DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Jan Paweł II, Ronald Reagan i Fatima

Jan Paweł II, Ronald Reagan i Fatima
Fot. Everett Collection / Forum

O znaczeniu objawień fatimskich dla obalenia komunizmu oraz ocaleniu przez Matkę Bożą nie tylko papieża – św. Jana Pawła II, ale także prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana napisał w swojej najnowszej książce amerykański politolog, katolik Paul Kengor.

 

Publikacja nosi tytuł „A Pope and a President: John Paul II, Ronald Reagan and the Extraordinary Untold Story of the 20th Centry” [Papież i Prezydent; Jan Paweł II, Ronald Reagan – nieopowiedziana historia XX wieku]. O przyczynach, które skłoniły go do napisania tego liczącego 616 stron dzieła Kengor opowiedział katolickiemu tygodnikowi „National Catholic Register”.

 

„Pisałem ją przez lata sięgając w archiwum FOIA (Freedom of Information Acts) do najnowszych odtajnionych dokumentów dotyczących relacji Jana Pawła II z Ronaldem Reageanem przed 2000 r. Przestudiowałem też niezliczoną ilość dokumentów z Reagan Library, a także wiele informacji ze źródeł rosyjskich. Stanąłem przed przytłaczającym ogromem zła - w pewnym momencie już sam nie wiedziałem, gdzie należałoby zakończy jego eksponowanie. Czytelnicy zapewne doświadczą tego samego, co pisarz: znajdą miejsca, które podniosą ich na duchu i zarazem zetkną się z czymś w rodzaju „choroby”, w efekcie zderzenia się z „kolosalnym złem”… Ci dwaj ludzie jednak zdecydowali się na walkę z bestią opierając się tylko na krzyżu” – wyznał Kengor.

Na pytanie, dlaczego użył w tytule określenia „nieopowiedziana historia XX wieku?”, autor odparł: „Historia XX stulecia to dzieje wojny z ateistycznym komunizmem, który rozpoczął się w bolszewickiej Rosji w 1917 r. i którego dotyczyły objawienia w Fatimie. Trwała wojna o doniosłym znaczeniu, która zakończyła się rozwiązaniem pokojowym – a zawdzięczamy to właśnie Janowi Pawłowi II i Ronaldowi Reaganowi… Obydwaj przeżyli próbę zamachu na ich życie, prawie w tym samym czasie w maju 1981 roku. I kiedy spotkali się wreszcie w czerwcu 1982 r., obydwaj mówili o „cudownym ocaleniu” ich życia. Obydwaj sądzili i wyrazili to słowami, że „Bóg ocalił ich życie, aby doprowadzić do położenia kresu sowieckiemu komunizmowi i uwolnić ludzi żyjących za żelazną kurtyną”.

Autor zaznaczył, że Reagan był zainteresowany objawieniami w Fatimie. „To najbardziej intrygujące aspekty moich poszukiwań. Po pierwsze, Ronald Reagan oraz jego dwaj współpracownicy – irlandzcy katolicy Bill Casey i Bill Clark – cały czas sądzili, że za usiłowaniem zabicia Papieża stały służby sowieckie. To przekonanie opierali na supertajnych materiałach CIA, które nigdy nie ukazały się publicznie. Wiedzieli, że rozkaz zabójstwa wyszedł ze strony wywiadu wojskowego GRU. Papież z kolei opierał się na objawieniach fatimskich. Co mnie najbardziej zafascynowało – kiedy przekopywałem się przez tony dokumentów – to mało znany fakt, że prezydent był także zainteresowany objawieniami w Fatimie.

W maju 1985 w swoim przemówieniu w Portugalii mówił on otwarcie o Maryi i o dzieciach z Fatimy: „Kiedy spotkałem się z Janem Pawłem, powiedziałem mu, iż uważam, że w prostocie tych dzieci jest więcej mocy niż w wielkich armiach i w wielkich (politykach) tego świata”. Podczas prezydenckiego pogrzebu w waszyngtońskiej katedrze w czerwcu 2004 nie mogłem opanować swojego wzruszenia, gdy usłyszałem tam pieśń Ave Maria. Jak wyznała mi potem jego żona, „Ronald sam wybrał tę pieśń na swój pogrzeb gdy jeszcze był na tyle zdrowy, przed zapadnięciem na chorobę Alzheimera”. 

Inną, nie mniej ważną postacią w walce z komunizmem – obok papieża, prezydenta i Maryi – był, moim zdaniem, biskup Fulton Sheen. To prorok, którego Bóg powołał wówczas w Ameryce i postawił właśnie na drodze życia Ronalda Reagana” – uważa Paul Kengor.

Autor, urodzony w 1966 r. biograf Ronalda Reagana oraz autor książek poświęconych komunizmowi, jest profesorem w Grove City College w Pensylwanii. Wykłada tam nauki polityczne. Jego najnowsza książka ukazała się w wydawnictwie Burns and Noble. Paul Kengor podkreśla swoją przynależność do Kościoła, używając często wyrażenia „my, katolicy”.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 

Zobacz także:

 

Nadzieja w Niepokalanej

 

Nadzieja w Niepokalanej

 

Różaniec, ratunek dla świata

 

Różaniec - ratunek dla świata

 


DATA: 2018-07-23 12:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ale czy Tajemnica Fatimska rzeczywiście mówiła o zamachu na Jana Pawła II. Raczej NIE, skoro tam Papież przechodzi przez częściowo zrujnowane miasto i zostaje zabity,a przecież Jan Paweł-na szczęście-przeżył ten zamach.I czy rzeczywiście Komunizm został obalony wszędzie na świecie,NIE, bo przecież w niektorych państwach nadal istnieje.Nasz Papież dopomógł zadać ranę Komunizmowi w Europie Wschodniej.W rozdziale 13-3 Apokalipsy jest mowa:"I ujrzałem jedną z jej głów, śmiertelnie zranioną,a rana jej śmiertelna została uleczona." To oznacza powrót Komunizmu, ale pod przykrywką liberalnych praw, które wtłaczane są m.in. przez UE do Europy Wschodniej.W Objawieniach w Garabandal Matka Boża odpowiedziała jednej z dziewczynek że-kiedy będzie dany ludziom NADPRZYRODZONY ZNAK z nieba /w rożnych miejscach Objawień Maryjnych/pod Koniec Czasów-to wtedy w Garabandall nie będzie można legalnie odprawić Mszy Św.,bo będzie wówczas panował tam Komunizm. Módlmy się za Benedykta XVI.
ponad 2 lata temu / Andrzej100
 
Zmiany na świecie szczególnie w Polsce dokonały się dzięki ostatnim klasycznie wykształconym i myślących Papieżowi Janowi Pawłowi II i Prezydentowi USA Ronaldowi Reaganowi.Komu przeszkadzali? Dlaczego zamach na Ronalda Reagana miał miejsce w Waszyngtonie 31 marca 1981r. a zamach na Papieża Polaka Jana Pawła II na Placu Sw.Piotra w Watykanie 13 maja 1981r.
ponad 2 lata temu / Urszula
 
Pomyślmy.Roosevelt był sługą Nowego Porządku(lichwy).Co się stało z Ronaldem że mogło się to zmienić? Odpowiedź:nic.Niewazne jak piękne są legendy.Ważne do czego przybliżają nas ich czyny.
ponad 2 lata temu / marju73
 
Ronald Reagan -Biografia duchowa Tego autora jest także wspaniała
ponad 2 lata temu / Anna
 
Czy książka będzie dostępna w polsce,po polsku
ponad 2 lata temu / Jacek
 
Poświęcenie Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi - to klucz do zwycięstwa, przede wszystkim Pana Boga i Jego Matki. W przeciwnym razie ciągle będzie tragicznie. Są i będą prześladowania. To, w skrócie, objawiła siostrze Łucji Matka Boża.
ponad 2 lata temu / Marek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.