DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Jan Kapela prawomocnie skazany za znieważenie hymnu. Przeróbka dotyczyła przyjmowania imigrantów

Jan Kapela prawomocnie skazany za znieważenie hymnu. Przeróbka dotyczyła przyjmowania imigrantów
fot. YouTube/Jaś Kapela

Sąd skazał Jana Kapelę na tysiąc złotych grzywny i pokrycie kosztów procesu za utwór „Mazurek Kapeli”, który był przeróbką polskiego hymnu. Twórca poprzez przerobienie hymnu zachęcał do przyjęcia przez Polskę imigrantów.

 

W 2015 roku poeta Jan „Jaś” Kapela opublikował film, na którym wraz z grupą znajomych prezentował swoją wersję „Mazurka Dąbrowskiego”.  Słowa przeróbki zachęcały do przyjmowania imigrantów, a utwór wzbudził silne kontrowersje.

 

Kapela decyzją sądu został skazany na tysiąc złotych grzywny i pokrycie kosztów postepowania. Wyrok jest prawomocny. Środowiska lewicowe lamentują nad „ograniczeniem wolności słowa” i „swobody artystycznej wypowiedzi”.

 

Do całej sytuacji odniósł się sam autor: „Czy dobrze mi się wydaje, że jestem pierwszym poetą w III RP prawomocnie skazanym za remix tekstu?”.

 

Poeta na swoim facebookowym profilu wylewa żale i porównuje się do narodowego... wieszcza Adama Mickiewicza: „no to już oficjalnie jestem poetą wyklętym xD sąd podtrzymał wyrok i muszę zapłacić tysiąc złotych za to, że zaśpiewałem polski Hymn ze zmienionymi słowami. co wolno Mickiewiczowi, to nie Kapeli (...)”.

 

 

Źródło: Facebook / Twitter / gazeta.pl

PR

 

 


DATA: 2018-02-14 17:07
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Owszem nie podoba mi sie ta lewacka wersja hymnu, ale no nie, za co tu niby karać? Przecież Polski Hymn to już sam w sobie jest ciężkim upokożeniem dla Polaków. Jest z komponowany przez Masona. Text napisany przez Masona. Dąbrowski był Masonem. I Mason Napoleon jest w hymnie.
ponad 2 lata temu / Nongrata
 
Nic mu z kieszeni nie wyrwa. Zaraz pewnie ameby umyslowe z kod-opodobnych organizacji z zachwytem zorganizuja zbiorke pieniedzy w obronie wolnosci. Chlop jeszcze do przodu wyjdzie na tym.
ponad 2 lata temu / Sgw
 
A czy Mickiewicz przerobił słowa Mazurka Dąbrowskiego? A ciekawe czego nie ukarali twórców serialu "Miodowe lata" gdzie główni bohaterowie też przerabiali słowa hymnu polskiego.
ponad 2 lata temu / trooper
 
Ani to poeta,ani wieszcz,ani nawet wyklęty.zwykły obywatel,który myślał,że na skandalu zarobi pieniądze.A tu,niestety,spotkała go niespodzianka!Zimny kubeł wody i wyrwana gotówka z kieszeni.
ponad 2 lata temu / chachacha
 
On uważa się za poetę? To chyba jakieś wolne żarty!
ponad 2 lata temu / Stefan
 
Teraz kolej na tych wszystkich profanatorów barw narodowych, którzy z okazji różnych spędów i imprez wypisują na polskich flagach, jak na bilbordach, nazwy swoich wiosek.
ponad 2 lata temu / wwm
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.