30 grudnia 2017

Jan Paweł II, Ronald Reagan i Fatima

(Fot. Everett Collection / Forum)

O znaczeniu objawień fatimskich dla obalenia komunizmu oraz ocaleniu przez Matkę Bożą nie tylko papieża – św. Jana Pawła II, ale także prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana napisał w swojej najnowszej książce amerykański politolog, katolik Paul Kengor.

 

Publikacja nosi tytuł „A Pope and a President: John Paul II, Ronald Reagan and the Extraordinary Untold Story of the 20th Centry” [Papież i Prezydent; Jan Paweł II, Ronald Reagan – nieopowiedziana historia XX wieku]. O przyczynach, które skłoniły go do napisania tego liczącego 616 stron dzieła Kengor opowiedział katolickiemu tygodnikowi „National Catholic Register”.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Pisałem ją przez lata sięgając w archiwum FOIA (Freedom of Information Acts) do najnowszych odtajnionych dokumentów dotyczących relacji Jana Pawła II z Ronaldem Reageanem przed 2000 r. Przestudiowałem też niezliczoną ilość dokumentów z Reagan Library, a także wiele informacji ze źródeł rosyjskich. Stanąłem przed przytłaczającym ogromem zła – w pewnym momencie już sam nie wiedziałem, gdzie należałoby zakończy jego eksponowanie. Czytelnicy zapewne doświadczą tego samego, co pisarz: znajdą miejsca, które podniosą ich na duchu i zarazem zetkną się z czymś w rodzaju „choroby”, w efekcie zderzenia się z „kolosalnym złem”… Ci dwaj ludzie jednak zdecydowali się na walkę z bestią opierając się tylko na krzyżu” – wyznał Kengor.

Na pytanie, dlaczego użył w tytule określenia „nieopowiedziana historia XX wieku?”, autor odparł: „Historia XX stulecia to dzieje wojny z ateistycznym komunizmem, który rozpoczął się w bolszewickiej Rosji w 1917 r. i którego dotyczyły objawienia w Fatimie. Trwała wojna o doniosłym znaczeniu, która zakończyła się rozwiązaniem pokojowym – a zawdzięczamy to właśnie Janowi Pawłowi II i Ronaldowi Reaganowi… Obydwaj przeżyli próbę zamachu na ich życie, prawie w tym samym czasie w maju 1981 roku. I kiedy spotkali się wreszcie w czerwcu 1982 r., obydwaj mówili o „cudownym ocaleniu” ich życia. Obydwaj sądzili i wyrazili to słowami, że „Bóg ocalił ich życie, aby doprowadzić do położenia kresu sowieckiemu komunizmowi i uwolnić ludzi żyjących za żelazną kurtyną”.

Autor zaznaczył, że Reagan był zainteresowany objawieniami w Fatimie. „To najbardziej intrygujące aspekty moich poszukiwań. Po pierwsze, Ronald Reagan oraz jego dwaj współpracownicy – irlandzcy katolicy Bill Casey i Bill Clark – cały czas sądzili, że za usiłowaniem zabicia Papieża stały służby sowieckie. To przekonanie opierali na supertajnych materiałach CIA, które nigdy nie ukazały się publicznie. Wiedzieli, że rozkaz zabójstwa wyszedł ze strony wywiadu wojskowego GRU. Papież z kolei opierał się na objawieniach fatimskich. Co mnie najbardziej zafascynowało – kiedy przekopywałem się przez tony dokumentów – to mało znany fakt, że prezydent był także zainteresowany objawieniami w Fatimie.

W maju 1985 w swoim przemówieniu w Portugalii mówił on otwarcie o Maryi i o dzieciach z Fatimy: „Kiedy spotkałem się z Janem Pawłem, powiedziałem mu, iż uważam, że w prostocie tych dzieci jest więcej mocy niż w wielkich armiach i w wielkich (politykach) tego świata”. Podczas prezydenckiego pogrzebu w waszyngtońskiej katedrze w czerwcu 2004 nie mogłem opanować swojego wzruszenia, gdy usłyszałem tam pieśń Ave Maria. Jak wyznała mi potem jego żona, „Ronald sam wybrał tę pieśń na swój pogrzeb gdy jeszcze był na tyle zdrowy, przed zapadnięciem na chorobę Alzheimera”. 

Inną, nie mniej ważną postacią w walce z komunizmem – obok papieża, prezydenta i Maryi – był, moim zdaniem, biskup Fulton Sheen. To prorok, którego Bóg powołał wówczas w Ameryce i postawił właśnie na drodze życia Ronalda Reagana” – uważa Paul Kengor.

Autor, urodzony w 1966 r. biograf Ronalda Reagana oraz autor książek poświęconych komunizmowi, jest profesorem w Grove City College w Pensylwanii. Wykłada tam nauki polityczne. Jego najnowsza książka ukazała się w wydawnictwie Burns and Noble. Paul Kengor podkreśla swoją przynależność do Kościoła, używając często wyrażenia „my, katolicy”.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 

 

 

Zobacz także:

 

Nadzieja w Niepokalanej

 

Nadzieja w Niepokalanej

 

Różaniec, ratunek dla świata

 

Różaniec - ratunek dla świata

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 105 665 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram