DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 

Jacek Podgórski (Instytut Gospodarki Rolnej): Europejski zielony ład „pułapką” dla polskich rolników

Jacek Podgórski (Instytut Gospodarki Rolnej): Europejski zielony ład „pułapką” dla polskich rolników
fot. pixabay.com

Europejski Zielony Ład, ale również część strategii „od pola do stołu”, jest pewną pułapką dla rolników, którzy wciąż nie uporali się ze skutkami koronawirusa. Potężna prawdopodobnie susza rolnicza – jesteśmy po okresie przymrozków i tutaj, jakby na dokładkę, KE stwierdza, że postara się wywrócić do góry nogami cały europejski system rolny – stwierdził na antenie Radia Maryja Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

 

Jak podkreślił Podgórski, walka o pewną sprawiedliwość czy klimat ma oczywiście sens, natomiast forma tych zmian, które proponuje KE, musi się zmienić. Jego zdaniem nowa strategia  zmusza rolników do absolutnego przeformułowania tego, na co pracowano od lat. Przykładowo, znaczna część rolnictwa europejskiego, w krótkim czasie musi zostać przestawiona na ekologiczne tory. „Mówimy o 25 procentach upraw, które obligatoryjnie będą musiały zostać przeznaczone pod produkcję ekologiczną” – dodał gość „Aktualności dnia”.

 

Ponadto 10 proc. użytków ma zostać obligatoryjnie wyłączonych z gospodarowania na okres przynajmniej roku. Podnoszone przez organizacje rolnicze, europosłów i samych rolników wątpliwości dotyczą konsekwencji proponowanych zmian, czyli znacznego spadku produkcji rolnej w krajach Unii Europejskiej. „Jeżeli na rynku będzie mniej zboża, warzyw czy owoców, ceny będą po prostu wyższe. Po raz kolejny zarobią przetwórcy i finalni dystrybutorzy tych artykułów (…) podwyżki odczują przede wszystkim konsumenci i rolnicy” – podkreślił.

 

Zmiany dotkną przede wszystkim sektora hodowlanego, w którym pozycja polskiego rolnika jest obecnie bardzo silna.

 

„Komisja Europejska dokłada niepotrzebnej roboty i absolutnie niepotrzebnych problemów, z którymi nie trzeba by było się w ogóle mierzyć. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdzie przy stawkach produkcji w Unii Europejskiej zwiększy się import. Nietrudno także wskazać palcem te kraje, które na tym imporcie zyskają, a więc Ukraina, Stany Zjednoczone, Brazylia” – zaznacza dyrektor IGR.

 

„Jako że jest to strategia rozłożona na lata, mam nadzieję, że nastąpią w niej redefinicje przyjętych tam pojęć i planów. To wszystko jeszcze będzie miało szansę się zmienić i będzie to plan elastyczny. Tego oczekiwałbym od unijnych polityków, aby mogli dostosowywać ten plan jeżeli już w zasadzie podjęto decyzję, że wejdzie on w życie” – stwierdził.

 

Źródło: radiomaryja.pl

PR

Czytaj także:
DATA: 2020-06-03 16:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wojciechowski dba o polskie rolnictwo ,jak Tusk o polskie interesy.To jest wprowadzanie ,,zielonego ładu "w praktyce .Przy zmniejszeniu podaży zbóż siłą rzczy ulegnie zmniejszeniu rozmiar produkcji zwierzęcej ceny produktów roślinnych i mięsa wzrosną. Jeżeli nałoży się na to klęska suszy lub inna i wykup spekulacyjny zbóż na rynku ,grozić może sztucznie wygenerowany głód.Wszystko ku temu zmierza.Dokładając do tego jeszcze ograniczenia w stosowaniu nawozów sztucznych i ograniczenia w dostawach prądu dla produkcji rolnej,celowe załamanie produkcji rolnej jest pewne.Trzeba zatrzymać to szaleństwo prowadzące w ostateczności do depopulacji.
4 miesiące temu / pies ogrodnika
 
Wracamy do upraw trojpoletkowych, sukces na miare szyty.
4 miesiące temu / Jara
 
Przydałoby się szersze opracowanie bo niewiele zrozumiałem. Te 10% to dlaczego? O co chodzi w ogóle?
4 miesiące temu / Jot
 
Wszystko dzięki PiSowi... wszystko zaklepują jak potulne pieski...
4 miesiące temu / eeeee
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.