stop Komunii św. na rękę”, która ma przypomnieć, że mimo napędzania atmosfery strachu, nade wszystko nie możemy zapominać o czci należnej Najświętszemu Sakramentowi, a szafarze są pierwszymi jej strażnikami! Więcej na stronie CialoChrystusa.com.

 

Trzeba tu dodać, że gdy spojrzeć na model walki z koronawirusem chłodnym okiem widać wyraźnie, że posiada on liczne wady. Że masowe izolowanie kapłanów (i świeckich, bo ta sama zasada działa we wszystkich aspektach naszego życia prywatnego i zawodowego) i w efekcie zamykanie parafii mija się z logiką. Obecnie bowiem na izolację kierowani są ludzie zdrowi, bez objawów koronawirusa – tylko dlatego, że ktoś z ich otoczenia (również pozostający w zdrowiu) miał kontakt z osobą „pozytywnie wymazaną”. I jak pokazuje praktyka tyczy się to głównie szkół, zakładów pracy, kościołów… Kontakty w innych sferach jakby nie są obarczone ryzykiem… Można odnieść wrażanie o ogromnej „pobożności” wirusa, jakby nasilającej się wraz z jesienią. Koronawirus – jeśli prześledzić doniesienia medialne – panicznie boi się np. sklepów, zwłaszcza tych wielkopowierzchniowych. Nie słyszymy bowiem o izolowaniu kasjerów czy całych ekip marketów… Ciekawe zjawisko…

 

To wszystko oczywiście temat na osobną debatę. Faktem jest, że już teraz pojawiają się głosy „ekspertów”, by w walce z wirusem iść dalej i już pomyśleć o ograniczeniach na Uroczystość Wszystkich Świętych. Chodzi o zamknięcie nekropolii na 1 listopada i „rozładowanie” ruchu na weekendy „sąsiadujące”. Jeśli do tego dojdzie, będzie to już drugie mocne uderzenie w katolików, którzy w tym roku z powodu Covid-19 zostali okradzeni z uczestnictwa w najważniejszych dla nich uroczystościach – Triduum Paschalnego i Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. A „w kolejce” czekają święta Bożego Narodzenia! Jeśli rząd ugnie się pod naporem skutecznie nastraszonej części opinii publicznej, jeśli podsłucha podszeptów niektórych ekspertów, to także świętowanie Narodzenia Pańskiego zostanie nam ograniczone do wigilijnego i bożonarodzeniowego stołu, wąskiego grona bliskich oraz oglądnięcia transmisji Mszy św. i koncertu kolęd.

 

Koronawirusa przyjęta strategia nie wyeliminuje. Pozostaje pytanie jak wielkie szkody wyrządzi ona w życiu społecznym, gospodarczym, a nade wszystko duchowym. I oby nie były one nieodwracalne.

 

Marcin Austyn

Czytaj także:
DATA: 2020-10-08 13:50
AUTOR: MARCIN AUSTYN
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
32
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

kiedyś zrobiono to co pan krytykuje i było to nowe, udowodnił pan zupełnie cos innego niż zamierzał
11 dni temu / do Murem
 
@abc Niech Pan przestanie ogłupiać innych katolików swoją pseudoteologiczną dywersją. Zakaz soboru, o którym Pan wspomina, dotyczył nadgorliwości. Uznano tam postawę oddawania czci przez klękanie jako wyjątkową, a nie regularną. Dlatego zakazano swobodnego wprowadzania zwyczaju innego niż utrwalony, co odnośnie przekazanych zwyczajów jest kanoniczną, tj. obowiązującą normą w Kościele. Analogicznie, gdyby dziś jakaś grupa katolików w niedzielę zaczęła regularnie padać krzyżem i tak się modlić, należałoby tego zakazać, jako nadgorliwość i łamanie przyjętych zwyczajów. Współcześnie klękanie jest normą, a wówczas nie było. Gdybym ja regularnie padał na twarz w świątyni i zachęcał do tego innych, a oni by się dali namówić, należałoby mnie oraz wszystkim, którzy za mną poszli, zabronić tego robić i uznać to za naganne. Czy Pan już rozumie, że nie wolno ot tak sobie zmieniać utrwalonego zwyczaju? Tzw. komunia na rękę jest niekatolicka, nie spełnia wymogu kanoniczności.
12 dni temu / Murem
 
Wzrost pobożnośći wirusa oczywiście jest faktem przy każdej fali tego wirusa. Można to traktować jako żart lub poważnie bo może się okazać że po tych wielu perturbacjach i falach poradzi się z pandemia, kurz opadnie kościół okaże się przegrany a wirus nie mogąc być pobozny straci rację bytu. Czy to wszystko idzie w parze z wzrostem pobożnośći wogole?.
13 dni temu / o
 
Komunia Święta na rękę. Co do bezpieczeństwa jest to pewne zrownanie wiernych z tym co mogą kapłani. Ale jednak dalej pozostają nierówności w tych stanach. Mieliśmy takie systemy gdzie władza była bliżej ludzi i jednocześnie ludzie byli przeciw władzy
13 dni temu / o
 
@Zagubiona owca O to, że w różnym okresach historycznych była różna praktyka, a przytaczam przykład dla wykazania że nie jest prawdą twierdzenie, że jak któryś z soborów coś zadekretował to tak ma być na wieki. Spokojnie, gdy klęczysz w niedzielę to nie łamiesz doktryny katolickiej.
14 dni temu / abc
 
Z książki Uwolnijcie nas stąd, dowiadujemy się od dusz czyśćcowych między innymi o księdzu biskupie z USA, który za namawianie swoich podwładnych do udzielania Ciała Pańskiego na rękę, ma spędzić długie lata w czyśćcu.
15 dni temu / Jan
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.