DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Jarosław Kaczyński: Polityka jest z natury rzeczy grzeszna

Jarosław Kaczyński: Polityka jest z natury rzeczy grzeszna
Fot. Jacek Waszkiewicz / FORUM

Prezes Prawa i Sprawiedliwości w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej tłumaczy odrzucenie projektu „Stop aborcji” troską o… dobro Kościoła. Zapowiada prace nad wyeliminowaniem prawnej możliwości zabijania dzieci z powodów eugenicznych i kampanię społeczną zachęcającą kobiety noszące „trudne” ciąże by nie zabijały swojego potomstwa.

 

„Okazało się, że ktoś chce wykorzystać projekt zaostrzający przepisy aborcyjne, by stworzyć wielki ruch przeciw PiS, ale z tym może dalibyśmy sobie radę, ale też wielki ruch przeciwko Kościołowi. A Kościół w Polsce jest bardzo mocno związany z polskością, narodem, jest dzierżycielem jedynego aksjologicznego systemu wartości, który jest powszechnie w Polsce znany. Atak na Kościół jest też w wielkiej mierze atakiem na Polskę. Myśmy sobie nie mogli pozwolić na to, by tworzyć podstawy do takiego ataku, by powtórzyły się wydarzenia, które miały miejsce na zachodzie Europy, ale także w krajach bardziej katolickich niż Polska, jak Irlandia” – odpowiedział Jarosław Kaczyński na pytanie, o to, w jaki sposób „przekonał” posłów swojej partii do głosowania przeciwko nowelizacji.


Lider PiS uznał, że po zgłoszeniu projektu jego inicjatorzy „zniknęli” z debaty publicznej i odium krytyki spadło na rządzącą partię, która z tą propozycją zmiany w prawie aborcyjnym nie miała nic wspólnego. Czy na decyzję rządzących miało wpływ stanowisko Episkopatu?  „(…) zasadą naszej partii jest to, że prowadzimy politykę na własną odpowiedzialność, a nie odpowiedzialność Kościoła. Nie można robić partii kościelnej, bo Kościół jest innego typu instytucją, a polityka jest z natury rzeczy grzeszna, w związku z tym ja się do Kościoła tutaj nie będę odwoływał” – stwierdził Kaczyński. „W sprawie projektu Ordo Iuris podjęliśmy decyzję na własną odpowiedzialność, ale jestem przekonany, że działaliśmy pro publico bono i całkowicie zgodnie z sumieniem” – dodał.


W kwestii ewentualnych zmian prawa odnoszącego się do zabijania nienarodzonych przywódca Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział prace nad zmodyfikowaniem przepisów w kierunku większej ochrony życia: „Nie widzimy powodu, by wycofywać się ze zmian, ale na pewno nie wrócimy do pomysłów z ustawy Ordo Iuris, bo uważamy je za fatalne, ja bym tego nie poparł niezależnie od „czarnego poniedziałku”. Po prostu to jest sprzeczne z moim poglądem na to, co może państwo, na to, jaka jest granica, której państwo nie może przekraczać, jeśli chodzi o interwencję w życie ludzi – stwierdził.


W jego ocenie potrzebna jest nowelizacja lub zmiana ustawy zmierzająca do wyeliminowania przynajmniej niektórych przypadków tzw. aborcji z powodów eugenicznych. „Legalnych aborcji jest teraz rocznie około tysiąca, z tego ogromna część spowodowana jest zespołem Downa. Mamy nadzieję, że niedługo już tego nie będzie, taki jest nasz cel. Trzeba to jednak odpowiednio przygotować, trzeba także przekonać społeczeństwo, w szczególności kobiety i będziemy to robić” – powiedział Jarosław Kaczyński. „(…) będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć, mocno zdeformowane, kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane, miało imię. Chcemy, by było to możliwe ze względu na realną pomoc, która będzie udzielana także ze środków publicznych. Oczywiście mowa tylko o tych przypadkach trudnych ciąż, gdy nie ma zagrożenia życia i zdrowia matki” – dodał.


Lider partii rządzącej zapowiedział wzmocnienie pomocy i opieki dla kobiet, których dzieci urodzą się chore bądź upośledzone. „Będziemy rozwijać te wszystkie instytucje, takie jak m.in. hospicja prenatalne, które dzisiaj są społeczne, będziemy się starać, by kobieta, która znalazła się w takiej sytuacji, otrzymała bardzo poważną pomoc. To może dotyczyć także ciąż, które są wynikiem przestępstwa, ale oczywiście i tutaj przymusu zastosować nie można, można zastosować perswazję, i to delikatną, bez presji” – uważa prezes PiS.

 

Źródło: wPolityce.pl/PAP

RoM


DATA: 2016-10-13 15:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Rozczarowany pisze pod pseudonimem "niewygodna prawda".
ponad 3 lata temu / x
 
Stormer :-D
ponad 3 lata temu / do wwm
 
@x "Dajcie spokój, Rozczarowany przejrzał na oczy i jest ok. (...) Ma jedne z najlepszych wypowiedzi tutaj". A pod jakim pseudonimem występuje teraz pan "Rozczarowany"? Czy mógłby/mogłaby Pan/Pani zdradzić tę straszliwą tajemnicę?
ponad 3 lata temu / wwm
 
@Leaf427 widocznie było nas w tej modlitwie za mało, ale nic straconego, dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, więc módlmy się więcej i wszyscy, pośćmy, ofiarujmy nasze umartwienia w tej intencji, szturmujmy z całą siłą do nieba, aby całkowity zakaz mordowania stał się faktem! nie ma innej drogi!!!
ponad 3 lata temu / Aaaa
 
@Aaaa Ja się modliłem, pościłem i dałem jałmużnę - może za mało bo nie dało rady przegnać demonów krążących na PiSem.
ponad 3 lata temu / Leaf427
 
Ar,wwm: Dajcie spokój, Rozczarowany przejrzał na oczy i jest ok., dziękuję za to Bogu. Ma jedne z najlepszych wypowiedzi tutaj. Nie dokuczać mu. @Rozczarowany - pozdrawiam.
ponad 3 lata temu / x
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.