DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Jak będzie wyglądał Kościół? Nowe informacje o reformie Kurii Rzymskiej

Jak będzie wyglądał Kościół? Nowe informacje o reformie Kurii Rzymskiej
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Carlo Armanni)

Katolickie media, opierając się na niezatwierdzonym jeszcze przez papieża roboczym tekście nowej konstytucji apostolskiej, opisują możliwe kierunki reformy Kurii Rzymskiej. Ma do niej dojść już we wrześniu.

 

Według portalu Crux Now projekt zakłada zmniejszenie liczby departamentów kurialnych. Priorytetem reformy wydaje się być m.in. potrzeba usprawnienia i zmniejszenia liczby departamentów, by uniknąć dublowania się kompetencji, ale przede wszystkim, by poczynić oszczędności.

 

Projekt konstytucji Kurii Rzymskiej, wstępnie zatytułowany „Praedicate Evangelium” („Abyście głosili Ewangelię”) trafił do szefów wszystkich departamentów Watykanu, konferencji biskupów, nuncjuszów i niektórych instytutów prawnych, których komentarze obecnie są badane przed oficjalną publikacją dokumentu.

 

Crux Now podaje, że konstytucja podzielona jest na dziewięć różnych sekcji. Trzy pierwsze są poświęcone wyjaśnieniu koncepcji i funkcji Kurii Rzymskiej oraz jej ogólnych norm. Następne dotyczą struktury, kompetencji i funkcji urzędów kurii, zwanych „dykasteriami”. Konstytucja „ma na celu wprowadzenie w bardziej radykalny sposób zmian w pracy Kurii w dobie zmian w Kościele”.  W projekcie dokumentu znajduje się też zapis świadczący o tym, że życie w komunii ma oblicze synodalności, które musi być wyrażone na wszystkich poziomach – z samym ludem Bożym, z biskupami i papieżem. Pierwsza część konspektu mówi jednak też, że konferencje biskupie, w tym grupy kontynentalne, „są jednymi z ważniejszych sposobów wyrażania i służenia komunii kościelnej w różnych regionach z papieżem, gwarantem jedności”.

 

Według źródeł portalu Crux Now, Kuria Rzymska będzie miała za zadanie dzielić się doświadczeniami Kościoła w formie najlepszych praktyk, kreatywnych sugestii i pomysłów, jak rozwiązywać problemy, działając w ten sposób jako „platforma lub forum komunikacji” między lokalnymi kościołami a konferencjami biskupów. „Kuria nie stoi między papieżem a kolegium biskupów, ale służy obu” – stanowi projekt.

 

Konferencje biskupów zostaną wzmocnione w ramach nowej reformy. Zgodnie z założeniami konstytucji Kuria Rzymska będzie musiała „w większym stopniu konsultować się z lokalnymi episkopatami przed podjęciem ważnych decyzji, które będą dotyczyć konkretnych krajów”.

 

W trzeciej części konspektu mówi się, że dokumenty odnośnie określonego obszaru lub regionu „muszą zostać przedstawione zainteresowanej konferencji biskupów przed opublikowaniem przez Kurię”. Przedstawione – nie zaakceptowane.

 

Jeśli chodzi o same dykasterie, główne priorytety reformy wpisane do projektu konstytucji  koncentrują się na łączeniu departamentów i wprowadzaniu większej liczby świeckich mężczyzn i kobiet na stanowiska w Kurii. Z kolei urzędnicy watykańscy mają być „silniej umocowani i powiązani w strukturach międzynarodowych”.

 

Trzecia sekcja dokumentu wskazuje, że wszystkie dykasterie i inne biura Kurii Rzymskiej „są sobie równe z prawnego punktu widzenia”.

 

Jeśli chodzi o rolę świeckich, zachęca się, by zajmowali oni czołowe stanowiska w urzędach odnoszących się do rodziny i życia, promowania pokoju i sprawiedliwości, gospodarki i troski o stworzenie.

 

W sprawie dykasterii świeckich, życia i rodziny wskazuje się, że kluczowym zadaniem będzie teraz pogłębienie refleksji nad stosunkami między mężczyznami i kobietami „zgodnie z ich wzajemnością, komplementarnością i równą godnością”. „Kobiecy geniusz musi być promowany w Kościele wraz z udziałem kobiet w rolach przywódczych” – czytamy.

 

Dykasteria zajmująca się kwestiami życia i rodziny ma być odpowiedzialna za gromadzenie i proponowanie modeli duszpasterstwa towarzyszącego, formację i integrację zarówno małżonków rozwiedzionych, jak i tych, którzy zawarli ponowny związek cywilny, a także wiernych, którzy w pewnych kulturach żyją w związkach poligamicznych.

 

Jak donosiło hiszpańskie czasopismo „Vida Nueva”, na początku tego roku, jedną z najbardziej zauważalnych zmian, jakich należy się spodziewać, jest wzmocnienie funkcji Sekretariatu Stanu. Ma stać się bowiem nowym mega-departamentem ds. ewangelizacji.

 

Ten nowy departament połączyłby dwa istniejące biura kurii: Kongregację Ewangelizacji Narodów, zwaną również Propaganda Fidei, której zadaniem jest nadzorowanie tak zwanych „terytoriów misyjnych” oraz Papieską Radę ds. Promocji Nowej Ewangelizacji, utworzoną przez papieża Benedykta XVI w 2010 roku w celu przeciwdziałania rosnącej sekularyzacji narodów zachodnich.

 

Utworzona ma także zostać nowa dykasteria „usług charytatywnych”, która będzie bezpośrednio podlegała papieżowi. Departament obejmie Biuro Jałmużnika Papieskiego, którego fundusze pochodzą z darowizn na rzecz papieża, a także banku centralnego Watykanu, Administracji Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej (APSA).

 

Projekt konstytucji przewiduje też połączenie Kongregacji Edukacji Katolickiej i Papieskiej Rady ds. Kultury w nową dykasterię „edukacji i kultury”.

 

Nie jest jasne, co stanie się z Kongregacją ds. Biskupów i Papieską Radą ds. Tekstów Prawnych, z których żadna nie pojawia się w zarysie konstytucji. Jest prawdopodobne, że jeśli nie zostaną one włączone do ostatecznego tekstu konstytucji, zostaną połączone z innymi strukturami, posiadającymi podobne kompetencje.

 

Ma pojawić się także nowa instytucja lub agencja odpowiedzialna za ocenę i promowanie uniwersytetów i pewnych wydziałów katolickich uniwersytetów.

 

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich będzie również częścią Kurii, służąc Ojcu Świętemu jako ciało konsultacyjne, zachowując swoją autonomię. Jej głównym zadaniem będzie współpraca z konferencjami biskupów i przełożonymi zakonów w zakresie stosowaniu lokalnych wytycznych dotyczących ochrony nieletnich i wrażliwych dorosłych.

 

Początkowo oczekiwano, że publikacja dokumentu nastąpi w czerwcu, we wspomnienie świętego Piotra – pierwszego papieża. Jednak ze względu na ogromną skalę komentarzy części watykańskiego personelu, które wpłynęły na ręce Ojca Świętego po ujawnieniu projektu tekstu, publikacja została opóźniona. Teraz mówi się, że dokument zostanie upubliczniony we wrześniu.

 

 

Źródło: cruxnow.com

AS

 

 

Kilka dni temu o sprawie pisała Catholic News Agency. Zobacz więcej TUTAJ.

 

 


DATA: 2019-07-05 12:57
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pytanie zawarte w tytule> Jak będzie wyglądał Kościół..? i odpowiedź w artykule poniżej potwierdzają ZMIANY i fakt EWOLUCJI ZA ZGODĄ PAPIEŻA i Kardynałów. To już nie będzie TEN SAM KOŚCIÓŁ KATOLICKI. Zatem poczynania te stoją w SPRZECZNOŚCI ZE SŁOWEM BOŻYM IOTA UNUM. Pytanie : Czy CIEKAWOŚĆ i BIERNE PRZYGLĄDANIE SIĘ co będzie owocem EWOLUCJI / zmian genetycznych w Ciele Mistycznym Kościoła nie jest GRZECHEM ZANIEDBANIA Zarządcy i SPRZECIWEM wobec żywego Słowa Bożego ??? Dla Katolików jest GRZECHEM.
4 miesiące temu / iskierka
 
Zabierac sie za skladanie tych slow, ktore od Slowa nie pochodza...to tak po cesarsku - kc pzpr przychodzi na mysl.
4 miesiące temu / mee...
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.